کد مطلب: 67838
 
کاهش 75 درصدی سود غول نفتی روسها
نگرانی نفتی جدید دولت روسیه
 
شرکت دولتی نفت روسیه (روس‌نفت) در عملکرد سه‌ماهه نخست سال جاری خود، کاهش ۷۵ درصدی سود را گزارش داده است. حال این پرسش مطرح می‌شود که با کاهش قیمتها، دولت روسیه تا چه میزان قادر خواهد بود که از محل شرکتهای تولید نفت، درآمد کسب کند؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۴
شرکت دولتی نفت روسیه (روس‌نفت) در عملکرد سه‌ماهه نخست سال جاری خود، کاهش ۷۵ درصدی سود را گزارش داده است. حال این پرسش مطرح می‌شود که با کاهش قیمتها، دولت روسیه تا چه میزان قادر خواهد بود که از محل شرکتهای تولید نفت، درآمد کسب کند؟
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، علی‌رغم پیش‌بینی رویترز و تحلیلگران مبنی بر درآمد خالص ۳۳ میلیارد روبلی، «روس‌نفت» میزان سود خود را ۱۴ میلیارد روبل (معادل ۲۱۶.۸ میلیون دلار) گزارش کرده است. بنظر نمی‌رسد این کاهش درآمد باعث نگرانی سهام‌داران شده باشد چرا که ارزش سهام این شرکت پس از آن ۲.۸ درصد افزایش یافت.
اما این سقوط درآمد احتمالا موجب ناامیدی دولت روسیه می‌شود که برای افزایش درآمد خود اقدام به سرمایه‌گذاری روی شرکتهای دولتی مانند «روس‌نفت» کرده است. دولت روسیه ۶۹.۵ درصد سهام شرکت را در اختیار دارد.
نخست‌وزیر روسیه «دمیتری مدودف» در ماه آوریل اعلام کرد لایحه‌ای را امضا کرده است که طبق آن شرکتهای
«کریس ویفر» یکی از شرکای ارشد Macro-Advisory معتقد است که اضطرار طرح این پیشنهادهای درآمدزایی به علت بهبود نسبی بهای نفت، تداوم تضعیف روبل و احتمال فروش سهام «روس‌نفت» کاهش یافته است. دولت روسیه قصد دارد سهام خود در این شرکت را با هدف کسب نقدینگی بفروش برساند
دولتی نباید کمتر از ۵۰ درصد سود خالص خود را میان سهامداران تقسیم کنند. او مدعی شد در نتیجه این اقدام احتمالا ۱۰۰ میلیارد روبل بیشتر (معادل ۱.۶ میلیارد دلار) نصیب بودجه خواهد شد.
اما «کریس ویفر» یکی از شرکای ارشد Macro-Advisory معتقد است که اضطرار طرح این پیشنهادهای درآمدزایی به علت بهبود نسبی بهای نفت، تداوم تضعیف روبل و احتمال فروش سهام «روس‌نفت» کاهش یافته است. دولت روسیه قصد دارد سهام خود در این شرکت را با هدف کسب نقدینگی بفروش برساند. البته انتظار می‌رود مسکو اکثریت ۵۰.۱ درصدی سهام در روس‌نفت را با فروش ۱۹ درصد از سهام خود حفظ کند..
وزیر اقتصاد «آلکسی الیوکایف» به خبرنگاران گفته است که فروش سهام هم به سرمایه‌گذاران راهبردی و هم بازار سهام را در نظر دارد. با ارزش‌گذاری ۵۴ میلیارد دلاری انتظار می‌رود از محل فروش ۱۹ درصد سهام دولتی مبلغ ۱۰ میلیارد دلار عاید دولت روسیه گردد.
ویفر توضیح داد که: «فروش مازاد سهام یا حتی نصف آن می‌تواند تاثیر مثبتی بر فشار دولت جهت اخذ مالیات یا سود سهام از «روس‌نفت» داشته باشد و سهام‌داران نیز امیدوارند با فروش سهام، شرکای جدیدی وارد شرکت شوند که موجب توسعه فعالیتهای آن شوند.
البته سهام‌داران متوجه عملکرد کنترل مخارج شرکت نیز بوده‌اند چه آنکه این شرکت تا انتهای سه‌ماهه نخست سال میزان بدهیها را با ۴۵ درصد کاهش به ۲۳.۹ میلیارد دلار رسانده است. شرکتهای بزرگ مانند روس‌نفت باید از بانک مرکزی روسیه نیز شاکر باشند که ارزش روبل را پایین نگاه داشته است و بدین ترتیب میزان درآمد آنها به دلار یا سایر ارزهای خارجی را افزایش داده است. در طول سه‌ماهه گذشته ارزش روبل روسیه مقابل دلار امریکا، ۱۰ درصد تنزل کرده است.
روس‌نفت برخلاف دستور دولت و با این توجیه که بدون سرمایه‌گذاری کافی تولید آسیب می‌بیند، میزان ۳۵ درصد از مجموع درآمد سال ۲۰۱۵ خود را میان سهام‌داران تقسیم کرده است. البته در عین حال با بهبود ۳۸ درصدی بهای جهانی نفت، درآمدهای دولت جبران شده‌اند. البته اگر بهای نفت مجددا کاهش یابد، اصلاحات قانونی مالیاتی و تقسیم سود بار دیگر مطرح خواهند شد.
منبع: CNBC
ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵