کد مطلب: 81355
 
در گفت و گوی "نکونیوز" با عضو کمیسیون انرژی مجلس بررسی شد:
جزییات پرونده نفتکش های گمشده
چرا فرد یونانی مرتبط با خرید نفتکشها از ایران خارج شد؟
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۹
تاکنون اصطلاحات متعددی از اختلاس و رانت شنیده بودیم، اما ادبیاتی که پس از کنار رفتن دولت محمود احمدی نژاد در زمینه تخلفات مالی رایج شده، در گذشته حتی در خیال هم نمی گنجید! چراکه عبارت "دکل گمشده" به جمله ای عادی مانند سیب گمشده یا دکمه گمشده تبدیل شد و پس از مدتی صحبت از "نفتکش گمشده" به میان آمد. درباره موضوع نفتکش گمشده با جلال میرزایی، نماینده مردم ایلام و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت وگو کردیم. او در گفت و گو با "نکونیوز" ضمن ارائه جزییاتی ار پرونده دو دکل گمشده، خروج فرد یونانی مرتبط با این پرونده از کشور را ابهام برانگیز می داند و معتقد است این پرونده باید به طور جدی تری مورد بررسی قرار گیرد. 

پس از طرح موضوع دکل گمشده، چندی پیش شاهد طرح موضوعی درباره نفتکش های گمشده بودیم. به عنوان عضو کمیسیون انرژی مجلس، در مورد نفتکش های گمشده چه اطلاعاتی دارید؟
شاید استفاده از صفت گمشده برای دو نفتکش ایرانی زیاد بی ربط نباشد زیرا نفتکشها در حال حرکت هستند. اما مهم این است که اکنون کجا هستند و مهمتر این است که آیا گم شده اند یا از ابتدا وجود خارجی نداشته اند؟ آنچه در مورد نفتکشهای ایرانی می توان گفت این است که در دولت قبل شرکت ملی نفتکش پنج فروند کشتی حمل و نقل سوخت یا بهتر بگوییم پنج فروند نفتکش خریداری می کند. این نفتکش ها به واسطه یک فرد یونانی برای کشورمان خریداری می شود. اما از این نفتکشها تنها سه فروند به ایران تحویل شده که اکنون نیز موجود است، اما دو فروند دیگر تحویل ایران نمی شود و اکنون به دنبال آن هستیم که بدانیم این دو غول دریایی کجا هستند که نمی توان آنها را دید! ایران پول نفتکش ها را به صورت کامل پرداخت کرده اما هنوزسرنوشت دو نفتکش مشخص نشده است. 

این دو نفتکش به چه قیمتی خریداری شده و اکنون تکلیف آنها چیست؟
قیمت هر دو این نفتکش ها حدود ۸۰ میلیون دلار بوده است که خریداری شده و پول آن هم به صورت کامل پرداخت شده است. اما در مورد تحویل آن دو روایت وجود دارد. روایت اول اینکه این دو نفتکش تحویل ایران نشده و جابجایی پول فقط حرکتی صوری بوده است. روایت دیگر این است که این دو نفتکش به ایران تحویل داده شده است، اما چون این دو نفتکش به دلیل وجود تحریمهای شدید علیه ایران، با پرچم کشور دیگری در آبهای آزاد رفت و آمد می کرد، پس از شناسایی مالکیت آن، توقیف شده است. اما همانگونه که بی توجهی به تحریم ها برای کشورها تبعات و جریمه های سنگینی داشته، می گویند که این دو نفتکش برای آنکه جریمه های سنگینی به آمریکا بابت دور زدن یا نادیده گرفتن تحریمها نپردازند، پس از توقیف، اسقاط و معدوم شده اند. به همین دلیل اکنون وجود خارجی ندارند. 

اگر این ادعا درست باشد، باید محل اسقاط و کسانی که این کار را کرده اند مشخص باشد، آیا مشخص شده است؟
مشکل در همین است که معلوم نیست این نفتکش ها در کدام بندر پهلو گرفته اند، کجا اسقاط شده اند، چه کشوری این کار را کرده و پولهای ناشی از اسقاط چقدر بوده و کجا رفته است؟ این دو نفتکش سوالات بسیاری را در اذهان مطرح می کند که همه آنها بی جواب می ماند. 

آنچه تاکنون گفتید، نقل قول بود. نظر خود شما چیست و کدامیک از دو روایت درست است؟
به اعتقاد من، اظهاراتی مبنی بر اینکه نفتکش تحویل ایران شده و با پرچم کشور دیگری کار می کرده و آمریکایی ها متوجه شده اند و توقیف و اسقاط شده، رویا پردازی است. جمهوری اسلامی ایران این دو نفتکش را تحویل نگرفته است. به نظر من آن فرد یونانی به همراه عده ای صاحب نفوذ در داخل کشور زد و بند کردند و ایران به عنوان خریدار معرفی شد و تنها سه فروند نفتکش تحویل ایران شد. در نتیجه آنهایی که طرف ایرانی هستند، به نوعی در خرید نفتکش ها و گرفتن پول دو فروند نفتکش نقش داشته اند و باید شناسایی و دستگیر شوند. 

ردپایی از این افراد وجود دارد؟
نکته مهم این است که این افراد شناخته شده نیستند. اما طیفی در داخل کشور هستند که در این زد و بند نقش داشته اند و به جاهایی وابسته هستند که اجازه نمی دهند این فساد افشا شود. اینها تمام تلاش خود را می کنند که داستان نفتکش های مفقود شده مسکوت بماند. اما اگر بتوانیم این مساله را به عنوان مطالبه عمومی زنده نگه داریم، بی شک لو می روند. اینها با تمام قدرتی که دارند، نگران پاسخگویی در برابر اذهان عمومی، دستگاه قضایی و مجلس شورای اسلامی هستند. 

آیا مساله گم شدن نفتکشها توسط مراجع بازرسی و نظارتی و دستگاه قضایی بررسی شده است؟
بله این موضوع بارها مطرح شده و سازمان بازرسی کل کشور این مساله را پیگیری کرده است، اما با کمال تاسف به جایی نرسیده است. یک فرد یونانی نیز دوماه پیش به ایران سفر کرد که مشخص شد در ماجرای خرید نفتکش ها نقش داشته و چون با این پرونده مرتبط بود، پاسپورتش را توقیف کردند و دو ماه هم در ایران به صورت ممنوع الخروج ماند. اما در نهایت او را رها کردند و متاسفانه این فرد یونانی با تمام اطلاعاتی که در این زمینه داشت، از کشور خارج شد. 

اگر این فرد یونانی مرتبط با نفتکشهای گمشده بود، چرا او را در ایران نگه داشتند و چرا بعد، رهایش کردند؟
استدلال آنهایی که همدست این فرد یونانی بودند و صاحبان قدرت هستند، این بود که این فرد در دوران تحریمها به جمهوری اسلامی ایران کمک کرده و هر آنچه در مورد خرید پنج فروند نفتکش اتفاق افتاده، درست بوده و از این فرد یونانی حمایت کردند و در نهایت کار بدینجا رسید که از کشور خارج شد. 

آیا استدلال، سند یا مدرکی که نمایندگان مجلس و اذهان عمومی را قانع کند، ارایه شد؟
اشکال کار در همین جاست. این آقایان تاکید می کنند که این فرد یونانی در دور زدن تحریمها به جمهوری اسلامی ایران کمک کرده است، اما توضیح دیگری نمی دهند و گویا قرار است ما هر آنچه آقایان می فرمایند، باور کنیم و حق نداریم بیش از این اطلاعات داشته باشیم. 

آیا با این حساب، کاری هم برای دو نفتکش مفقود شده نمی توان انجام داد؟
این که گمان کنیم کار به همین جا پایان یافته، این طور نیست. به عقیده من اگر روی افرادی که از این فرد یونانی حمایت کردند و باعث شدند او بدون آنکه توضیحی بدهد، از کشور خارج بشود، کار کنیم و آنها را تحت فشار بگذاریم، همه چیز در مورد این نفتکشها را می فهمیم و راز نفتکشهای گم شده افشا می شود. 

یک سوال جالب این است که چگونه است که وقتی دو فروند نفتکش ایران گم می شود، کسی متوجه نمی شود تا دولت دهم کنار برود و دولت یازدهم پرده برداری کند؟
جمهوری اسلامی ایران بزرگترین ناوگان نفتکش را در خاورمیانه دارد. اما نفتکش چیز کوچکی نیست که ندانند کجاست. اگر این طور باشد، یک تعاونی اتوبوسرانی هم نباید بداند چند اتوبوس دارد! 

آیا از شرکت ملی نفتکش هم درباره این مساله سوال کرده اید؟
چئدی پیش مدیرعامل شرکت ملی نفتکش اعلام کرد که بیشترین نفتکش را داریم. همچنین وی اعلام کرد که ایران بسیاری از محموله هایش را با نفتکش دیگر کشورها صادر می کند. سوال ما اینجاست که چرا با وجود داشتن این همه نفتکش در کشورمان، باید نفت خود را با نفتکش دیگر کشورها صادر کنیم؟ بحث دیگر این است که چندی پیش ایران اعلام کرده بنا دارد تعدادی نفتکش از چین و دیگر کشورها خریداری کند؟ اگر به اندازه کافی نفتکش داریم، خرید نفتکش های جدید چه ضرورتی دارد. از سوی دیگر اگر قرار است نفت مان را با نفتکش دیگر کشورها صادر کنیم، چرا باید نفتکش بخریم؟ این یک تضاد در مدیریت خرید و استفاده از نفتکش هاست. نگرانی از این بابت است که عده ای به صورت عمدی نفت را با نفتکش دیگر کشورها صادر می کنند تا پورسانت خودشان را ببرند و به غیر از این هیچ توجیه دیگری ندارد. از سوی دیگر شاید هم به نفتکش نیازی نداریم اما برخی از آقایان میخواهند در قالب خرید این نفتکشها، پورسانتهای کلانی بابت معامله از طرف خارجی یا شاید هم از طرف ایرانی دریافت کنند. بی شک خرید نفتکش و دلایل صادرکردن نفت با نفتکشهای خارجی دلایلی دارد که مسوولان باید پاسخ شفافی به آنها بدهند. 

آیا تاکنون از طریق کمیسیون اصل ۹۰ یا دستگاه قضایی در خصوص نفتکش های گم شده اقدام کرده اید و آیا بحث تحقیق و تفحص را دنبال کرده اید؟
از آنجا که تاکنون هیچ نتیجه ای از گم شدن دو نفتکش به دست نیاورده ایم، این موضوع را در کمیسیون اصل ۹۰ مطرح کردیم و قرار شده تا افرادی که مرتبط با این دو نفتکش هستند، به کمیسیون اصل ۹۰ بیایند و به سوالاتی که در این زمینه مطرح است، پاسخ بدهند. 

آیا کار به شکایت در قوه قضاییه کشیده یا می بایست این مساله از طریق کمیسیون اصل ۹۰ بررسی و سپس به دستگاه قضا منعکس شود؟
اینکه شکایت رسمی مطرح کرده باشیم و مجلس مستندات خود را به دستگاه قضا ارسال کند، تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است. اما پس از آنکه به صورت ضمنی مباحثی در این زمینه در رسانه ها مطرح شده بود، سازمان بازرسی وارد شده و تحقیقاتی به عمل آورده که آن هم به نتیجه نرسیده است. مجلس این مساله را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعکس کرد. زیرا سهام شرکت ملی نفتکش متعلق به صندوق بازنشستگی است و چون این صندوق زیر مجموعه این وزارتخانه است، از آقای علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دعوت کردیم تا به مجلس بیاید و در این زمینه پاسخ بدهد که هنوز ایشان نیامده است. بیش از ۶۰ درصد سهام شرکت ملی نفتکش متعلق به صندوق بازنشستگی است و چون سهامدار عمده این شرکت یکی از زیر مجموعه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و حق امضا و تصمیم گیری با این صندوق است، آقای ربیعی به عنوان مسوول مستقیم، باید در مورد تصمیماتی که در این زمینه گرفته شده، پاسخگو باشد. به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مسوولان شرکت ملی نفتکش پیشنهاد می کنم هر چه سریعتر اسناد و مدارک دو نفتکش مفقود شده را به مجلس بدهند تا متخلفان واقعی را شناسایی و به دستگاه قضا معرفی کنیم تا برخورد لازم با آنها صورت بگیرد و از مدیران فعلی نیز رفع سوء تعبیر بشود.
گفت و گو: کورش شرفشاهی 

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconew
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵