۱
 
کد مطلب: 72490
 
12 محور مهم سخنان مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی
مسیر توسعه پتروشیمی با برجام هموار شد
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در نشست خبری امروز خود، پس از ارائه گزارشی از عملکرد و برنامه های آتی این شرکت، به پرسشهای خبرنگاران پاسخ داد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۷
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در نشست خبری امروز خود، پس از ارائه گزارشی از عملکرد و برنامه های آتی این شرکت، به پرسشهای خبرنگاران پاسخ داد.
به گزارش نکونیوز، شاید شاه بیت سخنان مرضیه شاهدایی در این نشست خبری، همان نخستین جمله ای بود که بیان کرد و با تاکید بر تاثیر مهم برجام در صنعت پتروشیمی گفت : با برجام، مسیر برای توسعه صنعت پتروشیمی باز شد. مهمترین سخنان معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی را می توان در ۱۲ محور به طور خلاصه اینگونه مرور کرد:
میزان تولید صنعت پتروشیمی در سه سال دولت یازدهم ۱۵.۵ درصد و در یک سال اخیر ۷ درصد رشد داشته است. صادرات محصولات پتروشیمی نیز در سه سال اخیر ۴۶ درصد و در یک سال اخیر ۱۲ درصد رشد یافته است.
سالهای ۹۵ و ۹۶، سالهای استثنایی برای صنعت پتروشیمی خواهند بود چراکه تعدادی از پروژه های مهم در دست اجرا به بهره برداری خواهند رسید. طرح های تخت جمشید ماهشهر، پتروشیمی لرستان، اسید سولفوریک ارومیه، فاز ٢ کاویان، اوره و آمونیاک مرودشت، اتیلن گلایکول مروارید و همچنین پتروشیمی مهاباد با سرمایه گذاری حدود ٢٢٠٠ میلیون یورو، در سال جاری افتتاح شده اند و با این طرحها حدود چهار میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی افزوده شده است. تا پایان امسال هفت طرح دیگر نیز شامل فاز ١ و ٢ خط لوله اتیلن غرب، فاز ٢ پتروشیمی کارون، پلی اتیلن کردستان، فاز ٣ پردیس، پتروشیمی انتخاب (پلی استایرن)، پتروشیمی تخت جمشید پارس عسلویه و پتروشیمی دالاهو به مرحله بهره برداری می رسد.
میزان تولید محصولات پتروشیمی در ۵ ماهه امسال با ۷.۷ درصد رشد به ۲۱ میلیون تن رسید.
ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی در کشور ۶۰ میلیون تن است که تا ۵ سال آینده به ۱۰۰ میلیون تن و تا ده سال آینده باید به ۱۲۰ میلیون تن افزایش یابد. تحقق این هدف نیازمند جذب سرمایه گذاری خارجی است. ظرف ۱۰ سال آینده به ۳۰ میلیارد یورو سرمایه گذاری مورد نیاز است که این حجم ارز از داخل کشور قابل تامین نیست و نیازمند سرمایه گذاری مستقیم خارجی هستیم. به همین دلیل در حال ترغیب سرمایه گذاران خارجی هستیم.
برای ترغیب سرمایه گذاران در صنعت پتروشیمی اقداماتی همچون تثبیت نرخ خوراک، ایجاد هاب های جدید پتروشیمی با ویژگی های مناطق ویژه و انتخاب مناطقی از کشور که از نظر دسترسی به آب، مبادی صادرات و وجود خوراک در موقعیت مناسبی باشند صورت گرفته تا شاهد توسعه سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی باشیم.
یکپارچه سازی بازرگانی در صنعت پتروشیمی مغایرتی با اصل ۴۴ ندارد؛ اما هیچ اجباری برای هیچ شرکت خصوصی و هلدینگی برای تجمیع در یکپارچه سازی بازرگانی پتروشیمی نخواهد بود.
با شرکتهای توتال و لینده در دوره پسابرجام قراردادهای منعقد شده و در آینده ٢ تفاهمنامه دیگر خارجی امضا می شود. زمان تفاهمنامه یکسال تا ١٤ ماه خواهد بود و پس از آن تفاهمنامه منجر به امضای قرارداد نهایی می شود. سقف تفاهم‌نامه با توتال هنوزمشخص نشده و این شرکت فقط می‌خواست در زمینه تامین خوراک مطمئن باشد که ما خوراک اتان و مایع را معرفی کردیم و همچنین قرار شد که طرح و زنجیره تولید را اعلام کنند تا طرح از شروع تا پایان زنجیره تکمیل تصویب شود. شرکت لینده نیز با پتروشیمی کیان برای اجرای واحد الفین و ادامه زنجیره تفاهم‌نامه امضا کرده است.
آتش سوزی های پتروشیمی به دلیل عملیات سایبری نبود اما در برخی شرکتهایی که تازه در حال واردات و نصب تجهیزاتی بودند، بدافزارهایی دیده شد که از نصب آنها جلوگیری به عمل آمد. اما ریشه یابی حوادث صنعت پتروشیمی نشان می دهد که عدم رعایت برخی موارد و دستورالعمل های HSE عامل بروز این حوادث بوده است.
رگولاتوری در صنعت پتروشیمی صرفا در حوزه HSE نیست و هم خوراک، هم صادرات، هم منابع انسانی و هم HSE را در بر می گیرد. با گذشت چند سال از خصوصی سازی، مشکلات این حوزه ها مشخص شده و رفع ناهمانگی ها نیاز به یک سری ابزارهای قاونی دارد. نمایندگان مجلس هم این مشکل را درک کرده اند و با ما همراه هستند تا رگولاتوری در صنعت پتروشیمی پیاده شود.
عرضه محصولات پتروشیمی در بورس مزایا و معایب خاصی دارد که این مزایا و معایب باید در کمیته هایی مورد بررسی قرار گیرد و مشکلاتی که در بورس وجود دارد باید شفاف سازی و برطرف شود اما به هر حال قانون کشور، فروش محصولات پتروشیمی در بورس است.
ما متولی صنایع پایین دست پتروشیمی نیستیم و وظیفه ما تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی و رساندن آن به صنایع پایین دست است. اما صنایع پایین دستی کشور مشکلاتی دارند که باید برطرف شود از جمله واردات کالاهایی که مشابه آن در کشور تولید می شود با قیمت ارزانتر باعث می شودآن صنعت در داخل کشور برچیده شود یا بعضا شاهد دور زدن قوانین در مناطق ویژه هستیم.
فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد صنعت پتروشیمی به بخش خصوصی واقعی واگذار شده است و بقیه شرکتهای خصوصی متولی صنعت پتروشیمی عمدتا با دولت ارتباط دارند.
Share/Save/Bookmark


علی
۱۳۹۵-۰۶-۰۹ ۱۳:۵۲:۳۲
با سلام به سرکار خانم مهندس شاهدایی،ضمن عرض خسته نباشید،لطفا تمهیداتی در نظر بگیرید که جابجایی پرسنل زحمتکش شرکتهای به ناحق واگذار شده بتوانند جابجا شوند.
از طرف همکاران شما در صنعت
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵