کد مطلب: 90364
 
10مرداد 96 روز استقلال گازی ایران
 
اجرای خط لوله انتقال گاز دامغان- نکا در تامین پایدار گاز استان های شمالی کشور تاثیر بسزایی دارد و استان مازندران دیگر وابسته به گاز وارداتی از کشور ترکمنستان نیست.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۱
اجرای خط لوله انتقال گاز دامغان- نکا در تامین پایدار گاز استان های شمالی کشور تاثیر بسزایی دارد و استان مازندران دیگر وابسته به گاز وارداتی از کشور ترکمنستان نیست.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، با بیان این که این خط لوله انتقال گاز بسیار ویژه و مهم است.گفت: پیش از اجرای این خط لوله، گاز تولید شده در شرکت پالایش گاز شهیدهاشمی نژاد از طریق خط لوله سرخس- نکا به استان های شمالی و خراسان تحویل می شد.
حسن منتظر تربتی افزود: با افزایش مصارف این استان ها، این گاز در استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی مصرف می شد و پاسخگوی دیگر استان ها نبود که بر این اساس تامین گاز این مناطق از خطوط سراسری در دستور کار قرار گرفت.
به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، از طرفی خط لوله سوم سراسری نیز تا رشت اجرا شد و همزمان واردات از ترکمنستان نیز برای تامین گاز مورد نیاز مناطق شمالی در جریان بود.
تربتی با بیان اینکه تامین گاز استان مازندران از شبکه موجود مطلوب نبود، تاکید کرد: شرکت ملی گاز ایران تصمیم گرفت گاز این استان را از شبکه سراسری تامین کند که بر این اساس اجرای خط لوله انتقال گاز دامغان-کیاسر- ساری-نکا آغاز شد.
وی یادآور شد: این خط از خط لوله انتقال گاز پارچین- سنگ بست در دامغان انشعاب می گیرد و پس از گذر از کیاسر و ساری، در منطقه پنبه چوله به خط لوله شمال متصل و تا نکا امتداد خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران تاکید کرد: با اجرای این خط لوله گاز، استان مازندران دیگر وابسته به ترکمنستان نیست و به طور مستقیم از شبکه سراسری تامین می شود و مسیری نیز برای دریافت گاز ترکمنستان ایجاد شده است.
تربتی اعلام کرد: این خط علاوه بر اتصال شبکه جنوب به شمال کشور، پایداری انتقال گاز شهرهای طول مسیر را نیز افزایش می دهد.
به گفته وی، این خط لوله در ارتفاع دو هزار و 200 متری از سطح دریا از دامغان آغاز می شود و پس از گذر از جنگل در سطح منهای 20 متر آبهای بینالمللی عبور می کند.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اظهار کرد: این خط دارای 12 ایستگاه شیر بین راهی، سه ایستگاه حفاظت کاتدیک، دو ایستگاه ارسال و دریافت توپک و دارای هشت انشعاب است که گاز مناطق طول مسیر را تامین می کند.
وی با اشاره به عملیات جوشکاری این خط لوله گفت: در سال 94 حدود 33 کیلومتر، در سال 95 حدود 107 کیلومتر و در سال 96 حدود 14.5 کیلومتر از عملیات جوشکاری این خط لوله انجام و فرآیند تست آن نیز در سال 96 انجام شد.
تربتی با بیان اینکه در مجموع هشت هزار و 200 میلیارد ریال برای اجرای این پروژه هزینه شده است، افزود: سه هزار و 900 میلیارد ریال جهت تامین ورق و ساخت لوله، 700 میلیارد ریال سایر کالاها، 2 هزار و 200 میلیارد ریال اجرا، یک هزار و 100 میلیارد ریال تحصیل اراضی و 300 میلیارد ریال نیز در بخش منابع طبیعی، محیط زیست و میراث فرهنگی هزینه شده است.
به گفته وی، مدیران، مسئولان و مردم همراهی خوبی در جریان اجرای خط لوله انتقال گاز دامغان- نکا داشتند و این پروژه به نوعی فرا قوه ای بود و دادستانی نیز همیاری و پیگیری خوبی داشت.
وی با بیان اینکه تامین مالی این پروژه مسئله مهمی بود، تاکید کرد: بند «ق» تبصره 2 قانون بودجه سال 93، سندی پر از دود بود که با درایت وزیر نفت به پول بدل شد.
وی خطاب به وزیر نفت گفت: به عنوان پاداشی که برای اجرای این پروژه به مجموعه وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران می دهید، قبول کنید در دوره بعد نیز وزارت نفت را عهده دار باشید.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵