داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 71509
 
طلای خوشرنگ المپیک بر گردن سهراب ایران‌زمین
 
سهراب مردای دلاور اصفهانی وزنه برداری ایران توانست دومین مدال طلای المپیک ایران را برای کاروان امام رضا بدست بیاورد و کاروان را به رده بیستم دنیا برساند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۹
سهراب مردای دلاور اصفهانی وزنه برداری ایران توانست دومین مدال طلای المپیک ایران را برای کاروان امام رضا بدست بیاورد و کاروان را به رده بیستم دنیا برساند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ، بعد از کیانوش رستمی که مدال خوشرنگ طلا را برای کاروان ایران گرفت، دو وزنه بردار پر امید ایران، سهراب مرادی و علی هاشمی به نبرد با پولاد سرد رفتند تا ایران بتواند دومین طلایش را صید کند. بچه های ایران که با بدرقه مسئولان کاروان از زیر قرآن گذاشتند و به سالن گرم وارد شدند ، با تشویق ایرانیان حاضر در سالن ، آماده شبی بزرگ شدند. وزنه ها اما برای ایران ،خوش یمن نبودند، پسر ایلامی تیم ملی در مهار وزنه 172 کیلوگرمی موفق نبود.

او وزنه را خیلی سریع بالا کشید و انداخت تا سجاد انوشیروانی که تازه از امشب داشت شاگردانش را کوچ می کرد و کیانوش او را به عنوان مربی نپذیرفته بود ، وزنه علی را یک کیلوگرم افزایش داد. علی اما این وزنه را هم نتوانست مهار کند.

انگار جو مسابقه او را گرفته بود که این قدر در مهار وزنه استرس داشت. درست داشت به همان سرنوشتی دچار می شد که در المپیک لندن برای سهراب مرادی رخ داده بود. تشویق هواداران ایرانی یک لحظه قطع نمی شد و با این تشویق ها، علی برای حرکت سوم ، بالاخره وزنه 173 کیلوگرم را بالای سر برد و اولین ورزشکاری بود که حرکات یکضربش تمام شد. او که با تنها یک دوره حضور در مسابقات جهانی بزرگسالان، به المپیک آمده بود ،

درحالی که رکوردهایی نزدیک به 181 کیلوگرم را بالای سر برده بود، خیلی سریع و با 173 کیلو به کارش پایان داد تا اقلا از دور مسابقات حذف نشده باشد. سهراب اما هنوز شروع هم نکرده بود. او رکورد اولین وزنه اش 180 تا بود. یعنی بالاتر از وزنه های همه رقبایش که قرار بود روی صحنه بیایند. تاماش آیان پیر که شرایط دشواری را برای بازگشت سهراب به رقابت های المپیک گذاشته بود ، در سالن گرم و در حین مسابقات خود را به سهراب رساند و با او خوش و بش کرد. آیان هم می داند سهراب جدی ترین مدعی این وزن در غیاب زیلنسکی است.

نکته مهم در این وزن ، دو بار ناکامی دیدزبالیس لیتوانیایی در برابر وزنه 177 کیلوگرمی بود. وزنه برداری که قهرمان اروپاست و رنک دوم این وزن اما او در آستانه حذف قرار گرفته بود. دو ورزشکار بلاروس و اوکراینی در مهار وزنه 177 ناکام ماندند اما قهرمان تایلندی توانست این وزنه را بالای سر ببرد. دیزبالیس برای سومین بار به سراغ وزنه 177 کیلوگرم رفت و توانست این وزنه را بزند. بعد از او سهراب برای مهار وزنه 178 کیلوگرم به روی صحنه رفت. سهراب که در لندن 3 بار وزنه انداخته بود ، این بار نشست و تمرکز رد و ناباورانه وزنه را انداخت تا استرس شدیدی به کاروان ایران وارد کند.

او برای بار دوم توانست وزنه 178 کیلوگرم را مهار کند. او شاید کمی استرس داشت و حالا با زدن وزنه 178 کیلوگرمی ، با خیالی آسوده تر و غلبه بر استرس ابتدایی اش ، به ادامه مسیر مهم پیش رویش تمرکز کند. ورزشکار بلاروس که وزنه 175 را در حرکت اول مهار کرده بود و وزنه 179 را انداخته بود، برای حرکت آخرش وزنه 180 کیلوگرم را خواست و البته در مهارش ناموفق بود. سهراب که وزنه 178 کیلوگرمش بالاترین وزنه حرکت یکضرب بود ، برای بار سوم ، با وزنه 182 کیلوگرم روی تخته آمد. کمی مکث کرد و وزنه را خیلی زیبا بالای سر برد. او که در تمرینات تا 200 کیلوگرم را هم بالای سر برده بود ، توانست همان طور که پیش بینی می شد ، با 5 کیلوگرم اختلاف نسبت به رقبا ، وارد حرکت دوضرب شود.

در پایان حرکات یکضرب، این نتایج بدست آمد:

علی هاشمی ایران در این حرکت ، نفر هفتم شد و با نفرات دوم و سوم این وزن ، 4 کیلوگرم اختلاف دارد.

برای حرکت دوضرب ، سهراب مرادی برای حرکت آغازینش 225 کیلو را انتخاب کرده بود ، درحالی که بالاترین وزنه انتخابی رقبایش 220 کیلوگرم بود. حرکات دوضرب با 205 کیلوگرم شروع شد و دو وزنه بردار مصری و تایلندی در حرکت اول شان ، این وزنه را زدند. علی هاشمی دیگر وزنه بردار کشورمان برای شروع وزنه 210 کیلوگرمی را خواسته بود.

او بعد از اینکه وزنه بردار بلاروس،وزنه 209 کیلوگرم را بالای سر برد،روی صحنه آمد. علی در یک ضرب خیلی موفق نبود. در دوضرب اما وزنه 210 را بالا کشید و پاهایش را جمع کرد و این وزنه را به نام خود ثبت کرد.

دیزبالیس بعد از شروع سخت در حرکت یکضرب، با وزنه 210 کیلوگرمی روی صحنه آمد و ار مهارش حسابی شاد بود. نماینده تایلند برای حرکت دومش این وزنه را درخواست کرده بود. سومپرادیت که در آخرین لحظه به دسته الف راه یافته بود، این وزنه را هم خیلی عالی مهار کرد و هموطنانش در سالن ، حسابی سنگ تمام گذاشتند و تا توانستند او را تشویق کردند

راغب مصری بعد از این برای وزنه 211 روی صحنه آمد. او در حرکت دومش موفق به مهار این وزنه نشد. وزنه بردار اوکراینی در مهار 213 کیلوگرم ناموفق بود. چوماک دو حرکت دیگر هم دارد. علی هاشمی کشورمان بعد از وزنه 210 کیلویی ، برای حرکت دومش ، 217 را خواسته است تا شانس مدال داشته باشد.

چوماک در حرکت دوم توانست وزنه 213 را بالای سر ببرد. بعد از او دوباره سومپرادیت روی صحنه آمد و وزنه آخرش را با موفقیت بالای سر برد. تایلندی های حاضر در سالن برای این موفقیت حسابی غرق در شادی بودند. راغب مصری هم این وزنه 213 را زد و شروع کرد به جشن و شادی . این وزنه سنگین ترین وزنه زندگی اش بود که مهار می کرد. مربیانش در پشت صحنه برای این موفقیت سجده شکر به جا آوردند. راغب در یکضرب برای وزنه 174 کیلوگرم که وزنه اول انتخابی کیانوش رستمی در وزن پایین تر بود، حسابی فریاد شادی سر داده بود. بعد از او ورزشکار بلاروس در مهار 214 ناموفق بود.

دیزبالیس برای بار دوم با وزنه 215 روی صحنه آمد و موفق به مهارش شد. الکساندر بلاروس برای بار سوم ، وزنه 215 کیلوگرمی خواست و روی صحنه آمد اما باز هم موفق نبود. او باز هم نتوانست این وزنه را بزند و سهراب طلایی شد.

پشت صحنه سهراب داشت گرم می کرد و همزمان علی هاشمی باید روی صحنه می آمد. مربیان ایران که می خواستند علی هاشمی بتواند مدال بگیرد،وزنه 220 کیلوگرمی را درخواست کردند. دیزبالیس هم سریعا وزنه اش را عوض کرد تا قبل از علی هاشمی حرکاتش تمام نشود. وزنه بردار دوم بلاروس ها وزنه 220 کیلوگرم را خیلی ساده بالای سر برد و تا این لحظه نفر برتر این وزنه شد. علی هاشمی بعد از او برای 220 روی صحنه آمد. زدن این وزنه علی را به مدال برنز نزدیک می کرد. این وزنه اما خیلی برای علی سنگین بود. به نظر می رسید علی از کمربندش شاکی بوده که مشکل دارد.

او داشت در مسیر برگشت ، حسابی غر می زد و می نالید. بعد از علی ، دیمیتری چوماک روی صحنه آمد و موفق هم نشد. دوباره علی روی صحنه آمد و باز هم موفق نشد و در جایگاه هفتم قرار گرفت.

بعد از این سهراب روی صحنه امد تا وزنه 221 کیلوگرم را بالای سر ببرد. سکوت محض در سالن حاکم شد. سهراب وزنه را ساده مهار کرد.

دیزبالیس در مهار وزنه 221 کیلوگرم ناکام ماند و بعد از این یک پشتک زد و سالن را به وجد آورد. او مدال برنز المپیک را بدست آورد و کارش تمام شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵