کد مطلب: 63931
 
کاهش تعرفه واردات پوشاک
 
دبیر انجمن صنایع نساجی از نامه‌نگاری تولیدکنندگان نساجی با وزارت صنعت و گمرک برای تجدید نظر در تعرفه واردات مواد اولیه و محصولات نساجی خبر داد و گفت: تعرفه واردات پوشاک طبق مصوبه جدید دولت ۲۰ درصد کاهش یافته است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۷
دبیر انجمن صنایع نساجی از نامه‌نگاری تولیدکنندگان نساجی با وزارت صنعت و گمرک برای تجدید نظر در تعرفه واردات مواد اولیه و محصولات نساجی خبر داد و گفت: تعرفه واردات پوشاک طبق مصوبه جدید دولت ۲۰ درصد کاهش یافته است.

مهدی رئیس‌زاده در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: پیشنهاد تولیدکنندگان صنعت نساجی در مورد تعرفه واردات به وزارت صنعت ارائه شده که بر اساس آن درخواست کاهش تعرفه واردات مواد اولیه ارائه شد، به‌ طوری‌ که این رقم در حد حداقل‌ها یعنی 4 درصد حقوق ورودی فعلی باقی بماند.

وی تصریح کرد: این در حالی است که تغییر تعرفه‌ها در دولت طوری بوده که حداقل تعرفه واردات مواد اولیه یک درصد افزایش یافته و به 5 رسیده است و بر این مبنا، تعرفه‌ واردات مواد اولیه برحسب ضریبی از 5 یعنی 5، 10 و 15 تعیین شده است.

وی با بیان اینکه تعرفه واردات پارچه نیز 32 درصد است، گفت: سقف تعرفه واردات پوشاک نیز از 75 درصد به 55 درصد کاهش یافته است.

به گفته رئیس‌زاده، در همه جای دنیا روند تعیین تعرفه واردات مواد اولیه کاهشی و برای واردات محصولات ساخته‌شده افزایشی است، اما در ایران این اتفاق نیفتاده و به همین دلیل تولیدکنندگان محصولات نساجی خواستار تجدید نظر دولت در این مورد هستند.

وی ادامه داد: البته با توجه به اینکه قرار است ایران عضو سازمان تجارت جهانی شود، باید تعرفه‌ها روند کاهشی داشته باشد، به همین دلیل رسیدن تعرفه واردات پوشاک به 55 درصد خیلی مورد اعتراض نیست، زیرا باعث کاهش قاچاق خواهد شد، اما حساسیت تولیدکنندگان روی مواد اولیه است.

دبیر انجمن نساجی افزود: به‌ عنوان‌ مثال، پنبه یکی از مواد اصلی مورد نیاز صنعت نساجی است که در کشورهای همسایه ایران تعرفه واردات هر کیلو پنبه تنها یک سنت است.

وی با بیان اینکه تعرفه مشخص شده برای واردات پنبه در ایران 5 درصد است، اظهار داشت: تولید پنبه در کشور طی سال جاری 40 هزار تن بود، در حالی‌ که به واردات 100 هزار تن پنبه نیز نیاز است.

رئیس زاده تأکید کرد: در این شرایط، کیفیت پنبه داخلی نیز در حد مناسبی نیست و به همین دلیل نمی‌توان گفت تعرفه واردات پنبه در جهت حمایت از تولید داخل وضع شده است.

رئیس‌زاده همچنین با اشاره به رویکرد جهانی به تولید پنبه ارگانیک، گفت: دولت‌ها در کشورهای دیگر، به بخش کشاورزی یارانه پرداخت می‌کنند، تا بتوانند پنبه ارگانیک و بدون مواد شیمیایی تولید کنند.

وی افزود: قیمت محصولات تولید شده با پنبه ارگانیک در دنیا بیش از 3 برابر قیمت محصولات تولیدی با پنبه معمولی است.

وی تصریح کرد: در ایران روی این مسئله کاری صورت نگرفته و در حال حاضر انجمن نساجی پیگیر این مسئله است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵