کد مطلب: 94522
 
روابط عمومی های نفت و فراموش شدگی
سمیرا قیاسی - رئیس روابط عمومی اداره کل سوختگیری هواپیمایی کشور
 
به عدد ثانیه های عمرمان در این چند سال خدمت شنیده ایم که روابط عمومی قلب و گوش و چشم و مغز و همه چیز سازمان است و بی آن یک پای سازمان می لنگد و اگر نباشد چه و چه و اگر باشد چنین و چنان خواهد شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۱
به عدد ثانیه های عمرمان در این چند سال خدمت شنیده ایم که روابط عمومی قلب و گوش و چشم و مغز و همه چیز سازمان است و بی آن یک پای سازمان می لنگد و اگر نباشد چه و چه و اگر باشد چنین و چنان خواهد شد. حرفهای خوش رنگ و لعاب و تعاریف شنیدنی و خواندنی... بروشورها و همایش ها و بزرگداشت ها و جشنواره ها و گردهمایی های بسیاری هر سال در کشور با همین موضوع برپا می شود تا عده ای از اساتید روبه روی من و شما بنشینند و در مدح و ثنای این صنعت و هنر و حرفه ارزشمند سخن بگویند بعد هم چند تن از مسئولین بالای تریبون تندیس و لوح و هدیه اهدا کنند و برویم پی کارمان تا همایشی دیگر... و دقیقا توی همین مدت زمانی که رفته ایم پی کارمان و با همه توان می کوشیم این قلب از تپش بازنایستد و این چشم کور نشود و این پیکره سرپا و زنده بماند، از آن عرش کبریایی که ذکرش رفت به متصدی انجام کلیه امورات بلاتصدی اداره در کنار حجم انبوه مشغله های روزانه مان تنزل پیدا میکنیم. که البته ملالی نیست چون گله از کار و فعالیت کردن در روحیات و منش روابط عمومی ها نمی گنجد چرا که وجودشان در تکاپو و فعالیت و هیجان و ایده پردازی و نوشتن و خواندن و تلاش، خلاصه شده است لیکن این نادیده انگاشتن ها و یکباره مهم شدنها آن هم برای جلسات آنچنانی مثل خاری است که در گوشه دل می خزد و هربار نشتر میزند و اذیت میکند. نه میشود درش آورد و نه می شود تحملش کرد.
به فراخور سالهایی که از عمر کاریمان در این کسوت سپری شده، دریافته ایم که همه گلایه ها و سختی ها و دشواریهای کار در روابط عمومی که اینجا مجال شرحش نیست یک طرف و بی مهری و نادیده انگاشته شدن از سوی کسانی که خود متولی و دود چراغ خورده این حرفه و سمت و عرصه مهمند هزار طرف! یعنی هرچقدر بی مهری از همکار و رئیس و ارباب رجوع ببینی و هر چقدر سختی در مسیر انجام کارهای فرهنگی و هنری و اندیشه ای روابط عمومی تحمل کنی، آنقدر سخت نیست که تلخی فراموش شدن از سوی کسانی که خیال میکردی همدردند و خاک تشک خورده و رنج کشیده، اذیتت می کند.
مصداق آشکار این سخنان وقتی است که همکاری بعد از سالها خدمت به دلیل بازنشستگی یا جابه جایی از این واحد خارج شده یا به کل اداره را ترک می کند و دقیقا همان کسانی که توقع داری او را ببینند و زحماتش را قدر بدانند چنان راحت و آشکارا فراموشش می کنند که انگار هرگز نبوده است!
همواره شاهد تاکید وزرا و مدیرعاملان و مسئولین محترم صنعت نفت بر جایگاه خاص شرکت ملی پخش به عنوان ویترین وزارت نفت و به تبع آن، روابط عمومی های این شرکت به عنوان بازوی مهم و اثر گذار در خدمت رسانی به مردم بوده ایم. روابط عمومی های شرکت ملی پخش که هر روز و هر شبشان در خط مقدم مواجهه با مردم و خدمت به آحاد مختلف آنان می گذرد و بایستی چونان رایانه ای دقیق و بی نقص همه مناسبت ها، رخدادها، نشستها، نکوداشتها و دقایق را به ذهن سپرده و بی هیچ نقصی به برنامه ریزی و برگزاری مراسم های مربوطه به بهترین شکل اقدام کنند، چرا وقتی خودشان به منزل آخر میرسند و به هر دلیلی مجموعه را ترک می کنند چنان بی رحمانه و سهمگین فراموش می شوند که انگار هرگز وجود نداشته اند و هیچ خدمتی ارائه نکرده اند؟!
زنان و مردان مظلوم و پرتلاشی که روزگاری کلیه زحمات و خدمات و حتی انتقادها و آبروداری ها جلوی خودی و بیگانه از آن آنان بود، حالا به راحتی خوردن جرعه ای آب از مجموعه خارج می شوند و نهایت لطفی که در حقشان می شود (اگر کسی یادش باشد) یک برگه کاغذ تقدیر و تشکر خواهد بود! چرا؟
چرا حتی در مجموعه شرکتهای ستادی و اصلی که حکم والد و بزرگ شرکت های زیر مجموعه را دارد کسی به فکر تقدیر از زحمات روابط عمومی های بازنشسته یا جابه جا شده نمی افتد؟ چرا باید در جلسات و همایش ها آن هم بعد از ماهها متوجه نبودن همکارمان شویم و بعد از پرس و جو بشنویم که بازنشسته شدند! منتقل شدند! سمتشان تغییر کرد و...؟
مگر نه اینکه وقت سخنرانی ها این عزیزان را "السابقون السابقون" می خوانید و در لزوم استفاده از تجاربشان داد سخن سر می دهید پس چرا به وقت تجلیل و تقدیر و نکوداشت همیشه عقب می روید و فراموش می کنید و به حاشیه می رانید؟
چطور است که برگزاری مراسم های تقویمی ریز و درشت از یادمان نمی رود اما گرامی داشت خاطره و زحمات همکاری که در دفاع از عزت و حرمت صنعت نفت شب و روز از هم نمی شناخت و بارها و بارها وقت خواب و استراحت و تعطیلی و آرامش و خانواده اش را فدای شرکت کرد را از یاد می بریم؟
دلم می خواهد به پاس حرمت شاگردی در محضر همکاران و اساتید روابط عمومی شرکت ملی پخش قدردانی کنم از زحمات این بزرگواران که بی سر وصدا و بی هیچ نکوداشتی از جمع ما رفتند (به سهم خودم و نه در خور جایگاه رفیع و منیع ایشان):

خانم شهلا بی نیاز-رئیس سابق روابط عمومی پخش منطقه شیراز
خانم حبیبه ظهیر بختیاری- رئیس سابق روابط عمومی پخش منطقه کرمان
خانم فاطمه اکبری-رئیس سابق روابط عمومی پخش منطقه اراک
آقای احمد کلانتری-رئیس سابق روابط عمومی پخش منطقه شاهرود
آقای علی دبیری نسب-رئیس سابق روابط عمومی پخش منطقه هرمزگان
آقای علی اصغر نورانفر-رئیس سابق روابط عمومی پخش منطقه تبریز
آقای علی بازگیر-رئیس سابق روابط عمومی پخش منطقه لرستان
و تک تک همکارانی که اینگونه رفتند..
یادمان نرود که روزی تک تک ما هم میزبان همین شتر معروف خواهیم شد و فراموش نکنیم که آن روز چه حسی خواهیم داشت...
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵