کد مطلب: 38000
 
شرکت‌های نفتی به دنبال دور زدن قوانین ضدصادارتی
آمریکا با صادرات بدون مجوز نفت چه خواهد کرد؟
 
یکی از مهمترین پدیده‌های نوظهور در فضای نفتی ایالات متحده آمریکا، صادرات بدون مجوز شرکت‌های اکتشاف و استخراج است؛ پدیده‌ای که محک جدی برای مقررات سفت و سخت صادرات در حوزه انرژی به ویژه نفت این کشور به شمار می‌آید.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۳
یکی از مهمترین پدیده‌های نوظهور در فضای نفتی ایالات متحده آمریکا، صادرات بدون مجوز شرکت‌های اکتشاف و استخراج است؛ پدیده‌ای که محک جدی برای مقررات سفت و سخت صادرات در حوزه انرژی به ویژه نفت این کشور به شمار می‌آید.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، روزنامه وال استریت ژورنال هفته گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرد که شرکت اکتشاف و استخراج معادن بی‌اچ‌پی بیلیتون (BHP Billiton) در نظر دارد تا با حمل بدون مجوز نفت به خارج از کشور قوانین صادرات نفت خام آمریکا را به چالش بکشد. بی‌اچ‌پی بیلیتون یک شرکت چند ملیتی انگلیسی ـ استرالیایی است که به‌عنوان بزرگترین شرکت استخراج معادن و فلزات جهان، شناخته می‌شود.
به گزارش اویل پرایز، بی‌اچ‌پی بیلیتون، به عنوان بزرگترین شرکت تولیدکننده نفت غیرآمریکایی فعال در این کشور، ظاهرا در حال حاضر قرارداد فروش یک محموله 650 هزار بشکه‌ای را با خانه تجارت ویتول سوئیس امضا کرده است. جزئیات این قرارداد از جمله زمان و مقصد این مبادله هنوز منتشر نشده است.
این قرارداد از این جهت اقدامی حائز اهمیت قلمداد می‌شود که قوانین ضدصادرات نفت خام از آمریکا (به همه جای دنیا به استثنای کانادا) همچنان پابرجاست و در حال حاضر این قرارداد که مشخصا شامل ارسال نفت به خارج از آمریکا می‌شود به لحاظ فنی کاملا غیرقانونی است.
وزارت بازرگانی آمریکا در ماه مارس به دو شرکت ـ منابع طبیعی پیونر و اینترپرایزـ اجازه داد تا حجم مشخصی نفت بسیار سبک یا میعانات نفتی را صادر کند. توجیه قانونی وزارت بازرگانی این بود که عملیات پردازش بر روی این محصولات انجام شده و این محصولات در حکم فراورده‌های نفتی چون بنزین هستند که طبق قانون منعی برای صادرات آن وجود ندارد.
اما شرکت بی‌اچ‌پی بیلیتون هیچ توضیحی درباره محصولی که قرار است صادر کند، نداده و مجوز رسمی برای صدور محصولات خود از دولت دریافت نکرده است. این شرکت تنها اعلام کرده که روند صدور محصولاتش مشابه همان چیزی است که شرکت‌های پیونر و اینترپرایز انجام داده‌اند و از آنجایی که بی‌اچ‌پی بیلیتون با دو شرکت یادشده همکاری دارد تحت لوای مجوز صادرشده برای آنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
این در حالی است که به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، از ماه مارس تاکنون تعداد مجوزهای درخواستی از وزارت بازرگانی آمریکا از سوی شرکت‌ها از جمله بی‌اچ‌پی بیلیتون به‌طور معناداری کاهش یافته است.
وال استریت ژورنال می‌نویسد: «اگر بی‌اچ‌پی بیلیتون موفق به صدور محصولات خود شود قطعا سود قابل توجهی به دست می آورد. این مسئله می‌تواند آغازی برای دیگر شرکت‌ها باشد که با دور زدن قوانین گام‌های مشابه‌ای را در زمینه صادرات در پیش بگیرند.»
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵