کد مطلب: 66360
 
هفت نکته درباره نمایشگاه نفت تهران
 
بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران، حتی در همان نگاه اول نیز با نمایشگاههای قبل متفاوت بود و از این منظر می توان نمایشگاه نفت امسال را یکی از بهترین نمایشگاههای برگزار شده صنعت نفت ارزیابی کرد. اما این تمام ماجرا نیست.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۶
بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران، حتی در همان نگاه اول نیز با نمایشگاههای قبل متفاوت بود و از این منظر می توان نمایشگاه نفت امسال را یکی از بهترین نمایشگاههای برگزار شده صنعت نفت ارزیابی کرد. اما این تمام ماجرا نیست.
به گزارش نکونیوز، اگر بخواهیم نکات مثبت و منفی نمایشگاه نفت امسال را برشماریم، به چند نکته برجسته می رسیم که نقاط منفی آن بعضا در دوره های گذشته نیز وجود داشته و رفع آنها، برخی در گرو تلاش برگزارکنندگان نمایشگاه نفت و برخی بر عهده شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی است که به کمک هم باید برای رفع آن بکوشند:
۱-نمایشگاه نفت تهران از آنجا که در پایتخت کشوری برگزار می شود که بزرگترین ذخایر نفت و گاز جهان را در خود جای داده، طبیعتا باید به مکانی برای گردهمایی های بزرگان نفت و گاز و پتروشیمی جهان تبدیل شود و چنین نمایشگاهی با حضور پررنگ شرکتهای خارجی معنای واقعی می یابد. امری که متاسفانه طی یک دهه اخیر با شدت گرفتن تحریمها بر ضد جمهوری اسلامی ایران، تحقق نیافت و نمایشگاه نفت تهران را به نمایشگاهی برای حضور شرکتهای داخلی و البته حضور کمرنگ برخی شرکتهای دست چندم خارجی و همچنین شرکتهای چینی تبدیل کرده بود. اما امسال از همان بدو ورود به نمایشگاه، می شد حضور پرنگ شرکتهای خارجی و بازدیدکنندگان خارجی را به طور محسوسی مشاهده کرد که نشانه ای از پایان دوران تحریم و خروج نفت از رکود حاصل از کمبود منابع مالی و تجهیزاتی می تواند باشد.
۲-علیرغم حضور پررنگ و پرشمار شرکتهای خارجی و بزرگانی همچون گازپروم، لوک اویل، او ام وی، زیمنس و ....در نمایشگاه امسال، برخی از شرکتهای بزرگ نفتی جهان در نمایشگاه غایب بودند. مشخص نیست چرا شل، بی پی، استات اویل، اینپکس، رپسول و .... که همگی در حال مذاکره برای اجرای پروژه هایی در ایران هستند و پیش از این هم پروژه هایی را اجرا کرده اند در نمایشگاه حضور نداشتند. در شرایط پسابرجام، قطعا حضور این شرکتها می توانست اهمیت نمایشگاه را افزایش دهد. همانگونه که غیبت آنها، به برخی بدگمانی های منتقدان در باره دلایل عدم حضور آنها دامن زد.
۳-حضور پرشمار شرکتهای دولتی در سالنهای خاص و جداکردن آنها از شرکتهای خصوصی، همچنان یکی از انتقاداتی است که می توان به نمایشگاه نفت تهران وارد ساخت. سالن هایی که شرکتهای دولتی در آن حضور دارند بسیار پرازدحام و برخی سالن های دیگر، تا حدی خلوت هستند که این امر به دلیل عدم تقسیم بندی مناسب غرفه های نمایشگاه است که البته سالهاست همین روال تکراری ادامه دارد. این مشکل از جنبه دیگری هم قابل بررسی است. به عنوان مثال غرفه شرکت ملی نفت ایران که دهها زیرمجموعه مهم دارد که اغلب آنها خود مجموعه ای بزرگتر از بسیاری از شرکتهایی هستند که مستقل در نمایشگاه حضور یافته اند، برای این تعداد زیرمجموعه مهم، بسیار کوچک است. ازدحام این غرفه نشان می دهد که باید چاره ای اساسی اندیشید و یا زیرمجموعه های شرکت ملی نفت را در نمایشگاه از آن جدا کرد یا فضایی وسیع تر به آن اختصاص داد.
۴-همچنان حضور برخی شرکتهایی که ارتباط مستقیمی با صنعت نفت ندارند و صرفا شرکتهایی خدماتی محسوب می شوند که در هر حوزه ای می توانند فعالیت کنند، در نمایشگاه نفت تهران، آن هم در شرایطی که فضای نمایشگاه محدود است و برخی از شرکتها به دلیل محدودیت فضا موفق به حضور در نمایشگاه نمی شوند، امری نامطلوب به نظر می رسد. به نظر می رسد باید استانداردهایی سختگیرانه تر از مهلت ثبت نام با توجه به ظرفیت نمایشگاه در نظر گرفت تا شرکتهایی که فعالیت آنها بیشتر با صنعت نفت مرتبط است و در بطن موضوع هستند شانس بیشتری برای حضور در نمایشگاه داشته باشند.
۵-اگر از بطن نمایشگاه فاصله بگیریم، امکانات نمایشگاه و سالنها و خدمات جانبی ارائه شده نسبت به دوره های گذشته، نسبتا بهبود یافته بود. کمبودهایی همچون نقص تجهیزات خنک کننده یا عدم توجه به نظافت در برخی سالنها تقریبا رفع شده بود تا نمایشگاه قدیمی تهران، آبرومندانه تر میزبان شرکتهای داخلی و خارجی باشد. اما همچنان ضعف هایی هم در برخی سالنها، چه از لحاظ سیستمهای تهویه و چه از لحاظ روشنایی و ... دیده می شد.
۶-همچنان یکی از مهمترین مشکلات نمایشگاه نفت تهران، ظرفیت محدود پارکینگ نمایشگاه است. ظرفیت پارکینگ نمایشگاه به حدی محدود است که خودروها بسیار فشرده پارک می کنند و علاوه بر تکمیل ظرفیت پارکینگ در همان ابتدای صبح، خودروهایی که قصد دارند در میانه روز نمایشگاه را ترک کنند، گاه در بین خودروهای دیگر پارک شده گرفتار می شوند و نمی توانند از پارکینگ خارج شوند. شیوه توقف خودروها در پارکینگ نمایشگاه بین المللی تهران، بیش از سی سال است هیچ تغییری نکرده و این درحالیست که تعداد خودروها طی این سالها چندین برابر شده است. شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی تهران هر چه سریعتر باید در اندیشه ساخت پارکینگی طبقاتی و بزرگ در شان نمایشگاه بین المللی تهران باشد تا در مقاطعی همچون برگزاری نمایشگاه نفت که تعداد زیادی شرکت کننده و بازدیدکننده دارد، شاهد بروز مشکلات فراوان در توقف خودروها در آن نباشیم. وقتی بابت ورود هر خودرو ۳هزار تومان هزینه پارکینگ اخذ می شود، این مبلغ طی چهار روز برگزاری نمایشگاه نفت تهران، دهها میلیون تومان درآمد ایجاد می کند که این درآمد در نمایشگاههای مشابه – کمتر یا بیشتر- تکرار می شود. ای کاش این مبالغ را در طول یکسال برای ساخت یک پارکینگ مناسب پس انداز و استفاده می کردند تا شاهد معضلات گسترده در زمان برگزاری نمایشگاهها نباشیم.
۷-نکته پایانی اینکه هرچند نمایشگاه نفت تهران، هم از لحاظ محل برگزاری و هم از لحاظ کیفیت، همچنان با استانداردهای روز جهان فاصله دارد و لازم است بیش از گذشته برای ارتقا استانداردهای آن به عنوان بزرگترین نمایشگاه نفت خاورمیانه تلاش شود، اما دور از انصاف است اگر نگوییم نمایشگاه بیست و یکم نفت تهران، هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی، به مراتب بهتر از نمایشگاههای قبلی بود که بخشی از آن مدیون لغو تحریها و شرایط پسابرجام است که شرکت کنندگان خارجی بیشتری را به سوی نمایشگاه سوق داده و بخشی دیگر، حاصل تلاش برگزارکنندگان نمایشگاه است که تلاش کردند نمایشگاهی در خور نام صنعت نفت برگزار کنند.
حمیدرضا شکوهی
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵