۱
 
کد مطلب: 44850
 
دو چالش صنعت نفت در سال ۹۳
شهاب کاشفی
 
صنعت نفت ایران در سال ۱۳۹۳ دو چالش عمده را پشت سر گذاشت که سایر چالشها نیز تا حدی به آن وابسته بود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۵
صنعت نفت ایران در سال ۱۳۹۳ دو چالش عمده را پشت سر گذاشت که سایر چالشها نیز تا حدی به آن وابسته بود. نخستین چالش مهم صنعت نفت و صنایع وابسته، تداوم تحریمهای بین المللی بر ضد جمهوری اسلامی ایران بود، تحریمهایی که صنعت نفت ایران را بیش از هر بخش دیگری از اقتصاد کشور تحت الشعاع قرار داده بود و امید می رفت با تغییر دولت، و روی کار آمدن دولت تدبیر و امید که رفع تحریمها را هدف اصلی خود قرار داده بود، این تحریمها لغو شده و با بازگشت شرکتهای غربی به صنعت نفت ایران و سرمایه گذاری آنان، شاهد رفع بخش عمده ای از مشکلات صنعت نفت باشیم. این امید که که در سال ۹۲ با روی کار آمندن دولت حسن روحانی ایجاد شده بود، در سال ۹۳ پیش بینی می شد تحقق یابد اما فضای بدبینی که بین ایران و غرب ایجاد شده بود، نیل به توافق نهایی را با دشواریهای فراوانی مواجه ساخت و سرانجام بر خلاف آنچه در ابتدا پیش بینی می شد سال ۹۳ بدون حصول به توافق سپری شد. دومین چالش نفت در سال ۹۳، سقوط ناگهانی قیمت نفت بود بطوریکه قیمت نفت از ۱۲۰ دلار طی مدت زمانی کمتر از شش ماه به زیر ۵۰ دلار سقوط کرد. هرچند در اواخر سال ۹۳ قیمت نفت کمی افزایش یافت اما هیچگاه به ۶۰ دلار هم نرسید تا مشکلات دولت جدید، افزایش یابد. بر اساس آمارهای بین المللی، ایران در صورتی می توانست اقتصاد خود را که در زمان دولت قبل دچار چالشهای فراوانی شده بود نجات دهد که قیمت نفت به ۱۴۰ دلار می رسید اما با سقوط قیمت نفت، چالش تازه ای ایجاد شد که نه تنها اقتصاد وابسته به نفت ایران را تحت الشعاع قرار داد، بلکه پیشبرد پروژه های صنعت نفت را که دچار کمبود منابع مالی برای سرمایه گذاری است دچار مشکل کرد. اکنون سال جدید در شرایطی آغاز شده که امیدها برای رفع چالش اول، یعنی تحریمها همچنان وجود دارد، اما بعید به نظر می رسد تا پایان سال، قیمت جهانی نفت به ۱۰۰ دلار برسد. هرچند که رفع تحریمها می تواند چالش ناشی از کاهش قیمت جهانی نفت را تا حدی در اقتصاد کشورمان که در صدد رهایی از وابستگی به نفت است جبران کند.
Share/Save/Bookmark


صدراله البرزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۰۱-۰۷ ۱۳:۲۷:۰۹
به نام خدا
با سلام ، درود و عرض تبریک سال نو، پیشنهاد میکنم از موضوعاتی که در سال 1394 مورد توجه در صنایع نفت،گاز،و پتروشیمی قرار گیرد متحول نمودن ساختار و روش ها ،
سازمان ها و مدیریت هادر این مجموعه هست . .بخصوص استراتژی حضور در بازارهای رقابتی جهانی پس از کاهش یا رفع تحریم ها بیشتر و پر رنگ تر باید مورد توجه قرار گیرد.ارادتمند معتقدبه سرمایه گذاری های سخت افزاری و نرم افزاری در صنایع نفت،گاز و پتروشیمی در سال 1394 میباشد.
با ارزوی توفیق روز افزون
صدراله البرزی
فارغ التحصیل از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و دانشگاه واشینگتن.
مدرس،مشاور،پژوهشگر،نویسنده و مترجم
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵