کد مطلب: 12512
 
سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی پیش بینی کرد:
صعود قیمت نفت خام برنت به بشکه ای ۱۹۰ دلار تا ۲۰۲۰
 
نکونیوز:قیمت نفت خام برنت که در دوره پنج ساله اخیر غالبا سیر صعودی داشته اکنون مدت زمانی است که در فاصله قیمتی ۹۰ تا ۱۱۰ دلار در هر بشکه باقی مانده است اما هر یک از سازمان ها در خصوص قیمت نفت خام برنت در پایان یک دهه جاری پیش بینی هایی کرده اند که شاید پیش بینی سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی (OECD) از دیگر پیش بینی ها متفاوت تر باشد .
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۶
به گزارش نکونیوز به نقل از "فایننشال تایمز" آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده که تا سال ۲۰۲۰ میلادی قیمت نفت به متوسط ۱۲۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید . سازمان اطلاعات انرژی امریکا پیش بینی کرده که در پایان یک دهه جاری قیمت نفت خام برنت از قیمت کنونی پایین تر خواهد بود .
اما در این میان پیش بینی سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی بسیار متفاوت است . این سازمان تخمین زده که در سال ۲۰۲۰ قیمت نفت خام برنت به ۱۹۰ دلار در هر بشکه صعود خواهد کرد . این سازمان حتی رسیدن قیمت نفت خام برنت به بشکه ای ۲۷۰ دلار در هر بشکه را نیز محتمل دانسته است .
اما در اینجا این سوال مطرح می شود که چرا تخمین سازمان OECD تا این اندازه با پیش بینی های دیگر سازمان های بین المللی متفاوت است ؟ در گزارش سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی موسوم به " آیا قیمت نفت بار دیگر سیری صعودی خواهد داشت؟" میزان مصرف نفت و تغییرات آن بسته به تغییر تولید ناخالص داخلی و تغییر قیمت نفت در دوره زمانی ۲۰ سال گذشته مورد بررسی قرار گرفته است .
بر اساس یافته های این سازمان در کشورهای هند ،چین و اندونزی ظرف ۲۰ سال گذشته تقاضا همراستا با افزایش سطح درآمد افزایش یافته است .
بر اساس یافته های این سازمان این کشورها نتوانسته اند در دو دهه گذشته مانند کشورهای صنعتی همزمان با توسعه اقتصاد میزان تقاضای نفت خود را کاهش دهند . بنابر این از آنجا که طبق پیش بینی ها طی یک دهه آینده کشورهای در حال توسعه بخش عمده ای از رشد اقتصاد جهانی را به خود اختصاص خواهند داد ، پیشرفت مالی آنها زمینه ساز افزایش چشمگیر شاخص تقاضای مصرف نفت خواهد شد .
طبق گفته ایزابلا کاسکی اقتصاددان ارشد OECD و یکی از نویسندگان این گزارش ، این امکان وجود دارد که در کشورهای در حال رشد مانند چین و هند هم نهایتا سیاست های کنترل مصرف نفت اعمال شود اما زمان آن به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست . بنابر این تنها چیزی که می توان بدان مطمئن بود آن است که در کوتاه مدت چین و هند ثروتمندتر می شوند و مردمان این کشورها به تبع آن اتومبیل های بیشتری خریداری خواهند کرد و نهایتا مصرف سوختشان روندی صعودی خواهد داشت .
وی افزود :نتیجه تحقیقات سازمان OECD با نتایج تحقیقات آژانس بین المللی انرژی و سازمان اطلاعات انرژی آمریکا کاملا متفاوت است و اگر این پیش بینی محقق شود تاثیرات منفی زیادی بر روند رشد اقتصاد جهانی خواهد داشت .
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵