کد مطلب: 97889
 
افزایش درآمدهای نفتی، رونق بورس و التهابات بازار سکه
سهم ایران از افزایش قیمت کالاها در سال 2017
 
پرونده بازار کالاها در سال ۲۰۱۷ رسماً بسته شد: سال ۲۰۱۷ سال مثبتی برای قیمت اکثر کالاها و مواد خام، از مس گرفته تا نفت بود. از ایران گرفته تا روسیه، عربستان سعودی و شیلی که شدیداً اقتصادشان به صادرات این مواد خام وابسته است، از افزایش قیمت‌ها سود بردند و حالا آن‌ها امیدوارند که این روند در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه داشته باشد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۹
پرونده بازار کالاها در سال ۲۰۱۷ رسماً بسته شد: سال ۲۰۱۷ سال مثبتی برای قیمت اکثر کالاها و مواد خام، از مس گرفته تا نفت بود. از ایران گرفته تا روسیه، عربستان سعودی و شیلی که شدیداً اقتصادشان به صادرات این مواد خام وابسته است، از افزایش قیمت‌ها سود بردند و حالا آن‌ها امیدوارند که این روند در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه داشته باشد.
به گزارش نکونیوز به نقل مردم‌سالاری آنلاین، قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۷ درصد افزایش یافت. این شاخص که کار خود را در ۲۰۱۷ در کانال ۵۶ دلاری آغاز کرده بود، در آخرین روز کاری سال، کار خود را در کانال ۶۶ دلاری به پایان برد.
درآمد نفتی کشورهای نفت‌خیز در سال ۲۰۱۷ در نتیجه روند مثبت قیمت‌ها افزایش یافت و به نوعی می‌توان گفت که این کشورها حالا دیگر روزهای سخت خود را پشت سر گذاشته‌اند. قیمت نفت در اوایل سال ۲۰۱۶، حتی به زیر ۳۰ دلار به ازای هر بشکه نیز رسید و قیمت‌ها تا سطح سال ۲۰۰۲ کاهش یافتند! اما با توافق اوپک و غیراوپک برای کاهش روزانه ۱.۸ میلیون بشکه‌ای تولید نفت در اواخر سال ۲۰۱۶، روند قیمت‌ها در بازار نفت معکوس و احیای قیمت‌ها آغاز شد.
نکته مثبت بازار نفت در سال ۲۰۱۷ این بود که همکاری ۲۴ کشور عضو اوپک و غیرعضواوپک در این سال نیز ادامه داشت و باز در اواخر ۲۰۱۷، این کشورها متعهد شدند که به اجرای توافق نفتی در سال ۲۰۱۸ هم ادامه دهند. حتی ایران و عربستان که به دلیل ماجرایی‌جویی دولت سعودی، اختلافات منطقه‌ای‌شان به بالاترین حد رسیده، اختلافات سیاسی را در اوپک کنار گذاشتند و حداقل در بازار نفت، راه همکاری را بر تقابل ترجیح دادند.
افزایش قیمت نفت در درجه نخست تأثیرات خود را در افزایش درآمدهای دولت‌های متکی به نفت نشان می‌دهد. قیمت نفت خام سنگین ایران که بخش اعظم سبد صادرات نفت کشور را تشکیل می‌دهد در ۱۱ ماه نخست ۲۰۱۶، بنا به آمارهای اوپک، به طور متوسط ۳۸ دلار و ۵۲ سنت به ازای هر بشکه بود که در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۱۷، به ۵۰ دلار و ۸۱ سنت رسید. در کنار این، به طور متوسط صادرات نفت ایران نیز در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ افزایش یافت و این بدان معناست که درآمدهای نفتی ایران در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۱۷، حداقل ۳۲ درصد افزایش یافته است. برای دولت این میزان از افزایش درآمد فضای مطمئنی را ایجاد می‌کند تا بتواند سرمایه‌گذاری‌های خود را در بخش‌های مختلف اقتصادی، افزایش دهد.
علی‌رغم افزایش قیمت نفت، دولت‌های متکی به نفت در خاور میانه یا قیمت سوخت‌هایی نظیر بنزین و گازوئیل را افزایش داده‌اند یا قصد دارند چینن کاری انجام دهند. امارات متحده عربی قیمت بنزین را افزایش داده و احتمالاً عربستان نیز به زودی این کار را انجام دهد. ایران نیز قصد دارد در سال ۹۷، قیمت بنزین را افزایش دهد. هدف این دولت‌ها این است که با نزدیک کردن قیمت سوخت به قیمت جهانی، درآمدهای بیشتری برای فعالیت‌های خود کسب کنند.
در کنار افزایش قیمت نفت، در سال ۲۰۱۷ قیمت فلزات مهمی چون مس که نقشی اساسی در اقتصاد دنیا دارد نیز افزایش یافت. قیمت مس در سال ۲۰۱۷، ۳۰ درصد افزایش یافت که رقم قابل توجهی محسوب می‌شود. در اوایل سال ۲۰۱۶، قیمت مس تا ۴۳۰۰ دلار به ازای هر تن سقوط کرده بود اما در پایان سال ۲۰۱۷ قیمت مس به کانال ۷۲۰۰ دلاری صعود کرد تا رسماً بازار این فلز مهم که در صنعت برق نقشی اساسی دارد از رکود خارج شود. قیمت مس در پایان سال ۲۰۱۷ به بالاترین میزان در ۴ سال گذشته رسید.
قیمت طلا هم در سال ۲۰۱۷ در بازارهای جهانی ۱۱ درصد افزایش یافت. این دومین سالی بود که قیمت طلا به طور پیاپی افزایش می‌یافت. در ماه ژانویه (نخستین ماه سال میلادی) قیمت طلا ممکن است باز هم افزایش یابد، چرا که به طور معمول تقاضای چین برای این فلز گران‌بها در ژانویه بالا می‌رود. در صورتی که باز هم شاهد افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی باشیم، احتمالاً التهاب بازار سکه در ایران بیشتر هم خواهد شد. تاکنون حراج سکه توسط بانک مرکزی نتوانسته تب بازار سکه را بخواباند و باید دید در ادامه چه تدبیری برای مهار این بازار در ایران اندیشیده می‌شود.
افزایش قیمت کالاها در بازار جهانی یکی از دلایل رونق مجدد بازار بورس در ایران است. بازار بورس ایران پس از حدود ۴ سال رکود، مجدداً در ماه‌های اخیر روی رونق به خود دیده است و حتی شاخص کل برای مقطعی تا کانال ۹۸ هزار واحدی هم بالا رفت. در افزایش شاخص بورس، شرکت‌های نفتی، پالایشی و پتروشیمی و همچنین نمادهای گروه فلزات اساسی، نقش مهمی داشتند و قیمت سهام این شرکت‌ها نیز تا حد زیادی در اثر افزایش قیمت‌ها در بازار جهانی بالا رفت.
در مجموع افزایش قیمت کالاها برای ایران اثرات متناقضی در پی داشت که به جز التهاب در بازار طلا و سکه، سایر اثرات یعنی افزایش درآمدهای نفتی و رونق مجدد بورس، مثبت بودند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵