کد مطلب: 60285
 
پیامدهای کاهش قیمت نفت بر اقتصاد نروژ
نروژ مجبور به برداشت از ذخایر ارزی خود شد
 
کاهش قیمت جهانی نفت موجب شد نروژ که همواره به عدم برداشت از ذخایر ارزی خود شهرت داشت مجبور به برداشت از ذخیره ارزی خود شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۷
کاهش قیمت جهانی نفت موجب شد نروژ که همواره به عدم برداشت از ذخایر ارزی خود شهرت داشت مجبور به برداشت از ذخیره ارزی خود شود.
به گزارش نکونیوز، موجودی ذخیره ارزی کشور نروژ ۸۶۰ میلیارد دلار اعلام شده است که موجب شده این کشور در صدر کشورهای دارای ذخایر ارزی حاصل از فروش نفت قرار داشته باشد. اما کاهش قیمت جهانی نفت و به تبع آن کاهش درآمدهای نفتی این کشور که بخشی از منابع موردنیاز برای بودجه سالیانه این کشور را تامین می کند، موجب شده نروژ چاره ای جز برداشت از ذخایرز ارزی خود نداشته باشد. مقامات نروژ اعلام کرده اند به دلیل جلوگیری
هزینه تمام شده تولید هر بشکه نفت در برخی مناطق نروژ بیش از 50 دلار است و همین امر تاثیر بسزایی در غیرفعال شدن تولید نفت در بخشهایی از این کشور شده چرا که تولید نفت با هزینه فوق در شرایطی که قیمت جهانی نفت تا زیر 40 دلار افت کرده است صرفه اقتصادی ندارد
از اثرات منفی کاهش قیمت نفت بر اقتصاد این کشور و همچنین جلوگیری از رشد بیکاری از ذخایر ارزی خود برداشت کرده اند. میزان تولید نروژ در آخرین ماه سال ۲۰۱۵ میلادی ۱ میلیون و ۸۶۴ هزار بشکه در روز بوده است.
با توجه به هزینه بالای استخراج نفت در نروژ در مقایسه با سایر کشورها، کاهش قیمت نفت موجب غیرفعال شدن بخشی از تولید این کشور شده است و از آنجا که نفت یک چهارم تولید ناخالص داخلی نروژ را تشکیل می دهد، کاهش قیمت نفت تاثیر منفی بر اقتصاد این کشور خواهد داشت. شرکت استات اویل بزرگترین شرکت نفتی نروژ که ۷۰ درصد از فعالیتهای نفت و گاز نروژ را در اختیار دارد به دلیل کاهش قیمت نفت ۳۰ درصد از هزینه های جاری خود را کاهش داده و سرمایه گذاری برنامه ریزی شده خود را ده درصد کاهش خواهد داد. تاکنون بیش از ۲۰ هزار نفر از نیروهای کار شرکتهای نفتی در نروژ به دلیل کاهش درآمد این شرکتها که حاصل کاهش قیمت نفت است بیکار شده اند.
هزینه تمام شده تولید هر بشکه نفت در برخی مناطق نروژ بیش از ۵۰ دلار است و همین امر تاثیر بسزایی در غیرفعال شدن تولید نفت در بخشهایی از این کشور شده چرا که تولید نفت با هزینه فوق در شرایطی که قیمت جهانی نفت تا زیر ۴۰ دلار افت کرده است صرفه اقتصادی ندارد. بدین ترتیب کاهش قیمت نفت عملا موجب شده اقتصاد نروژ که وابستگی بسیار کمتری نسبت به سایر تولیدکنندگان نفت به درامدهای نفتی داشت هم تحت تاثیر قرار گیرد.
دولت نروژ برای کاستن از اثرات کاهش قیمت نفت بر اقتصاد این کشور، علاوه بر برداشت از ذخایر ارزی خود، به منظور افزایش صادرات و کاهش واردات، ارزش کرون واحد پول ملی نروژ را در مقابل یورو کاهش داده و بانک مرکزی این کشور نیز به منظور سرعت دادن به رشد اقتصادی که با کاهش قیمت نفت کند شده است نرخ بهره را کاهش داده است.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵