کد مطلب: 104431
 
ابهام در سوآپ نفت‌خام کرکوک
 
سوآپ نفت خام کرکوک به ایران همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد و درحالی که اخباری مبنی بر آغاز سوآپ نفت خام کرکوک به ایران حدود یک ماه پیش منتشر شد، طرف عراقی اعلام کرد این فرایند به دلیل مسائل فنی آغاز نشده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۲
سوآپ نفت خام کرکوک به ایران همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد و درحالی که اخباری مبنی بر آغاز سوآپ نفت خام کرکوک به ایران حدود یک ماه پیش منتشر شد، طرف عراقی اعلام کرد این فرایند به دلیل مسائل فنی آغاز نشده است.

به گزارش ایسنا، یکی از مباحث مهم در جلسات نفتی بین ایران و عراق سوآپ نفت و گاز است که در راستای آن نفت کرکوک از مسیری غیر از بندر جیحان منتقل شود. به عبارت دیگر عراق مذاکراتی را با ایران برای انتقال خط لوله مذکور آغاز کرد و قرار شد نفت خام کرکوک در "دره شهر" دریافت و در سه مخزنی که شرکت ملی پخش به این کار اختصاص داده است، ذخیره شود .قرار است سوآپ نفت خام کرکوک عراق به ایران از دره‌شهر به تنگ فنی منتقل و از آنجا به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز ارسال شود.

درحالی که قول آغاز سوآپ از زمستان سال گذشته از سوی مسئولان داده شده و حتی ایران نیز اعلام آمادگی کرده است، این پروژه ماه ها رنگ اجرا به خود ندید. البته به گفته مسئولان مسائل داخلی عراق از جمله برگزاری انتخابات در این کشور و برخی مسائل امنیتی علت تاخیر اجرای این پروژه اعلام شد.

در نهایت ۲۲ کامیون عراقی تا مرزهای ایران آمدند و برخی رسانه ها از آغاز سوآپ در ۱۳ خردادماه خبر دادند اما طرف عراقی اعلام کرد سوآپ هنوز انجام نشده است.

در این راستا، حمید حسینی عضو اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی به ایسنا گفت: طبق اعلام شرکت ملی پخش ۲۲ کامیون عراقی از مرز ایران رد شده و بار خود را تخلیه کردند اما به نظر نمی آید این فرایند ادامه دار باشد. زیرا هم مشکلاتی در عراق پیش آمد و هم ایران آمادگی نداشت.

وی با بیان اینکه هر دو طرف درحال آماده سازی مقدمات هستند، تصریح کرد: چند مشکل فنی و جدی در این زمینه وجود دارد. هم بحث کرایه حمل مطرح است و هم موضوع ایکس ری. از سوی دیگر این موضوع در سامانه گمرکی ایران تعریف نشده بود. به دلیل وجود این مشکلات بعید می دانم سوآپ ادامه داشته باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵