کد مطلب: 33203
 
آیا سهم شرکت ملی پتروشیمی در طرحهای جدید افزایش می یابد؟
گامی برای بازگرداندن اقتدار پتروشیمی
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران طی سخنانی، خواستار افزایش سهم شرکت ملی صنایع پتروشیمی در طرحهای جدید شده است؛ موضوعی که می تواند باب تازه ای برای توسعه صنعت پتروشیمی و جلوگیری از خام فروشی و به تبع آن بازگرداندن اقتدار شرکت ملی پتروشیمی ایران باشد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۱
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران طی سخنانی، خواستار افزایش سهم شرکت ملی صنایع پتروشیمی در طرحهای جدید شده است؛ موضوعی که می تواند باب تازه ای برای توسعه صنعت پتروشیمی و جلوگیری از خام فروشی و به تبع آن بازگرداندن اقتدار شرکت ملی پتروشیمی ایران باشد.
به گزارش نکونیوز، عباس شعری مقدم دیروز طی سخنانی در نخستین گردهمایی مدیران طرح های پتروشیمی منطقه عسلویه، به مشکلات صنعت پتروشیمی پرداخت و عقب ماندگیهای این صنعت را تشریح کرد. به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، از ٧٢ طرح پتروشیمی در دست اجرای کشور، ٣٠ طرح هیچ پیشرفتی نداشته اند و توسعه صنعت پتروشیمی در دولت نهم و دهم به ترتیب ٢٩ و ٥٨ درصد نسبت به دولت هشتم با تاخیر انجام شده است.
تداوم این وضعیت طبیعتا مشکلات توسعه صنایع پتروشیمی را دوچندان خواهد
پیشنهاد شعری مقدم به دولت این است که در طرحهای جدید صنعت پتروشیمی، این شرکت حداقل ٢٠ و حداکثر ٤٩ درصد سهم داشته باشد تا از این طریق، کمبود منابع مالی توسعه مجتمع های پتروشیمی و طرحهای مرتبط جبران شود
کرد و باید چاره ای برای آن اندیشید. راهکار مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی مبنی بر افزایش سهم ان پی سی در طرحهای جدید، می تواند روند توسعه این صنعت را تسریع کند چراکه آنچه در روند توسعه این صنعت خلل ایجاد کرده کمبود منابع مالی است. در گذشته سرمایه گذاران بایستی ١٠ درصد از هزینه های طرحهای پتروشیمی را تهیه می کردند و هم اکنون این میزان ٣٠ درصد افزایش یافته که با توجه به نرخ سه هزار تومانی ارز در کشور، تامین این میزان سرمایه اولیه توسط بخش خصوصی که در کشور ما هنوز مقتدر نشده است از توان آنها خارج است. به همین دلیل پیشنهاد شعری مقدم به دولت این است که در طرحهای جدید صنعت پتروشیمی، این شرکت حداقل ٢٠ و حداکثر ٤٩ درصد سهم داشته باشد تا از این طریق، کمبود منابع مالی توسعه مجتمع های پتروشیمی و طرحهای مرتبط جبران شود که حاصل آن شتاب گرفتن توسعه صنعت پتروشیمی و جبران نسبی عقب ماندگیهای گذشته است. اما این پیشنهاد از زاویه دیگری نیز قابل ارزیابی است.
خصوصی سازی غیرکارشناسی در صنعت پتروشیمی که موجب شد صنعت پتروشیمی نه به صورت کلی، بلکه به صورت مجزا و بدون درنظرگرفتن وابستگی صنایع به یکدیگر واگذار شود و واگذاریها نیز نه به سرمایه گذاران بخش خصوصی، بلکه اغلب به سازمانهای دولتی و شبه دولتی صورت گیرد و اندک اندک، بدنه شرکت ملی صنایع پتروشیمی کوچکتر و برند ان پی سی تضعیف شد؛ بدون آنکه خصوصی سازی واقعی رخ دهد. پیشنهاد مطرح شده توسط آقای شعری مقدم می تواند با افزایش سهم پتروشیمی در توسعه طرحها، زمینه ساز بازگرداندن اقتدار به شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور جبران ضعفهای گذشته و رفع نابسامانیهای موجود در این حوزه باشد. باید دید که دولت چه پاسخی به این درخواست مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خواهد داد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵