کد مطلب: 104189
 
صدور نفت ایران به آسیا رکورد زد
 
خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی از توکیو اعلام کرد که به رغم تلاش های آمریکا برای کاهش صادارت نفت ایران، تهران در ماه مه میلادی (۱۱ اردیبهشت تا ۱۱ خرداد) با ۱۵ درصد افزایش، بیشترین نفت هشت ماه اخیر را به مشتریان آسیایی خود فروخت.
تاریخ انتشار : جمعه ۸ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۹
خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی از توکیو اعلام کرد که به رغم تلاش های آمریکا برای کاهش صادارت نفت ایران، تهران در ماه مه میلادی (۱۱ اردیبهشت تا ۱۱ خرداد) با ۱۵ درصد افزایش، بیشترین نفت هشت ماه اخیر را به مشتریان آسیایی خود فروخت.

این گزارش به نقل از آمارهای دولتی ایران و سازمان جهانی کشتی رانی اعلام کرد که ۴ وارد کننده اصلی آسیایی نفت خام ایران طی ماه مه بیشترین میزان نفت خام را از ایران خریداری کردند، در حالی که تلاش های آمریکا همچنان بر کاستن این واردات تا به حد صفر است.
براساس این گزارش، اگرچه زمزمه تشدید تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران تعادل اقتصادی را در این کشور تا حدودی برهم زده است، اما کشورهای چین، هند، ژاپن و کره جنوبی به عنوان مشتریان عمده نفت ایران از آسیا در ماه مه موفق شدند ۱ میلیون و ۸۲۹ هزار بشکه در روز از این کشور نفت خام وارد کنند.
یعنی، خرید نفتی دولت چین از ایران در ماه مه با ۵،۵ درصد افزایش به بیش از ۷۱۸ هزار بشکه در روز رسیده که این رقم در مقایسه با ۵ ماه اول سال گذشته حتی ۱۰ درصد بیشتر نیز بوده است.
واردات نفت هند از ایران نیز در این ماه با ۴۵ درصد افزایش نسبت به همین ماه در سال گذشته به بیش از ۷۰۰ هزار بشکه در روز رسیده که این رقم حتی در مقایسه ماه قبل نیز ۶،۴ درصد افزایش داشته است.
اما واردات نفت توسط کره جنوبی با ۲۷ درصد کاهش به ۱۹۴ هزار بشکه در روز رسیده است که این رقم در جای خودش بیش از یک سوم نسبت به ماه مه سال گذشته بوده است.
البته گزارش وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن حاکی است که واردات نفت خام توکیو از تهران در ماه مه به حدود ۲۱۱ هزار بشکه در روز رسیده است که این رقم از یک کاهش ۵ درصدی نسبت به ماه مه سال گذشته خبر می دهد.
سرویس اقتصادی رویترز این میزان افزایش کلی واردات نفت خام از مشتریان آسیایی را تقریبا ۱۵ درصد بیشتر از ۸ ماه قبل تر از آن یعنی از ماه سپتامبر سال گذشته (مرداد ۱۳۹۶) ارزیابی کرد و در عین حال پیش بینی کرد که این رقم صادارت نفت ایران تا پایان سال جاری میلادی (دی ماه امسال) به شدت کاهش یابد، چرا که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته با خارج کردن کشورش از توافق جامع قدرت های هسته ای جهان با ایران (برجام) تاکید کرده است تحریم های اقتصادی علیه ایران را ظرف چند ماه آینده تشدید می کند.
دولت آمریکا با خروج یک جانبه از برجام که در سال ۲۰۱۵ توسط ۵ قدرت هسته ای اصلی جهان و نمایندگان اتحادیه اروپا و آلمان امضاء شده بود، در عین حال از همه کشورهای جهان می خواهد تا روابط اقتصادی خود با ایران را بطور کامل قطع کنند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵