۳
 
کد مطلب: 40917
 
نکونیوز قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان را بررسی می کند:
ترکمنچای گازی، شاهکاری دیگر از دولت احمدی نژاد
 
شواهد حاکی از آن است که دولت قبل برای اجرایی کردن قرارداد صادرات گاز به پاکستان که مدتها روی زمین مانده بود، امتیازاتی به طرف مقابل واگذار کرده که از آن می توان به یک قرارداد ترکمنچای گازی یاد کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۵۸
شواهد حاکی از آن است که دولت قبل برای اجرایی کردن قرارداد صادرات گاز به پاکستان که مدتها روی زمین مانده بود، امتیازاتی به طرف مقابل واگذار کرده که از آن می توان به یک قرارداد ترکمنچای گازی یاد کرد.
به گزارش نکونیوز، قرارداد صادرات گاز ایران به هند و پاکستان که زمانی به خط لوله صلح شهرت داشت و پس از جدایی هند از این قرارداد، خط لوله آی پی نام گرفت، به دلیل شدت گرفتن تحریمهای اقتصادی بر ضد ایران و فشارهای آمریکا روی طرف مقابل، دچار چالش هایی شد و به همین دلیل اجرایی شدن آن بارها به تعویق افتاد. تعویق در ساخت خط لوله توسط طرف مقابل در حالی بود که خط لوله انتقال گاز در خاک ایران تکمیل شده بود و مانعی در مسیر صادرات گاز ایران به پاکستان وجود نداشت. اما شرایط تحریم و فقدان خریدار برای گاز ایران به دلیل شرایط سخت سیاسی کشور موجب شد دولت قبل برای اجرایی شدن این قرارداد امتیازاتی به طرف مقابل واگذار کند. یک منبع آگاه به خبرنگار نکونیوز گفت مهمترین امتیازی که در قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان واگذار شده، پایین بودن قیمت گاز صادراتی ایران به این کشور است به گونه ای که طبق مفاد این قرارداد، گاز صادراتی ایران به این کشور باید به قیمتی کمتر از گاز صادراتی ایران به هر کشور دیگری باشد. به عبارت دیگر، ایران در این قرارداد موظف به شفاف سازی در قراردادهای آتی گازی خود با کشورهای دیگر شده تا مبادا قیمت گاز صادراتی ایران در این قراردادها کمتر از گاز صادراتی به پاکستان باشد. این شرط در قراردادی که در زمان دولت قبل منعقد شده، صرفا به منظور تبلیغات دولت گذشته در مورد به سرانجام رساندن قرارداد خط لوله آی پی است تا دولت قبل در کارنامه خود، انعقاد این قرارداد را بدون در نظر گرفتن تبعات آن ثبت کند، موضوعی که در مورد برخی پروژه های دیگر همچون طرح تبلیغاتی پروژه های ۳۵ ماهه پارس جنوبی نیز مشاهده شده بود. آنگونه که این منبع آگاه به نکونیوز اعلام کرده مفاد قرارداد دولت قبل برای صادرات گاز ایران به پاکستان بعضا شامل مواردی است که دست دولت کنونی را در برخی مسایل این قرارداد بسته نگه داشته است لذا بی مناسبت نیست برخی مفاد این قرارداد گازی را به ترکمنچای تشبیه کنیم.
Share/Save/Bookmark


حسین
۱۳۹۳-۱۰-۱۵ ۱۶:۵۰:۴۰
شما که خیلی واردی چرا نفت رو ۴ دلار ارزون میدین به چینی ها؟؟
 
United States
۱۳۹۳-۱۰-۱۶ ۰۰:۵۶:۲۱
دولت احمدی نژاد در تمامی موارد این چنین عمل کرده است .انهایی که از او حمایت کردند کلاهشان را بالاتر بگذارند.
 
امير
۱۳۹۳-۱۰-۱۶ ۱۱:۱۶:۰۳
باورم نميشه
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵