کد مطلب: 46597
 
نفت در هفته اي كه گذشت
شورش عليه پرداخت يارانه از جيب نفت!
 
نفت در هفته اي كه گذشت صحنه انتقادهاي شديد از پرداخت يارانه هاي نقدي از طريق منابع مالي صنعت نفت بود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۲
نفت در هفته اي كه گذشت صحنه انتقادهاي شديد از پرداخت يارانه هاي نقدي از طريق منابع مالي صنعت نفت بود.
به گزارش نكونيوز، هرچند طي يك سال و نيم گذشته كه از روي كار آمدن دولت تدبير و اميد سپري مي شود انتقادهايي در مورد پرداخت يارانه هاي نقدي از منابع مختلف از جمله وزارت نفت شنيده مي شد، اما اين انتقادها از كنفرانس خبري وزير نفت در اواخر فروردين ماه وارد فاز تازه اي شد چرا كه بيژن زنگنه به صراحت اعلام كرد يارانه ها اعصابش را خرد كرده و وزارت نفت چون روزي ۱۲۵ ميليارد تومان براي پرداخت يارانه نقدي به دولت كمك مي كند، ديگر پولي ندارد. در هفته اي كه گذشت انتقادهاي تازه اي در اين مورد مطرح شد. معاون وزیر نفت با انتقاد دوباره از پرداخت حجم عظیم یارانه ها از سوی وزارت نفت گفت: شرکت ملی نفت ایران هم اکنون بیش از ۵۰ میلیارد دلار بدهی دارد. منصور معظمی گفت : وزارت نفت پارسال ۳۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان یارانه پرداخت کرده است که سهم شرکت پالایش و پخش ۲۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و سهم شرکت ملی گاز ایران ۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است. معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت با اشاره به این که امسال با رایزنی گسترده که البته هنوز بر سر عدد و رقم آن به نتیجه نرسیدیم این رقم به ۳۲ هزار میلیارد تومان رسیده است، اظهار کرد: سهم شرکت ملی گاز از این رقم ۹ هزار میلیارد و سهم شرکت ملی پالایش و پخش ۲۳ هزار میلیارد تومان تعیین شده است؛ اختلاف ما با سازمان هدفمندی یارانه ها حدود پنج هزار میلیارد تومان است. معظمی با بیان این که اگر این رقم یارانه با ارز سه هزار تومانی محاسبه شود حدود ۱۱ میلیارد دلار می شود، افزود: با این رقم می توان بخشی از منابع مالی طرحهای زخمی صنعت نفت را تامین کرد. مدیرعامل شرکت ملی گاز نيز اعلام کرد که شرکت ملی گاز ماهانه نزدیک به ٨٠٠ میلیارد تومان از منابع دریافتی خود را به سازمان هدفمندی یارانه ها واریز می کند. مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی گاز ایران مدعی شد که همه درآمد شرکت ملی گاز ایران صرف پرداخت یارانه ها می شود. با وجود اين انتقادات هنوز خبري از انديشيدن چاره اي اساسي براي رفع مشكل يارانه هاي نقدي نيست.
خبرهايي كه تكذيب شد
يك خبرگزاري كه يد طولايي در انتشار خبرهايي دارد كه خيلي زود تكذيب مي شود، در هفته اي كه گذشت دو خبر منتشر كرد كه هر دو تكذيب شد. ابتدا خبر صادرات ميعانات گازي ايران به كشور لهستان منتشر شد و اين خبرگزاري نوشت : لهستان هم با خرید یک محموله ۱۲۲ هزار تنی به به اولین مشتری میعانات گازی (نفت فوق سبک) ایران تبدیل شد. اما چند روز بعد اين خبر هم از سوي ايران و هم از سوي لهستان تكذيب شد. افزايش قيمت گاز در سال ۹۴ هم خبر ديگر اين خبرگزاري بود كه پس از انتشار توسط مديرعامل شركت ملي گاز ايران تكذيب شد. حميدرضا عراقي گفت: قیمت گاز در سال ۱۳۹۴ به هیچ وجه افزایش نیافته و تنها افزایش صورت گرفته مربوط به افزایش یک درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده است که طبق قانون از مشترکان دریافت شده و به سازمان مالیاتی پرداخت می‌شود.
نارضایتی زنگنه از نحوه واگذاری پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها
روزي نيست كه خبري از نارضايتي از شيوه واگذاري پالايشگاهها و بويژه پتروشيمي ها به بخش خصوصي شنيده نشود اما با اين وجود گامي براي رفع اين مشكل برداشته نشده است. در هخفته اي كه گذشت وزیر نفت با حضور در جلسه کمیسیون ویژه تولید ملی از نبود اختیارات کافی برای مدیریت شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاهی واگذار شده و نحوه واگذاری این شرکت‌ها ابراز نارضایتی کرد. اسماعیل جلیلی با اشاره به اين جلسه گفت: وزیر نفت با حضور در جلسه کمیسیون گزارشی از اقدامات این وزارتخانه برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی در ۱۰ گروه کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت ارائه کرد که با هدف ارتقای فناوری و بلوغ ساخت تجاری در وزارت نفت صورت گرفته است. وی افزود: آقای زنگنه همچنین از نبود اختیارات کافی برای مدیریت شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاهی واگذار شده خبر داد و از نحوه واگذاری این شرکت‌ها ابراز نارضایتی کرد چرا که این بخش به حوزه خصوصی واگذار نشده بلکه شبه دولتی‌ها و سایر وزارتخانه‌ها عملا سکان مدیریت و مالکیت شرکت‌های واگذار شده را عهده‌دار شدند این در حالی است که پاسخگویی در مورد درآمدها برای جبران منابع هدفمندی همچنان بر عهده وزارت نفت باقی مانده است.
به گفته سخنگوی کمیسیون ویژه تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴، وزیر نفت همچنین از تلاش مجلس و نمایندگان برای تصویب بند «ق» تبصره ۳ قانون بودجه سال ۹۳ و همچنین تصویب ماده ۱۵ قانون رفع موانع تولید که ظرفیت‌های جدیدی برای توسعه فعالیت‌ها و ارائه خدمت به مردم را در وزارت نفت ایجاد کرده قدردانی کرد.
پيامدهاي اقتصادي زلزله سياسي در عربستان
روز چهارشنبه خبر بركناري وليعهخد عربستان و تغيير و تحول در كابينه اين كشور منتشر شد. اما نكته جالب اين بود كه اين تغييرات سياسي كه ظاهرا مي تواند عاملي براي بي ثباتي اقتصادي باشد، شاخص هاي اقتصادي در عربستان را افزايش داد و البته موجب افزايش قيمت نفت هم شد. نكته جالب در مورد اين تغييرات اين بود كه علي النعيمي وزير نفت در سمت خود ابقا شد اما خالد الفلاح رئیس و مدیرعامل شرکت نفتی آرامکو را به عنوان وزیر بهداشت این کشور منصوب کرد. الفلاح خودش جانشين النعيمي در آرامكو شده بود. البته جانشين او در آرامكو معرفي نشد. بد نيست بدانيد كه اهميت وزارت بهداشت در عربستان چندان كمتر از وزارتخانه اي مثل نفت نيست و از وزارتخانه هاي مهم كابينه محسوب مي شود. النعيمي همان روز به چين رفت و بار ديگر بر اين موضوع تاكيد كرد كه عربستان مطمئن ترين توليد كننده نفت در جهان است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵