داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 6049
 
ریشه اقتصادی دموکراسی و دیکتاتوری در کجاست
 
نکونیوز: چرا یک کشور به سمت دموکراسی می رود و کشور دیگر به سمت دیکتاتوری ؟ عناصر و عواملی که باعث می شوند تا بین این دو نوع کشور این فاصله رخ دهد ، کدامند؟
تاریخ انتشار : شنبه ۸ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۴۴

حدود 4 دهه پیش کتابی تحت عنوان " ریشه های اجتماعی دیکتاتوری و دموکراسی " منتشر شد که از همان ابتدا جزو تاثیرگذارترین کتاب ها بر جامعه نخبگان جهان بود . در این کتاب به بررسی دلایل اجتماعی پذیرش دیکتاتوری پرداخته شده بود . اما آیا دیکتاتوری و دموکراسی فقط دلایل اجتماعی و فرهنگی دارد . 
4 دهه بعد ، دو استاد اقتصاد دانشگاه ، با استعاره از عنوان " ریشه های اجتماعی دیکتاتوری و دموکراسی " به تدوین کتابی پرداختند که به بررسی ریشه های اقتصادی دیکتاتوری و دموکراسی ، می پردازد . دارون عجم اغلو ، پروفسور دانشکده اقتصادی دانشگاه ام آی تی و جیمز رابینسون ، استاد حکمروایی دانشگاه برکلی ، دو نخبه ای هستند که به بررسی ریشه های دیکتاتوری و دموکراسی از زاویه اقتصاد پرداخته اند . این دو استاد با بررسی مدل های اقتصادی به این سوال جواب می دهند که چرا در بعضی از کشورها دموکراسی پایدار وجود دارد و در برخی از کشورها دموکراسی ناپایدار . چرا بعضی از دولت ها به سمت دیکتاتوری می روند و چرا در برخی دیگر از کشورها انقلاب روی می دهد . در انقلاب طبقه فرودستان چه می کنند و طبقه فرادستان بدنبال چه هستند و.....
پاسخ به این سوالات از زاویه اقتصادی ، دیدگاه جدیدی را در اقتصاد سیاسی باز کرده است . دیدگاهی که می تواند برای همه علاقمندان به بحث سیاسی از نگاه اقتصادی جالب باشد . 
این کتاب توسط جعفر خیرخواهان و علی سرزعیم ترجمه و از سوی نشر کویر منتشر شده است .

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵