۳
 
کد مطلب: 6571
 
چهره ماندگار / مردی برای تمام فصول
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۴۰
نکونیوز: وقتی پای مردان اقتصاد ایران به میان می اید ، بدون شک نام محسن نوربخش بر تارک این اقتصاد می درخشد . او را مردی برای تمام فصول اقتصاد ایران می نامیدند . نامی که هم مدح خودش را دارد و هم برای مغرضان ذم . اما واقعیت ان است که یک اقتصاددان یا یک اقتصادخوانده باید بتواند با تمام شرایط اقتصادی کنار بیاید و با توجه به شرایط بهترین راه حل را پیدا کند . این خصلت در محسن نوربخش بود .
تحصیلکرده اقتصاد از امریکا ، با شور و شوق پس ازا نقلاب به ایران آمد . رابطه او با شهید بهشتی سبب شد که برای امور اجرایی در اقتصاد کشور به شهید رجایی معرفی شود تا برای کار در بخش اقنصاد کشور به کار گرفته شود . معظم کرباسی زاده ، همسر مرحوم محسن نوربخش در این خصوص این گونه به یاد می اورد ،" در سال ۵۹ آقاي نوبري رئيس كل بانك مركزي بود. دكتر نوربخش او را از دوران آمريكا مي شناخت. آقاي نوبري در جلسات ما در آمريكا شركت مي‌كرد و ما بي‌ارتباط نبوديم. حتي بني صدر هم چندبار در نشست‌هاي دوستان ما درآمريكا شركت كرده بود. پس از انتخاب آقاي رجايي به عنوان رئيس جمهور، دكتر نوربخش به آقاي رجايي معرفي شد. آقاي رجايي هم او را به بني صدر كه آن روزها وزير اقتصادبود، معرفي كرد. اما بني صدر دكتر نوربخش را نپذيرفت. صحبتش اين بود كه دكتر نوربخش با مرحوم بهشتي همكاري مي‌كند ومورد اعتماد اونيست. در سال ۶۰ بود كه ماجراهاي بني صدر اتفاق افتاد و او از نخست وزيري عزل شد. آقاي نوبري هم به تبع اين قضايا، همراه با بني صدر، از دولت خارج شد و پس از آن تاريخ بود كه دكتر نوربخش را به عنوان رئيس کل بانك مركزي معرفي كردند."
مرحوم نوربخش در مصاحبه ای ، آن دوران را به خوبی تشریح کرد . وی گفته بود ،" زمانی که وارد دفتر رییس کلی بانک مرکزی شدم و پشت میز نشستم ، سقف را نگاه کردم ، جای یک گلوله بود ." در آن دوران که همزمان با جنگ تحمیلی و نیز درگیریهای داخلی بود ، بدون شک اداره پول و ارز کشور هم تبحر خاص خود را داشت . از این رو محسن نوربخش توانست این اوضاع را با سیاست های خاص کنترل کند و پول و ارز کشور را تا سال ۶۵ که جای خود را به مجید قاسمی داد اداره کند .
شاید از سال ۱۳۶۵ تا سال ۱۳۶۸ که وزیر امور اقتصادی دولت هاشمی شد بهترین فرصت برای او بود تا بتواند به تدریس در دانشگاه بپردازد . هرچند که یکسال هم نمایندگی مردم تهران در مجلس را بر عهده داشت .
سال ۱۳۶۸ دولت هاشمی به عنوان اولین دولت پس از جنگ با شعار بازسازی وارد عرصه شد . رییس وقت دولت سعی کرده بود که بهترین تکنوکرات ها را وارد دولت کند . اداره امور اقتصاد هم بر عهده محسن نوربخش گذاشته شد . وزیری که توانست برنامه اول توسعه را همراه با همتایانش در دولت به اجرا دراورد . نیاز کشور اکنون توسعه و سازندگی بود و این نیاز منابع مالی و پولی خود را همراه با تعاملات جهانی می طلبید . فعال شدن در صندوق بین المللی پول را می توان جزو اولین کارهای نوربخش دانست تا از ظرفیت ان برای علم و پول بهره برداری کند . فعالیت در همین عرصه بود که برچسب عمل به توصیه های صندوق به او و دولت وقت زده شد . اما استفاده از همین ظرفیت ها بود که خود را در سال های بعد – سال هایی که ایران با بحران بدهی ها روبرو شده بود – نشان داد .
او تا اخرین لحظه دولت از پای ننشست اما در دولت بعد باآنکه نتوانست رای اعتماد مجلس را کسب کند اما رییس دولت از ظرفیت او در بانک مرکزی استفاده کرد تا بتواند سیاست های پولی و ارزی را در آن مقطع که با چالش های جدی روبرو شده بود ،سامان دهد . این دومین باری بود که بر کرسی ریاست کل بانک مرکزی تکیه می زد . بار اول در دوران جنگ و حالا در دوران سازندگی. ریاستی که تا زمان مرگش در فروردین ۱۳۸۲ ادامه یافت و عنوان با سابقه ترین رییس کل بانک مرکزی ایران را از آن وی کرد .
سال ۱۳۷۳ که وارد بانک مرکزی شد ، کشور با بحران بدهی های ارزی روبرو بود . استمهال بدهی ها و سامان بخشی به آمارهای بدهی از اولین کارهای او بود . ایجاد خطوط اعتباری جدید برای نیازهای ارزی کشور را نیزمی توان از مهمترین کارهای آن دوران به حساب آورد .
سال ۱۳۷۷ که زمان تدوین برنامه سوم بود مرحوم نوربخش پیشنهاد دهنده طرحی بود که می توان آن را نقطه عطفی در سیاست های ارزی کشور دانست . " تاسیس حساب ذخیره ارزی " که به ابتکار او تشکیل شد در اصل لنگرگاه اقتصادی کشور در دوران بحران های اقتصادی بود . هر چند که از این ایده به خوبی استفاده نشد اما توانایی نوربخش را برای اداره سیاست های پولی و ارزی کشور در دوران گذار به خوبی عیان ساخت .
تک نرخی کردن ارز که از سال ۱۳۸۰ به اجرا درآمد نشان از آن داشت که ارامش ارزی پس از ۲۲ سال به کشور بازگشته است که ۱۲ سال آن در دوران ریاست کل نوربخش بر بانک مرکزی بود . ۵ سال دوران جنگ و ۷ سال دوران سازندگی و اصلاحات . او در فروردین ۱۳۸۲ در حالی چشم از جهان بست که اقتصاد ایران وارد دوره آرامش خود شده بود . تک نرخی کردن ارز به علاوه تثبیت ارزش پول ملی و در کنار آن کاهنده شدن نرخ تورم از دستاوردهای مدیری بود که دیر قدر آن شناخته شد . مدیری که اکنون کشور نیاز به او را شدیدا حس می کند .
Share/Save/Bookmark


امیدوار
۱۳۹۱-۱۱-۰۱ ۰۹:۱۵:۱۵
خداوند تبارک وتعالی رحمتشان کند وروحش شاد
 
sasan
United States
۱۳۹۱-۱۲-۲۸ ۲۱:۴۱:۳۱
خدا رحمتش کند. یک فرد انقلابی و دست نخورده بود. لااقل تا زمان زندگیش.
 
محمود خاقانی
۱۳۹۲-۰۶-۲۰ ۲۱:۲۶:۰۸
بسمه تعالی
سلام
روانش شاد. از ابتکارات اقتصادی دیگر مرحوم نوربخش موضوعی بود که با مهندس زنگنه وزیر آنزمان نفت توافق کرد. میدانید چه بود؟ راه اندازی بورس بین المللی نفت در جزیره کیش. مرحوم نوربخش به یکی از دوستانش در لندن گفت که برای ایشان اطلاعات لازم را جمع آوری کند. نتیجه کار این شد که شرکتی بنام ویمپل اینترنشنال با بورس تهران مشارکت کرد و مطالعه برای تاسیس بورس نفت کیش انجام شد. قرار بود با مطالعه ای که صورت گرفت زمینه لازم برای خصوصی کردن پالایشگاه ها فراهم آید و یارانه سوخت برداشته شود و برای بهینه مصرف کردن انرژی و تامین مالی پروژه ها در نفت از این طریق اقدام شود. مهندس زنگنه و منهدس آقائی با جدیت کار را پیگیری کردند. ولی رانت خواران در طول عمر دولت نهم و دهم همه میدانیم چه کردند و چه شد. سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز
مرده آن است که نام اش به نکوئی نبرند.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵