بیرانوند، امیری و نفتی ها در مقابل وزارت نفت

باشگاه نفت، چگونه به دردسر زنگنه تبدیل شد؟

1 مرداد 1396 ساعت 15:17

ماجرای واگذاری باشگاه نفت تهران به بخش خصوصی گویا هنوز پایانی ندارد. این بار تعدادی از بازیکنان سابق این تیم از جمله ملی پوشانی همچون علیرضا بیرانوند و وحید امیری که هنوز طلب خود را از باشگاه نفت نگرفته اند به وزارت نفت رفتند و مطالبات خود را از بیژن زنگنه طلب کردند.


ماجرای واگذاری باشگاه نفت تهران به بخش خصوصی گویا هنوز پایانی ندارد. این بار تعدادی از بازیکنان سابق این تیم از جمله ملی پوشانی همچون علیرضا بیرانوند و وحید امیری که هنوز طلب خود را از باشگاه نفت نگرفته اند به وزارت نفت رفتند و مطالبات خود را از بیژن زنگنه طلب کردند.
به گزارش نکونیوز، اعضای پیشین و فعلی باشگاه نفت تهران که از این باشگاه مبالغ مختلفی طلبکار هستند، برای پیگیری مطالبات‌شان در مقابل وزارت نفت تجمع کردند. تجمع امروز در مقابل درب شرقی وزارت نفت در خیابان حافظ، اگرچه با حضور تعداد کمتری از بازیکنان تیم نفت در مقایسه با دفعات گذشته برپا شد، اما به دلیل حضور بازیکنان سرشناسی همچون بیرانوند و امیری که هر دو ملی پوش هستند بازتاب بیشتری داشت. آنها همچنان خواستار مطالبات خود هستند. در طول یک سال گذشته این چندمین‌بار است که نفتی‌ها برای پیگیری طلب‌شان تجمع می‌کنند اما تا به حال به جایی نرسیده‌اند. 

ماجرا از کجا آغاز شد؟
فصل گذشته، وزارت نفت تصمیم گرفت عطای تیمداری در لیگ برتر فوتبال ایران را به لقایش ببخشد و به همین دلیل باشگاه نفت تهران را که پیش از این دو بار از انتقال به شهرهای دیگر در امان مانده بود، به شرکتی به نام بهنام پیشروی کیش واگذار کرد. این شرکت که مالک آن تقی گلرخسار است که چند سال پیش متقاضی خرید باشگاه پرسپولیس هم بود، تعهد کرد علاوه بر هزینه خرید باشگاه، کلیه بدهی های وعوقه باشگاه را نیز بپردازد. اما مدیران جدید نفت تهران که با هیاهوی بسیاری کار خود را آغاز کرده بودند، نه تنها در پرداخت بدهی های معوقه باز ماندند، بلکه چک های آنها هم پاس نشد تا نارضایتی های جدیدی در باشگاه ایجاد شود. علی دایی سرمربی نفت تهران، این تیم را در بهار امسال قهرمان جام حذفی فوتبال ایران کرد اما از آنجا که از اوضاع نامناسب باشگاه خبر داشت، همان روز این تیم را ترک کرد و خیلی زود به سایپا پیوست. پس از آن تمرینات تیم نفت تهران تعطیل شد و اوضاع نابسامان بود. در این میان دو خریدار جدید برای باشگاه نفت تهران پیدا شدند که اعتقاد داشتند با عمل نکردن شرکت بهنام پیشرو به تعهداتش، واگذاری باشگاه نفت باطل است و وزارت نفت دوباره باید این باشگاه را واگذار کند. اما مدیران باشگاه نفت با لابی گری، باشگاه را حفظ کردند و در اقدامی عجیب، علی کریمی را به عنوان سرمربی انتخاب کردند تا نمایش مدیران این باشگاه برای رضایتبخش بودن اوضاع باشگاه آغاز شود. اما علی کریمی هم خیلی زود متوجه شد اوضاع باشگاه چندان رضایتبخش نیست و یک روز پیش از فینال سوپرجام باشگاههای ایران با پرسپولیس، از سمت خود کناره گیری کرد تا حمید درخشان بدون عقد قرارداد رسمی سرمربی نفت شود. اما تجمع امروز تعدادی از بازیکنان سابق نفت تهران، عمق مشکلات این باشگاه را نشان داد و عملا پای وزیر نفت را نیز دوباره به ماجرای این واگذاری که از ابتدا اشتباه کلید خورده بود باز کرد. در این میان بیرانوند نام شریف حسینی را نیز در کنار تقی گلرخسار قرار می دهد که گویا او نیز در پشت پرده ها نقش دارد. حالا به نظر می رسد تنها راهکار، لغو واگذاری باشگاه به شرکت بهنام پیشرو و واگذاری آن به خریدار جدید باشد. مگر آنکه وزارت نفت تصمیم خود برای خودداری از تیمداری را تغییر داده باشد. 

آقای زنگنه! به احترام شما با حکم قوه قضاییه نیامدم
علیرضا بیرانوند دروازه‌بان سابق نفت تهران که در اعتراض به عدم وصول طلب خود از این باشگاه مقابل وزارت نفت حضور یافته بوداعتراض شدید خود را نسبت به وزیر و وزارت نفت اعلام کرد.
آنگونه که ‌ایسنا گزارش داده، او گفت : دو سال است که بدهی‌های خود را از نفت نگرفته‌ایم و این نخستین بار است که من برای طلب خود به این جا آمده‌ام. به‌ هر حال بازی‌های مقدماتی جام جهانی، لیگ قهرمانان آسیا و لیگ برتر این اجازه را به من نمی‌داد که بخواهم به صورت جدی پیگیری کنم. من به خاطر هواداران پرسپولیس تمام تمرکزم بر روی این تیم بود و پس از اتمام فصل بود که تصمیم گرفتم شکایت خود را پیگیری کنم.
او افزود: قرارداد ما با وزارت نفت است و شرکتی که وزارت نفت، باشگاه را به آن واگذار کرده نمی‌دانم کیست. بازیکنانی مثل سید جلال حسینی، وحید امیری و کمال کامیابی‌نیا و من اگر بخواهیم نام این خریدار را بیاوریم او را بزرگ خواهیم کرد و هدف این شرکت این است که امثال جلال حسینی و وحید امیری اسمش را بیاورند که بزرگ شود و برای خود بزرگی کند ولی این گونه نیست. من هم همین الان می‌توانم نفت را دستم بگیرم و به صورت رفاقتی شخصی را به عنوان سرمربی انتخاب کنم و این تیم را روانه مسابقات کنم. شما دیدید که پیش از دیدار سوپر جام، اسم علی کریمی را آوردند که فدراسیون با آنها کنار بیاید و تیم را بتوانند به گونه‌ای جمع کنند. علی کریمی نیز فهمید که اینها چه آدم‌هایی هستند و نمی‌توانند تیم‌داری کنند.
بیرانوند ادامه‌ داد: طرف حساب من شرکت خریدار نیست. طرف حساب من فقط وزارت نفت است که به این جا آمده‌ام. من یک کارمند شرکت نفت هستم و قراردادم با نفت است و سربرگ قرارداد من برای شرکت نفت است. من می‌خواهم با آقای زنگنه صحبت کنم و همین را بگویم. آقای زنگنه! شما وقتی زمین می‌خرید، حتی ۲۰۰ هزار تومان، تا آن را نسازید و نوسازی نکنید آن را از شما ۵۰ – ۶۰ میلیون تومان نمی‌خرند و نفت تهران هم همین گونه است. اگر الان نفت ۲۰ یا ۲۲ میلیارد فروخته می‌شود نفتی بوده که یک میلیون هم قیمتش نبوده است.
دروازه‌بان سابق نفت درباره مشکلاتش، افزود: این تیم زحمت کشیده و از لیگ سه به لیگ دو صعود کرده و سپس لیگ یک و سپس جواز حضور در لیگ یک را گرفته است. این تیم دو سال سهمیه آسیا گرفت و امثال من، وحید امیری، کامیابی نیا و سید جلال حسینی، مهدی شیری، سیامک کوروشی و مربیانی که بودند نظیر منصوریان، خرمگاه، سیدی، برای این تیم زحمت کشیده‌اند. آقای زنگنه! ما وقتی دو سال این تیم را به آسیا بردیم، زحمت ما بوده است و الان ما مزد این زحمت را می‌خواهیم. شما نفتی که قیمتش پایین بود، با زحمات ما قیمتش را بالا بردی و فروختی.
علیرضا بیرانوند درباره رسیدگی وزیر نفت به شکایت بازیکنان باشگاه نفت تهران، افزود: به نظر من اگر آقای زنگنه جلسه‌ای را با رییس جمهور مملکت دارد، کنسل کند و جلسه‌ای را با ما برگزار کند، چون مساله خیلی مهم است. بعضی از بازیکنان ما و برخی از تدارکات ما با ۵ میلیون تومان نیز می‌توانند زندگی خود را بچرخانند ولی متاسفانه نمی‌دانم آقای شریف حسینی است یا آقای حسین شریف است که او را مقابل ما قرار می‌دهند و می‌گویند که کارهای ما را پیگیری کند! من فقط از آقای زنگنه خواهش می‌کنم، وقتی کار را می‌دهد به دست آقای شریف حسینی که ممنوع الخروجی خود را در مالیات حل کند و بعد می‌گوید که "ما کاره‌ای نیستیم،" خیلی کار بدی است. ۱۰ بار با آقای شریف حسینی صحبت کردم و ایشان به من گفتند که سه، چهار روز را تحمل کنید تا بچه‌ها تمرین کنند اما ایشان تنها به دنبال این بودند که بتوانند ممنوع الخروجی خود را حل کند و بتواند از کشور خارج شود. دیروز که با ایشان تماس گرفتیم به ما می‌گوید که من با شما کاری ندارم و بروید با فلانی صحبت کنید.
دروازه‌بان پرسپولیس ادامه‌ داد: من الان مقابل وزارت نفت هستم. من زمانی که تمرین دارم وقت تمرین خود را صرف این جور کارها نمی‌کنم. امروز استراحت داشتم که به این جا آمدم و اگر ۱۰۰ درصد امروز مشکلم حل نشود فردا نیز این جا خواهم بود. طرف حساب من وزارت نفت است و این ساختمان و سربرگ قرارداد من، همان وزارت نفت است. ما یک خانواده‌ هستیم که من اکنون از این خانواده‌ جدا شده‌ام و ارثم را می‌خواهم. دو سال برای این تیم زحمت کشیده‌ام و باید مزد زحمات من داده شود، نه تنها من،‌ بلکه باید برای همه بچه‌ها این کار صورت بگیرد. الان نیز آیین‌نامه‌ای آمده است که قوه قضاییه می‌تواند در این کار دخالت کند. حکم پیگیری‌ هم از سازمان لیگ و هم از کمیته‌ استیناف دارم. طی آیین‌نامه‌ای که فدراسیون داده اگر بازیکنی از باشگاهی شکایت داشت و از کمیته‌ استیناف و سازمان لیگ حکم را داشت، می‌تواند از طریق قوه قضاییه پیگیری کند. من به خاطر احترام به آقای زنگنه و آقای خلیلی که انسان‌های بزرگی هستند، این کار را نکردم ولی از فردا با حکم قوه قضاییه دوباره این کار را پیگیری خواهم کرد و تا پولم را نگیرم قید این پیگیری را نخواهم زد.
علیرضا بیرانوند در ادامه اظهار کرد: من خیلی سختی کشیدم. من به تازگی ازدواج کرده‌ بودم و خیلی موقعیت‌ها بود که به خاطر باشگاه نفت از خانواده‌ام دور بودم و اکنون حقم را می‌خواهم. قرارداد من با باشگاه نفت بود. یک سال به دنبال گرفتن حق خود دویدم و همین شرکت جدید به من گفت که این مبلغ، رقم قراردادم نیست اما کمیته‌ انضباطی حکم را صادر و استیناف هم آن را تایید کرد. من یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان از وزارت نفت طلب دارم و حاضر بودم پیش از این که به کمیته‌ انضباطی بروم و از باشگاه نفت شکایت کنم به خاطر ۱۲ سال حضور در این باشگاه به گونه‌ای با آنها کنار بیایم اما متاسفانه چون آنها پیگیری نکردند و چنین اتفاقی برایم رخ داد، حتی قرارداد من را زیر سوال بردند و وکیل‌های خود را به کمیته‌ انضباطی فرستادم دیگر حاضر به کنار آمدن با آنها نیستم. در آخر نیز کمیته‌ انضباطی حکم کرد که علی‌رضا بیرانوند چنین مبلغی را از باشگاه نفت طلبکار است.
او افزود: در همین اواخر دوباره به کمیته‌ انضباطی رفتم و باز هم شکایتم را اعلام کردم و باز هم کمیته‌ رای خود را تغییر نداد و این رای به سود من بود. به همین دلیل هیچ وقت حتی یک ۱۰۰۰ تومانی هم از حقم کوتاه نمی‌آیم و اگر در طول این هفته‌ وضعیتم مشخص نشود از طریق قوه قضاییه پیگیری خواهم کرد و حکم جلب کسانی که با ما این کار را کرده‌اند را خواهم گرفت.
بیرانوند درباره واگذاری باشگاه نفت، تصریح کرد: اصلا نمی‌دانم چگونه این باشگاه واگذار شده است. خیلی اتفاق عجیبی است. این تیم خریداران خیلی خوبی دارد. همین الان می‌توانم دو خریدار بیاورم که تیم را امروز تحویل بگیرند و فردا نفتی تشکیل دهند که در شان سه سال پیش باشد. نفتی را تشکیل دهند که شخصیت حضور در آسیا را داشته باشد اما نفتی که همانند پاس تهران عمل می‌کرد و در حال‌ شخصیت گرفتن بود، نابودش کردند. نمی‌دانم که آقای زنگنه چه فکری کردند که می‌خواستند روی این تیم سرمایه‌گذاری کنند و امتیاز را فروختند. می‌خواهم بگویم آقای زنگنه! شما امتیاز را فروختید و ۱۵ – ۱۶ میلیارد تومان چک گرفتید و کسانی که در انتقال نفت بودند چرا این ۱۵ – ۱۶ میلیارد را به اجرا نمی‌گذارند. این چک را بگذارید و پول ما را بدهید. ۱۰۰ درصد در پشت این قضیه برنامه‌هایی است.
دروازه‌بان سابق نفت درباره شکایت به AFC، توضیح داد: به‌ هر حال بازیکنان پول‌شان را می‌خواهند و اگر راهی پیدا نکنند از طریق AFC این کار را انجام خواهند داد و ما نیز احتمال دارد که این کار را انجام دهیم. جالب این جا است که نمی‌دانم چه کاری دارند انجام می‌دهند که یکی از آنها حاضر نیست ما را ببیند. ما ماهی چند میلیارد نفت جابه جا می‌کنیم اما ۷، ۸ میلیارد جمع پول ما بازیکنان بیشتر نیست. آنها پولشان را می‌خواهند زیرا این پول حق آنها است. برای این پول زجر و زحمت کشیده‌اند. ما برای اعتراض به این جا آمده‌ایم اما هر کسی یک حرفی می‌زند. اگر همین گونه ادامه‌ داشته باشد من باید از قوه قضاییه پیگیری کنم. تیم نفت دیگر وجود ندارد که ما بخواهیم به AFC اعتراض کنیم تا جلوی بازی آنها را بگیرد. ما را هم این گونه پاسکاری می‌کنند. از آقای قنبرزاده اسم می‌آورند اما در اصل او هیچ کاره است. او مدیرعامل یک تیم بود که این سمت را از او گرفتند و بعد نام آقای شاه‌کرمی را مطرح می‌کنند و سپس نوبت به نام آقای شریفی می‌رسد. ۱۰ تا اسم اعلام کرده‌اند، امیدوارم که حداقل مشکل ما با یکی از این اسامی حل شود. 

امیری: نفت تهران به سوپرمارکت هم بدهکار است
وحید امیری گفت: تجمع من مقابل وزارت نفت و پیگیری طلبم از نفت تهران به خاطر این است که نمی‌خواهم این کارها در فوتبال ایران بدعت شود.
به گزارش ایسنا، وحید امیری که به همراه چند نفر دیگر برای پیگیری طلب خود از دو سال گذشته از تیم نفت تهران مقابل وزارت نفت تجمع کرده بودند اظهار کرد: الان تقریبا دو سال است که از نفت طلب داریم. در برهه‌هایی از زمان به خاطر بازی‌های تیم ملی و پرسپولیس گفتیم سکوت می‌کنیم اما فایده‌ای ندارد و من می‌ترسم این حرکت یک بدعت شود. یک تیم، با شخصیت فوتبال ایران بازی می‌کند. اگر این قضیه به AFC کشیده شود، چهره بدی را از فوتبال ایران می‌سازد.
او ادامه داد: آدم با خودش می‌گوید من این کار را نکنم چون وجهه فوتبال ایران خراب می‌شود ولی متاسفانه دقیقا دو سال است که طلبم را نگرفتم. تعجب من از وزارت نفت است که چطور یک تیم را خیلی راحت و با گرفتن یک چک ۱۵ میلیاردی دو دستی تحویل آقایی بدهد و الان نتواند در قبال چک کار کند! هر اتفاقی که پشت درهای بسته افتاده، مشخص نیست و نمی‌دانم چه کسی این وسط منفعت می‌برد. من و علی بیرانوند دنبال این هستیم که ببینیم چه کسی دنبال این موضوع است. الان کسی صدای تدارکات و کسانی که از فوتبال رفتند را نمی‌شنود. امروز اینجا آمدیم تا شاید بتوانیم کمکی کنیم و جوابی بگیریم. تقریبا یک ساعت است که اینجا ایستادیم و امیدوارم جواب قانع کننده‌ای به ما بدهند. کسی چیزی نمی‌گوید.
بازیکن فعلی پرسپولیس و سابق نفت تهران گفت: آل اسحاق‌، قنبرزاده و کمیته‌ای که مسئول واگذاری تیم نفت بود، در فروش تیم دخیل بودند و خیلی راحت خودشان را کنار کشیدند و اصلا نیستند و نمی‌خواهند صحبت کنند. من نمی‌خواهم بگویم قنبرزاده مسئول این اتفاق است چون او هم یک زیر دست است. شاید مافوق او هم می‌گوید صحبت نکن. من او را دوست دارم و همشهری من بوده است. نفت تیمی بود که در برهه‌ای جزو هشت تیم آسیا بود. این تیم در فوتبال ایران قدرتی بود که خیلی از تیم ها از نفت می ترسیدند. از این وضعیت نفت شرمم می‌آید و هم جای افسوس دارد که تیمی با آن عظمت و برنامه‌ریزی که برای من مثال زدنی بود، خیلی راحت و بدون هیچ گونه دغدغه‌ای کنار گذاشته شده و من شاهد ویرانی این تیم هستم.
او درباره طلب کاران نفت تهران گفت: حسن سازه مالک سوپر مارکتی بود که برای ما هر روز عصرانه می آورد. الان پول او را هم ندادند. ای کاش همان زمان ما موافقت می کردیم و این تیم به انزلی می رفت. شاید آن جا بیشتر توجه می کردند.
امیری درباره میزان طلبش از نفت تهران گفت: من ۴۰۰ میلیون طلب دارم. هر چقدر بدهند راضی هستم. ان روز هم مصاحبه کردم و گفتم برادرانه به ما بگویید. من با کمترین مبلغ به نفت آمدم. بازیکن تیم ملی بودم و قراردادم ۱۸۰ میلیون تومان بود. ما اعتماد کردیم و آن ها قرارداد سه ساله با افزایش ۲۰ درصدی بستید. شما هم با همان نیت من بگویید الان چه اتفاقی افتاده است.
بازیکن پرسپولیس در پاسخ به اسن سوال که چرا مدیران سابق نفت پاسخگو نیستند، اظهار کرد: آن ها وزارت نفتی بودند و کنار رفتند. جدای از پولی که از باشگاه گرفتند، با وزارت نفت هم قرارداد داشتند و حقوق می‌گرفتند. هر کسی که در وزارت نفت باشد حقوق ماهیانه خود را می‌گیرد و نیازی نیست که دنبال دعوا باشد. امیری درباره اینکه این با چه کسی طرف حساب است خاطرنشان کرد: در قراردادی که بستیم نام نفت بالای قرارداد وجود دارد.
او همچنین گفت: موقعی که گفتند کارت بازیکنان صادر شده و دیدم در کنار زمین قرارداد بازیکنان را ثبت می‌کنند، گفتم مگر می‌شود یکی تیم با سرنوشت این همه آدم بازی کند و خیلی راحت وارد مسابقات شود؟ گفتند به خاطر آبروی فوتبال ایران است اما مگر اینطور آبروی فوتبال ما حفظ می شود؟
امیری با بیان اینکه اگر امروز پاسخی نگیرد، به AFC شکایت خواهد کرد، گفت: اگر امروز جوابی نگیریم من هم در شکایت به AFC همکاری می‌کنم. ما یک تیم به معنای واقعی بودیم. رابطه بین پزشکان، بازیکنان و مربیان خیلی خوب بود. ان‌شاء الله امروز اگر پاسخ نگیریم به AFC می رویم.
بازیکن سابق نفت دراباره اینکه چرا برخی از طلب کاران در این تحصن شرکت نکرده‌اند گفت: حدود ۶۰، ۷۰ نفر از نفت طلب کار بودند که همه آن ها نیامدند. قبلا هم چند تا تجمع دیگر هم داشتیم که ما نتوانستیم بیاییم. همه گرفتار هستند و نمی توانند هر روز بیایند.


کد مطلب: 89463

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdcjtxeo.uqehmzsffu.html

نکونیوز
  http://neconews.com