واردات نفت خام ایالات متحده بعد از یک دوره طولانی کاهش، افزایش یافت

واردات نفت آمریکا؛ برای مصرف یا ذخیره سازی؟

21 ارديبهشت 1395 ساعت 11:17

توسعه عظیم نفت شیل در ایالات متحده که بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ منجر به افزایش ۷۵درصد در تولید نفت شده، نگرانی از امنیت انرژی در واشنگتن دی سی را به طور جدی کاهش داده است.


توسعه عظیم نفت شیل در ایالات متحده که بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ منجر به افزایش ۷۵درصد در تولید نفت شده، نگرانی از امنیت انرژی در واشنگتن دی سی را به طور جدی کاهش داده است.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، موضوع امنیت انرژی که برای سیاستگذاران آمریکا اولویت زیادی داشته معمولاً در سطح بالائی از واردات نفت خام متمرکز شده است. زمانی آمریکا بیش از ۱۰میلیون بشکه در روز نفت خام وارد می کرد که این زمان برمی گردد به سال ۲۰۰۶ اما از آن زمان به بعد واردات به طور پیوسته کاهش یافته بطوریکه خودروها کارامدتر شده و مهمتر از همه حفاری نفت شیل در این کشور گسترده شده است.
ایالات متحده طی گزارشی سالهای متوالی از کاهش واردات را اعلام کرد که در این گزارش کاهش واردات از میانگین ۹میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۰ شروع شد، سپس ۸.۸میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۱، ۸.۶ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۲، ۷.۸میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۳، ۷.۴میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۴ و سرانجام این کاهش به ۷.۳میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۵ رسید که نشان دهنده پائین ترین میزان واردات، حداقل در دو دهه است.
اما اخیراً واردات نفت خام، بیشتر خلاف جهت کرده بطوریکه از ۷.۳میلیون بشکه در روز در سال گذشته به میانگین ۷.۸ میلیون بشکه در روز تاکنون در سال ۲۰۱۶ رسیده است. چرا این افزایش اتفاق افتاده است؟
در مورد اینکه چرا واردات روند رو به رشدی داشته توضیحات متعددی وجود دارد. اول اینکه تولید نفت آمریکا در حال سقوط است و این مسئله بسیار ساده است که تولید داخلی کمتر به این معنی است که این کشور برای اینکه بتواند پاسخگوی تقاضا باشد نیاز به واردات بشتری دارد. اگر ما فرض کنیم که آخرین آمار تولید هفتگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا درست باشد، تولید این کشور پائین است و با ۸.۸۲۵ میلیون بشکه در روز رو به سقوط است و طبق این آمار بیش از ۸۶۰.۰۰۰ بشکه در روز از حداکثر تولید در ماه آوریل ۲۰۱۵ پائین تر است.
دلیل دیگری که باعث افزایش واردات شده این است که تقاضا مجدداً رو به افزایش است و در ماه آوریل رانندگان آمریکا نرخی در حدود ۹.۴ میلیون بشکه بنزین مصرف کرده اند و آمارهای دقیق تر ماهانه که با تاخیر چند ماهه منتشر شد نشان می دهد که در ماه فوریه ، آخرین ماهی که اطلاعات در دسترس است، میزان مصرف ۹.۲ میلیون بشکه بوده است.
در مورد آمار و ارقام دقیق می توانیم بحث و گفتگو بکنیم اما در هر صورت این روند روشن و واضح است: بنزین ارزان، افزایش مجدد تقاضا را بعد از چندین سال که رشدی نداشته تحریک می کند. بنابراین اگر عرضه در حال سقوط و تقاضا رو به افزایش است، شکاف بین این دو باید بوسیله افزایش زیاد واردات پر بشود.
فاکتورهای بیشتری وجود دارد که موجب افزایش واردات می شود که به نظر ساده تر می آیند. بطور مثال از زمانیکه در ابتدای سال تحریم ها علیه ایران برداشته شد این کشور تولیدش را روانه بازار کرده است. طبق گزارش روزنامه وال استریت، آمریکا به لحاظ قانونی مجاز به واردات نفت خام از ایران نیست اما نفت ایران به لحاظ قیمت در حال تضعیف رقبای خودش است. بطور مثال نفت آنگولا بعد از اینکه جای پای ثابتش را در اروپا به دلیل نفت ارزان ایران از دست داد، به سمت آمریکا تغییر مسیر داده است.
علاوه بر این دلیل دیگری که آمریکا در حال وارد کردن نفت خام بیشتر است برخی از واحدهای ذخیره سازی قابل استفاده هستند که هنوز هم در این کشور وجود دارند. کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بیش از ۳میلیون بشکه نفت ذخیره دارند و برخی از این واحدهای عمده ذخیره سازی در حال پرشدن هستند. روزنامه وال استریت گزارش می دهد که واحدهای ذخیره سازی از جمله روتردام، کیپ تاون و حتی برخی از مراکز در چین فضای قابل استفاده کمتری دارند. طبق گزارش جن اسپیس، از طرف دیگر آمریکا درحدود ۱۰۰میلیون بشکه فضای ذخیره سازی قابل استفاده دارد. حتی با وجود اینکه این کشور بیش از ۵۴۳میلیون بشکه از ذخایر نفتی که رقم بالائی است را در اختیار دارد، هنوز هم برخی از واحدهای ذخیره سازی پرنشده اند.
همچنانکه مازاد عرضه ادامه دارد، بسیاری از محموله های نفتی برای ذخیره سازی از سراسر جهان به ایالات متحده ارسال می شوند. روزنامه وال استریت اعلام می کند که بین ماه می ۲۰۱۵ تا فوریه ۲۰۱۶ در حدود ۱۱۴میلیون بشکه نفت خام وارد آمریکا و برای ذخیره سازی منتقل شده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۳۰درصد افزایش دارد. بسیاری از این بشکه ها به واحد های ذخیره سازی مهمی مثل کوشینگ در اوکلاهاما و همچنین ایلینویز فرستاده شدند.
مشکل افزایش واردات این است که رشد کوهی از نفت که دراین واحدها ذخیره می شوند، بهای نفت را کاهش خواهد داد یا از افزایش آن جلوگیری می کند و این مسئله تولید داخلی آمریکا را قطع خواهد کرد یا مشکلات بیشتری را بوجود می آورد.
ترجمه : مجتبی خداوردی - نکونیوز


کد مطلب: 66475

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdchmkn-.23n-qdftt2.html

نکونیوز
  http://neconews.com