کاهش رتبه اعتباری معتبرترین شرکت نفتی آمریکا

آیا سهامداران اکسون موبیل باید نگران باشند؟

13 ارديبهشت 1395 ساعت 13:56

کاهش رتبه اعتباری شرکت نفتی آمریکایی اکسون موبیل، نگرانی هایی را در بین سهامداران این شرکت بزرگ نفتی ایجاد کرده است. اما این نگرانی ها تا چه حد از پشتوانه منطقی برخوردار است؟


کاهش رتبه اعتباری شرکت نفتی آمریکایی اکسون موبیل، نگرانی هایی را در بین سهامداران این شرکت بزرگ نفتی ایجاد کرده است. اما این نگرانی ها تا چه حد از پشتوانه منطقی برخوردار است؟
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، ممکن است شما فکر کنید که کاهش رتبه اعتباری به یکی از شرکت های بزرگ نفتی آسیب خواهد زد اما اخیراً وقتی شرکت استاندارد اند پورز رتبه اعتباری شرکت اکسون موبیل را از AAA به AA+ کاهش داد، بازار نفت با افزایش ۰.۳ درصد ارزش سرمایه خود واکنش نشان داد. این مسئله نشان می دهد تاجران نفتی به اخباری که به اندازه کافی منفی است که بر اصول یک شرکت تاثیر بگذارد توجه نمی کنند. با این حال نتیجه این امر می تواند بدترین بحران انرژی دهه های اخیر باشد و در نهایت بر روی پایدارترین شرکتهای نفتی نیز تاثیر بگذارد.
این برای اولین بار است که از سال ۱۹۴۹ شرکت اکسون موبیل رتبه AAA خودش را از دست داده. بنابراین حتی اگر بازار نفت واکنشی نشان ندهد این شرکت جلودار این دوران نابسامان است.
فاضل ابوالغیظ تحلیل گر ارشد نفت در اوپنهایمر گفت " این مسئله فروتنی و حتی بزرگی بهای پائین نفت را به شما نشان می دهد و اشاره کرد که بهای نفت خارج از استاندارد طلا است.
با کاهش رتبه اعتباری شرکت اکسون موبیل در حال حاضر در آمریکا فقط شرکت های جانسون اند جانسون و مایکروسافت رتبه AAA را دارند و حتی دولت آمریکا بعد از اینکه در سال ۲۰۱۱ اعتبار مطلقش کاسته شد رتبه AAA را ندارد.
این را در نظر بگیرید که شرکت اکسون موبیل حتی با تنزیل رتبه، در میان همتاهای بزرگ نفتی خودش بالاترین رتبه را دارد، بنابراین حتی با وجود اینکه اصول این شرکت تحت تاثیر بهای پائین نفت خام قرار گرفته، این شرکت هنوز هم یکی از قوی ترین غول های انرژی در ایالات متحده است.
این کاهش رتبه هزینه های وام شرکت اکسان را افزایش خواهد داد اما این هزینه های اضافی به حداقل خواهد رسید. اساساً در جهان نرخ بهره منفی صفر، شرکت های قوی در نتیجه نرخ های قابل قبول به آسانی اعتبار کسب می کنند.
جک فلاهرتی مدیر سرمایه گذاری گروه GAM گفت: با وجود نرخ های پائین ما واقعاً در مورد هر نوع جنبه قابل توجه جریان نقدی این شرکت ها صحبت نمی کنیم". به گزارش روزنامه وال استریت نرخ ها خیلی پائین هستند و روی هم رفته شرکت ها می توانند برروی نرخ های جذاب سرمایه گذاری کنند.
طبق داده های شاخص بانک مرکزی آمریکا مریل لینچ، این بانک اوراق قرضه AAA خودش را بیش از مظنه خزانه داری در حدود ۰.۶۷ درصد منتشر کرد در حالیکه برای اوراق قرضه AA این انتشار ۰.۸۴ درصد بود.
شرکت ها می توانند در نرخ پائین اعتبار بدست بیاورند و مدیریت زمان اتخاذ اقدامات خاص به نفع شرکت و سهامدارانش است که این مدیریت توسط سازمان های رتبه بندی خطرناک تلقی می شود. این شرکت ها مادامیکه به سمت هدف بلندمدتشان حرکت می کنند، آماده اند تا رتبه شان را فدا بکنند. به گزارش روزنامه وال استریت اولگ ملنتیئف مدیر عامل و رئیس کردیت استراتژیست در دویچه بانک گفت: تصور من بر این است که ارزش داشتن رتبه AAA در طول زمان کم شده است. البته در طول این دوره سرمایه گذاران از کسب سود خوشحال هستند و در این شرایط خوشحالی آنها بواسطه شرکت اکسون موبیل است.
این شرکت سود سهام خودش را با نرخ متوسط سالانه ۶.۴ درصد بیش از ۳۳ سال گذشته افزایش داده است. در کوتاه مدت مادامیکه سود سهام سرمایه گذاران دست نخورده باقی می ماند آنها به فکر کاهش رتبه اعتباری نخواهند بود، با این حال اگر شرکت از سلامت مالی خودش غفلت کند و توجهی به پرداخت سود سهام نداشته باشد این می تواند نشانه ای از کوتاه بینی مدیریت باشد.
با وجود اینکه از سال ۲۰۱۳ سود این شرکت نصف شده و بدهی هایش تا ۳ برابر افزایش پیدا کرده، قدرت نفوذش باعث می شود تا شرکت احساس امنیت کند.
در گزارش موسسه اس اند پی آمده که این چشم انداز پایدار پیش بینی ما را منعکس می کند که شرکت اکسون موبیل پیروی از سیاست اقتصادی میانه رو در جهت کم کردن قدرت نفوذ و مسئولیت نظارت بر سرمایه را ادامه خواهد داد. این پیش بینی شامل نسبت وجوه حاصل از عملیات به بدهی که بیش از ۶۰ درصد است و نسبت بدهی به میزان سودآوری شرکت که کمتر از x۱.۵ است.
توانائی در تولید نفت خام از تصمیم مدیریت شرکت برای افزایش سود سهام حمایت می کند و اگر بهای نفت خام به گذشته برگردد و به بشکه ای ۳۰دلار برسد، در نهایت مدیریت شرکت ممکن است خلاف جهت حرکت کند اما قطعاً در حال حاضر سهامداران از اخبار مربوط به افزایش سود سهام استقبال می کنند.
ترجمه : مجتبی خداوردی - نکونیوز


کد مطلب: 66088

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdch6vn-.23n-6dftt2.html

نکونیوز
  http://neconews.com