رفتارهای متفاوت بازارهای سهام و بخش واقعی اقتصاد

بازار سهام دیگر «دماسنج اقتصاد» نیست

15 شهريور 1395 ساعت 10:27

بازارهای سهام را «دماسنج اقتصاد» نامند. اما با شرایط حاکم بر بخش واقعی اقتصاد و بازارهای مالی، به نظر می‌رسد این تعبیر دیگر بیش از حد کهنه و قدیمی شده باشد.


بازارهای سهام را «دماسنج اقتصاد» نامند. اما با شرایط حاکم بر بخش واقعی اقتصاد و بازارهای مالی، به نظر می‌رسد این تعبیر دیگر بیش از حد کهنه و قدیمی شده باشد.
به گزارش نکونیوز، بازارهای سهام در نقاط مختلف دنیا واکنش‌های جالبی به تحولات بخش واقعی اقتصاد نشان می‌دهند که با «حس عام» پذیرفته شده در مورد نحوه ارتباط بازارهای بورس و شاخص‌های اقتصاد، تفاوت‌هایی خیره‌کننده دارد.
فراموش نمی‌کنیم که در سال ۹۱ در حالی که تحریم اقتصاد ایران را شدیداً تحت تأثیر قرار داده بود و نرخ رشد اقتصادی به منفی شش درصد رسیده بود، بازار بورس بازده حدود ۴۵ درصدی به سهامداران داد. این روزها نیز که گفته می‌شود نرخ رشد اقتصادی کشور از ۴ درصد بالاتر رفته، شاخص کل در بازار بورس تهران، کاهش دامنه‌داری را تجربه می‌کند.
در نقاط دیگر دنیا نیز، شاهد پدیده‌های مشابهی هستیم. روز جمعه گزارش مربوط به ایجاد شغل در اقتصاد آمریکا منتشر شد. طبق این گزارش‌ در اقتصاد آمریکا در ماه اوت کمتر از میزان پیش‌بینی شده شغل ایجاد شده بود. اقتصاد آمریکا در این ماه ۳۰ هزار شغل کمتر از میزان پیش‌بینی‌شده ایجاد کرده بود، اما شاخص سهام در بازارهای آمریکا در پاسخ به این خبر افزایش یافت.
کاهش فعالیت‌های اقتصادی، افزایش فعالیت در بازارهای سهام آمریکا را به دنبال داشت. این امر یک علت داشت: فعالان بازار بورس با کاهش میزان ایجاد شغل در اقتصاد آمریکا، به این نتیجه رسیدند که احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو کاهش یافته و آن‌ها همچنان می‌توانند بی‌توجه به وضعیت بخش واقعی اقتصاد، به پول و اعتبار ارزان دسترسی داشته باشند، و با قمار بر سر ارزش دارایی‌های مالی، به‌صورت تدرجی حباب‌های بزرگی ایجاد کنند!

بعد از بحران سال ۲۰۰۸، هنوز وضعیت رکودی حاکم بر اقتصاد دنیا خاتمه نیافته، اما بازارهای بورس در کشورهای توسعه‌یافته عمدتاً بعد از سال ۲۰۱۲ مسیر رشد را طی کرده‌اند. ژاپن که در حال حاضر وضعیت رکودی آن زبان‌زد خاص و عام است، یکی از این مثال است. شاخص نیکی ژاپن در پنج سال گذشته از حدود ۸۰۰۰ به ۱۶۰۰۰ رسیده و دو برابر شده است.
در واقع، به نوعی حالا دیگر این «منطق» قدیم است که بازارهای سهام دماسنج اقتصاد هستند. در دوران اخیر، بازار سهام خود منطق مستقلی دارد و طبق آن به شاخص‌های بخش واقعی اقتصاد واکنش نشان می‌دهد.


کد مطلب: 72861

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdcdfj05.yt0x96a22y.html

نکونیوز
  http://neconews.com