کد مطلب: 79692
 
آلمان و سیاست‌های اقتصادی ترامپ
رویارویی ترامپ با «نزدیک‌ترین متحد سیاسی» اوباما+ اینفوگرافی
 
باراک اوباما آلمان را به عنوان مقصد یکی از آخرین سفرهای دیپلماتیک خود برگزید. اوباما مرکل را «نزدیک‌ترین متحد سیاسی» خود خطاب می‌کرد. اما ترامپ تنها چند روز پیش از تصاحب رسمی قدرت در آمریکا، شدیداً رابطه تجاری بین آمریکا و آلمان را به چالش کشید.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
باراک اوباما آلمان را به عنوان مقصد یکی از آخرین سفرهای دیپلماتیک خود برگزید. اوباما مرکل را «نزدیک‌ترین متحد سیاسی» خود خطاب می‌کرد. اما ترامپ تنها چند روز پیش از تصاحب رسمی قدرت در آمریکا، شدیداً رابطه تجاری بین آمریکا و آلمان را به چالش کشید.
به گزارش نکونیوز، دکترین حاکم بر روابط تجاری آمریکا در حال تغییر است و این امر به طور مستقیم برای شرکای تجاری آمریکا و در مرحله بعد برای کل اقتصاد دنیا تبعاتی به همراه خواهد داشت.
ترامپ مستقیماً آن دسته از شرکای تجاری آمریکا را که این کشور صادرات بالایی دارند هدف گرفته است. ترامپ آشکارا بر طبل حمایت‌گرایی و وضع تعرفه‌های گمرکی سنگین می‌کوبد و می‌گوید حجم بالای واردات از این کشورها باعث شده تا اقتصاد آمریکا تضعیف شود.
نابودی مشاغل و صنایع در آمریکا و رونق آن‌ها در کشورهایی نظیر چین، مکزیک و آلمان دقیقاً چیزی که مورد اعتراض ترامپ است.
دونالد ترامپ هفته پیش، تنها چند روز پیش از تصاحب قدرت در مصاحبه با روزنامه بیلد آلمان هشدار داد که بر خودروهای آلمانی که به آمریکا صادر می‌شوند تعرفه ۳۵ درصدی وضع می‌کند.
ترامپ گفت: اگر به خیابان پنجم در [نیویورک] بروید، هرکس یک مرسدس بنز جلوی خانه‌اش دارد. آیا این‌طور نیست؟! شما چند شورلت در آلمان می‌بینید؟ نه زیاد؛ شاید اصلاً چیزی نبینید... این یک خیابان یک‌طرفه است!
ترامپ صراحتاً به آلمانی‌ها گفت: اگر می‌خواهید در دنیا خودرو بسازید، من بهترین آرزوها را برای شما دارم. شما می‌توانید برای آمریکا خودرو بسازید، اما برای هر ماشینی که وارد آمریکا می‌شود، تعرفه ۳۵ درصدی باید پرداخت کنید.
ترامپ با نام بردن مستقیم از شرکت‌های خودروسازی آلمانی گفت: من به بی ام دابلیو می‌گویم اگر در مکزیک کارخانه می‌سازید و هدف‌تان این است که ماشین‌های خود را در آمریکا بفروشید، بدون تعرفه ۳۵ درصدی باید این هدف را فراموش کنید.
ترامپ پیش از این مکزیک و چین را نیز به اعمال تعرفه‌های سنگین گمرکی تهدید کرده بود.
اما آلمان با مکزیک و چین یک تفاوت اساسی دارد. آلمان علاوه بر این که بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا است، یکی از مهم‌ترین متحدهای سیاسی آمریکا در ناتو نیز محسوب می‌شود.
به چالش کشیدن رابط تجاری بین آمریکا و آلمان می‌تواند اتحاد سیاسی بین این دو کشور را نیز تضعیف کند.
اما مسئله تنها به جنبه‌های سیاسی اتحاد آمریکا و آلمان ختم نمی‌شود. حجم تجارت بین آمریکا و آلمان از دهه ۸۰ میلادی تاکنون سیر صعودی داشته است و در حال حاضر حجم بالایی از کالاها و خدمات بین این دو کشور مبادله می‌شود.
اینفوگرافی زیر نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۲۴ میلیارد دلار، واردات از آلمان داشته‌اند.
صادرات آمریکا به آلمان اما چندان زیاد نبوده و حدود ۵۰ میلیارد دلار بوده است. ترامپ دقیقاً این عدم توازن در واردات از آلمان و صادرات به آن را نشانه گرفت است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵