کد مطلب: 103701
 
برنامه های وزارت نفت در تعلیق
استراتژی نفت در دوران جدید تحریم چیست؟
 
علیرغم گذشت بیش از یک ماه از اعلام تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام، هنوز استراتژی وزارت نفت برای دوران جدید تحریم مشخص نیست.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۱
علیرغم گذشت بیش از یک ماه از اعلام تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام، هنوز استراتژی وزارت نفت برای دوران جدید تحریم مشخص نیست.
به گزارش نکونیوز، تحمیل تحریم های جدید بر روی ایران توسط آمریکا که قرار است اعمال آن در دو مقطع زمانی ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه آغاز شود، روزهای سختی را برای صنعت نفت ایران که تازه از زیر بار تحریم کمر راست کرده بود ایجاد می کند. هرچند روند امضای قراردادهای جدید نفتی در سال گذشته هم بسیار آرام بود و به جای ۱۰ قرارداد نفتی، تنها ۳ قرارداد امضا شد که یکی از آنها هم با شرکتی ایرانی بود، اما در اردیبهشت سال جاری و با خروج ترامپ از برجام، امیدهایی هم که برای امضای چند قرارداد جدید از جمله قرارداد با پرتامینا اندونزی برای توسعه میدان منصوری و همچنین قرارداد برای توسعه میدان آزادگان و ...وجود داشت با انصراف طرفهای مقابل نقش بر آب شد.
آنچه به عنوان تحریمهای جدید آمریکا علیه ایران اعمال شده، اگرچه تحت اختیار وزارت نفت نبوده و صنعت نفت ایران را در شرایطی نامطلوب قرار داده و گریزی از آن نیست، اما با این حال مشخص نیست استراتژی وزارت نفت در این دوران چیست؟
از یک طرف تحریم آمریکا بر ضد ایران مانع از حضور شرکتهای غربی و سرمایه گذاران خارجی برای توسعه میادین نفت و گاز ایران می شود و همین امر برنامه های افزایش تولید و توسعه میادین را با وقفه مواجه می کند؛ اما با این حال پلان جدید وزارت نفت برای جلوگیری از توقف برنامه های توسعه میادین مشخص نیست. هرچند سخنانی مبنی بر توسعه میادین با سرمایه مردم یا حتی انتشار اوراق مشارکت مطرح شده، اما گامی عملی در این زمینه برداشته نشده و فرصتها خیلی زود از دست می رود.
از طرف دیگر با آغاز عملی تحریم آمریکا بر ضد ایران، پیشبینی می شود نقل و انتقالات مالی حاصل از فروش نفت دچار مشکل شود و همچنین مشتریان نفت ایران نیز با فشارهای آمریکا، خرید نفت از ایران را کاهش دهند. در این مورد نیز مشخص نیست ایران کدام استراتژی را برای مقابله با تحریمها یا آنچه در دولت اصولگرا به عنوان دور زدن تحریمها مطرح می شد در پیش خواهد گرفت.
هرچند در این زمینه باید در انتظار نشست اوپک در پایان هفته جاری باشیم تا تصمیم اوپک مبنی بر حفظ سقف تولید فعلی یا لغو آن مشخص شود اما موارد دیگری همچون نقل و انتقالات مالی و فروش نفت و حتی چشم انداز تولید نفت ایران در صورت آغاز تحریمها با توجه به کاهش امکان فروش و همچنین تاخیر در جذب سرمایه گذاری خارجی، همچنان مبهم است. بویژه با توجه به اینکه مشخص شده اروپا نیز در حمایت از مواضع ایران در مقابل آمریکا، چندان قدرتی ندارد.
هرچند برخی از موارد همچون تحریم، از خارج از مجموعه نفت بر آن تحمیل شده و گریزی از آن نیست، اما معطلی در اتخاذ تصمیمات مهم و تلف کردن وقت در بهره گیری از منابع داخلی برای توسعه میادین یا حداقل جلوگیری از سکون در تولید، مواردی است که نمی توان مسئولیت آن را بر دوش نهادی غیر از نفت گذاشت. شاید پس از نشست آتی اوپک - که شواهد نشان می دهد در مجموع اوضاع ایران را در بازار جهانی نفت بهبود نخواهد داد - شاهد تسریع در روند اتخاذ تصمیمات نفت در دوران جدید تحریم باشیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵