کد مطلب: 47720
 
رشد اقتصادي از مسير توسعه پتروشيمي مي گذرد
نقش اقتصادي پتروشيمي به توان 2 !
 
وزير كار، تعاون و رفاه اجتماعي در تازه ترين سخنان خود، هر يك درصد رشد اقتصادي را عامل ايجاد ۱۲۰ هزار شغل جديد اعلام كرده است و اين بدين معناست كه صنايعي كه نقش مهمي در رشد اقتصادي مي توانند ايفا كنند، در نهايت به ايجاد اشتغال هم كمك خواهند كرد. اما صنعت پتروشيمي در ايجاد رشد اقتصادي و اشتغالزايي، نقش مثبت دوگانه اي مي تواند ايفا كند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۹
وزير كار، تعاون و رفاه اجتماعي در تازه ترين سخنان خود، هر يك درصد رشد اقتصادي را عامل ايجاد ۱۲۰ هزار شغل جديد اعلام كرده است و اين بدين معناست كه صنايعي كه نقش مهمي در رشد اقتصادي مي توانند ايفا كنند، در نهايت به ايجاد اشتغال هم كمك خواهند كرد. اما صنعت پتروشيمي در ايجاد رشد اقتصادي و اشتغالزايي، نقش مثبت دوگانه اي مي تواند ايفا كند.
به گزارش نكونيوز، صنعت پتروشيمي طي سالهاي اخير در دنيا رشد فراواني داشته و روز به روز بر اهميت آن افزوده مي شود. بر اساس آمارها، پیش‌بینی می‌شود ارزش محصولات پتروشیمیایی در دنیا تا سال ۲۰۱۸ معادل ۷۹۱ میلیارد دلار بشود. در نتیجه، در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ صنعت پتروشيمي در جهان رشدی معادل ۷/۶ درصد در سال خواهد داشت. همچنین از بعد مقدار مصرف محصولات، پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۸ این رقم به ۶۲۷ ملیون تن برسد که رشدی معادل ۴/۵ درصد در سال خواهد داشت. در اين ميان شرکت‌های پتروشیمی در ایران با توجه به بهره مندي از مزاياي بي بديل در كشور همچون دسترسي به خوراك ارزان و كافي می‌توانند نقش بسزایی در توسعه پتروشيمي در جهان داشته باشند. در داخل كشور نيز با توجه به اينكه بخش مهمي از صادرات غير نفتي را محصولات پتروشيمي به خود اختصاص مي دهند، توسعه صنعت پتروشيمي مي تواند نقش مهمي در رشد اقتصادي كشور داشته باشد. با توجه به تاثير رشد اقتصادي در اشتغالزايي، توسعه صنعت پتروشيمي از مسير رشد اقتصادي مي تواند موجب اشتغالزايي هم باشد اما اشتغالزايي توسط صنعت پتروشيمي صرفا محدود به ايجاد اشتغال از طريق رشد اقتصادي نيست و به همين دليل مي توان نقش اقتصادي پتروشيمي را نقشي به توان ۲ ترسيم كرد! چراكه توسعه صنعت پتروشيمي نه تنها از طريق ايجاد رشد اقتصادي به صورت غيرمستقيم به اشتغالزايي كمك مي كند، بلكه به عنوان صنعتي كه توانايي تامين مواد اوليه صنايع متعدد پايين دست و تكميلي را دارد، نقش مثبت خود را در اشتغالزايي از طريق توسعه صنايع تكميلي هم مي تواند ايفا نمايد. پتروشيمي صنعتي است كه در بالادست، زمينه رشد اقتصادي را فراهم مي كند و در پايين دست، با توسعه صنايع تكميلي، اثر اشتغالزايي خود را دوچندان مي سازد. مشروط به اينكه به نقش مهم پتروشيمي در اين دوگانه مثبت بيش از پيش توجه شده و موانع توسعه اين صنعت از جمله دسترسي مطلوب به خوراك، از پيش روي آن برداشته شود.
 شهاب كاشفي
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵