کد مطلب: 35534
 
آیا تشکیل وزارت انرژی در ایران کارشناسی است؟
رویای ناتمام ادغام نفت و نیرو
 
پس از سه سال، بار دیگر موضوع ادغام دو وزارتخانه نفت و نیرو و تشکیل وزارت انرژی مورد توجه رسانه ها قرار گرفت؛ موضوعی که بعید به نظر می رسد این بار هم به سرانجام برسد چرا که علاوه بر حامیانی که این طرح دارد، مخالفتهای جدی هم با آن وجود دارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۷
پس از سه سال، بار دیگر موضوع ادغام دو وزارتخانه نفت و نیرو و تشکیل وزارت انرژی مورد توجه رسانه ها قرار گرفت؛ موضوعی که بعید به نظر می رسد این بار هم به سرانجام برسد چرا که علاوه بر حامیانی که این طرح دارد، مخالفتهای جدی هم با آن وجود دارد.
به گزارش نکونیوز، اولين کابينه پس از انقلاب در دولت موقت با ۱۹ وزير شکل گرفت ولي اين عدد در هر دوره کم و زياد شده و صندلي هاي وزارت در ده دولتي که پس از دولت موقت شکل گرفته، عدد ثابتي نداشته و بين ۱۸ تا ۲۳ وزارتخانه در دولتهاي مختلف وجود داشته است. اولين تغيير در صندلي هاي کابينه، در دولت اول با رياست جمهوري ابوالحسن بني صدر و نخست وزيري شهيد محمد علي رجايي شکل گرفت و وزارت جهانگردي حذف و در وزارتخانه ارشاد ادغام شد. پس از آن سالهاي ۶۱-۶۲ ، بر اساس تصميم مجلس اول، دو وزارتخانه اطلاعات و معادن به مجموعه وزارتخانه ها اضافه شد. پس از آن دو نهاد انقلابي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و جهاد سازندگي نيز به وزارت تبديل شدند. اما پس از جنگ ، وزارت سپاه در وزارت دفاع ادغام شد و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح را تشکيل داد. وزارت
در سال 1390 طرح ادغام دو وزارت نفت و نیرو و تشکیل وزارت انرژی مطرح شد که به نتیجه نرسید؛ گویی این طرح تنها با هدف برکناری مسعود میرکاظمی از وزارت نفت با هدف ادغام صورت گرفته بود تا پس از منتفی شدن ادغام، رستم قاسمی جایگزین میرکاظمی شود که با نزدیکان احمدی نژاد در دولت دچار مشکل شده بود
جهاد هم نزديک به يک دهه بعد به سرنوشت وزارت سپاه دچار و در دولت اول سيدمحمد خاتمي در وزارت کشاورزي ادغام و وزارت جهاد کشاورزي تشکيل شد. کاهش تعداد وزارتخانه ها نیز در زمان اجراي برنامه سوم و زماني که بحث کوچک سازي دولت و توسعه بخش خصوصي به ميان آمد به صورت جدي در ميان برنامه ريزان مطرح شد. در سال ۱۳۷۹‌وزارت صنايع و معادن از ادغام دو وزارت صنايع ( که خود چند سال قبل از آن ، وزارت صنايع سنگين را در خود ادغام کرده بود) و معادن و فلزات تشکيل شد. در سال بعد از آن اما دو وزارت تعاون و رفاه تشکيل شدند تا شاهد کم شدن صندلي هاي وزارت در دوران اصلاحات نباشيم. مجلس هشتم به عنوان تصويب کننده برنامه پنجم فاز جديدي از تغييرات دولتها را کليد زد و با بندي الحاقي به ماده ۵۵ لايحه برنامه پنجم، دولت را مکلف به ادغام يک يا چند وزارتخانه با حفظ اختيارات قانوني ‏کرده، به گونه‎اي که تا پايان برنامه پنجم تعداد وزارتخانه‎ها از ۲۱ وزارتخانه به ۱۷ وزارتخانه کاهش يابد. به همین دلیل در دولت قبل شاهد ادغام چند وزارتخانه بودیم. ادغام وزارت بازرگانی با وزارت صنایع و معادن، ادغام وزارت تعاون با وزارت رفاه، ادغام وزارت راه با مسکن و شهرسازی. البته در آن دوره وزارت ورزش و جوانان هم به عنوان وزارتخانه ای جدید تشکیل شد. در سال 1390 طرح ادغام دو وزارت نفت و نیرو و تشکیل وزارت انرژی مطرح شد که به نتیجه نرسید؛ گویی این طرح تنها با هدف برکناری مسعود میرکاظمی از وزارت نفت با هدف ادغام صورت گرفته بود تا پس از منتفی شدن ادغام، رستم قاسمی جایگزین میرکاظمی شود که با نزدیکان احمدی نژاد در دولت دچار مشکل شده بود.
به نظر می رسد زمزمه های کنونی در مورد ادغام دو وزارتخانه نفت و نیرو هم چندان موثر نباشد و این موضوع هم علیرغم برخی حمایتها به فراموشی سپرده شود. چرا که به نظر می رسد ادغام دو وزارتخانه ای که حجم عظیمی از فعالیتها بویژه در حوزه نفت را دارند در کشوری همچون ایران نمی تواند کارساز باشد. دلیل این امر، حجم گسترده فعالیتهای ایران در حوزه انرژی بویژه از نظر ذخایر نفت و گاز است که وضعیت ایران را با سایر کشورهایی که وزارت انرژی دارند متفاوت می سازد. از سوی دیگر حجم انبوهی از کارهای بر زمین مانده از زمان دولت قبل، فرصتی برای دولت کنونی ایجاد نمی کند که به مسایل کم اولویتی همچون ادغام دو وزارتخانه نفت و نیرو بپردازد و به همین دلیل بعید به نظر می رسد رویای ناتمام ادغام این دو وزارتخانه و تشکیل وزارت انرژی تعبیر شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵