داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 35994
 
روحانی و کامرون در نیویورک دیدار کردند
نخستین دیدار رییس جمهور ایران و نخست وزیر انگلیس پس از 35 سال
 
برای نخستین بار از زمان انقلاب بهمن ۱۳۵۷، رئیس جمهور ایران و نخست وزیر انگلیس با هم دیدار و مذاکره کردند تا گام بلندی در عرصه دیپلماسی توسط دولت تدبیر و امید برداشته شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۰۳
برای نخستین بار از زمان انقلاب بهمن ۱۳۵۷، رئیس جمهور ایران و نخست وزیر انگلیس با هم دیدار و مذاکره کردند تا گام بلندی در عرصه دیپلماسی توسط دولت تدبیر و امید برداشته شود.
به گزارش نکونیوز، ملاقات حسن روحانی و دیوید کامرون در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک انجام شد. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور، روحانی را در این دیدار همراهی کردند.
یک روز پیش از این وبسایت تایمز بریتانیا، انگیزه کامرون از این دیدار را فراهم کردن "تضمین بیشتر" برای شکل دهی ائتلافی فراگیر در نبرد با گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش سابق) عنوان کرده است.
جک استرا، وزیر امور خارجه پیشین انگلیس و از اعضای فعلی مجلس عوام هم طی مقاله ای در روزنامه دیلی تلگراف که امروز منتشر شده نوشته است این دیدار پیامدهای مهمی دربر خواهد داشت. حسن روحانی در حاشیه شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل با روسای جمهوری فرانسه، اتریش،ونزوئلا، ترکیه، نخست وزیر ژاپن و دبیرکل سازمان ملل متحد نیز دیدار کرده است.
دیدار روحانی و کامرون از این جهت که انگلیس همواره حامی سیاستهای آمریکا بوده می تواند مسیر مذاکرات ایران و غرب را تسهیل کرده و پیامدهای سیاسی و اقتصادی مثبتی در به حاشیه راندن تندروها در هر دو طرف و نزدیکتر کردن مواضع دو کشور و به تبع آن ایران و غرب در جهت تسهیل روابط سیاسی و اقتصادی و لغو کامل تحریمها داشته باشد.
روابط ایران و انگلیس طی ۳۵ سال گذشته دستخوش فراز و نشیبهای فراوانی بود که نقطه اوج آن، فتوای امام خمینی (ره) مبنی بر ارتداد سلمان رشدی نویسنده کتاب آیات شیطانی در دهه ۱۳۶۰ و همچنین حمله به سفارت انگلیس در تهران توسط نیروهای تندرو در دولت گذشته بود که این حمله توسط علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه وقت کشورمان محکوم شد اما در نهایت به تعطیلی سفارت انگلیس در تهران منجر شد.
دیدار روحانی و کامرون هرچند با محوریت مبارزه با گروه دولت اسلامی یا داعش صورت گرفته اما نشانه ای از عزم دو طرف برای برداشتن گامهای تازه ای برای بهبود روابط است که اگرچه آثار مثبت سیاسی آن در کوتاه مدت شاید آشکار نشود اما آثار کوتاه مدت آن در حوزه اقتصادی، موجبات ایجاد ثبات و آرامش در بازارهای ارز و طلا را در ایران فراهم خواهد ساخت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵