کد مطلب: 62714
 
هدف توافق چهار كشور برای کاهش تولید نفت چیست؟
نشست دوحه، پاتکی به ایران در پسابرجام
 
وزیر نفت قطر درحالی از توافق با همتایان عربستانی، ونزوئلایی و روس خود در خصوص کاهش تولید نفت خام خبر داده که عربستان تاکنون علیرغم کاهش قیمت جهانی نفت، هیچ اعتقادی به کاهش تولید نداشت. به همین دلیل توافق جدید با حضور عربستان، شائبه برخورد با ایران را در شرایط پسابرجام تقویت می کند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۸
وزیر نفت قطر درحالی از توافق با همتایان عربستانی، ونزوئلایی و روس خود در خصوص کاهش تولید نفت خام خبر داده که عربستان تاکنون علیرغم کاهش قیمت جهانی نفت، هیچ اعتقادی به کاهش تولید نداشت. به همین دلیل توافق جدید با حضور عربستان، شائبه برخورد با ایران را در شرایط پسابرجام تقویت می کند.
به گزارش نکونیوز، وزیران نفت عربستان ، قطر ، روسیه و ونزوئلا در نشستی مشترک در دوحه که پشت درهای بسته برگزار شد توافق کردند که در صورت موافقت دیگر تولید کنندگان مهم نفت خام، میزان تولید این کالای مهم راهبردی در سطح ماه ژانویه (دی/بهمن) باقی بماند. نشست وزیران نفت عربستان، روسیه، قطر و ونزوئلا بلندپایه ترین نشست طی ماه های گذشته است که با هدف تصمیم گیری درباره مهار سیر نزولی قیمت نفت برگزار می شود. علی النعیمی، وزیر نفت عربستان گفته که نگه داشتن میزان تولید در سطح ماه ژانویه کفایت می کند و گام های بعدی برای تثبیت بازار در ماه های آتی اتخاذ خواهد شد. این درحالیست که او پیش از این معتقد بود که کاهش قیمت نفت می تواند تولید نفت شیل آمریکا را کاهش داده و خود به خود با کاهش تولید، به افزایش قیمت نفت منجر شود. اما اکنون در شرایطی به فکر تثبیت تولید نفت اوپک و سپس گامهای بعدی برای افزایش قیمت نفت افتاده اند که تولید نفت ایران با اجرایی شدن برجام رو به افزایش است و ایران در صدد بازپس گیری سهم خود از بازار در دوره پسابرجام است. چراکه پس از کاهش تولید نفت ایران در سالهای اخیر و حذف سهمیه ها در اوپک در سال ۱۳۹۰، کشورهای دیگر جای ایران را گرفته اند و ایران حداقل خواسته خود را از بازار رسیدن به تولید ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه ای در دوران قبل از تحریم می داند و در پاسخ به انتقاد کشورهایی که خواهان جلوگیری از افزایش تولید ایران به منظور جلویگری از کاهش قیمت نفت هستند اعلام کرده کشورهایی همچون عربستان و عراق که سهمیه ها را رعایت نکرده اند باید تولید خود را کاهش دهند.
در چنین شرایطی برگزاری نشست چهارجانبه دوحه، پاتکی از سوی عربستان و قطر به ایران تلقی می شود که در دوران پسابرجام با جدیت در حال افزایش تولید و صادرات نفت خود است. اما نشست دوحه تلاشی است تا سایر کشورها را برای کاهش یا تثبیت تولید نفت همراه ساخته و ایران را که در صدد افزایش تولید نفت است تنها بگذارند و به عنوان مهمترین مقصر تداوم کاهش قیمت نفت معرفی کنند. این درحالیست که بخشی از کاهش جهانی قیمت نفت به دلیل کاهش رشد اقتصادی جهانی بویژه در چین است و میزان تولید نفت به عنوان عامل دوم کاهش قیمت نفت در شرایط کنونی ارزیابی می شود.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵