کد مطلب: 70021
 
رییس سازمان محیط زیست تشریح کرد:
حذف بنزین پتروشیمی ها اولین اثر لغو تحریم
آلایندگی بنزین را از 1000 به 20 کاهش دادیم
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه میزان آلایندگی بنزین پتروشیمی ها در سال ۱۳۸۹ هزار برابر حد استاندارد بود، گفت: آلایندگی بنزین از ۱۰۰۰ به ۲۰ کاهش یافته است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۶
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه میزان آلایندگی بنزین پتروشیمی ها در سال ۱۳۸۹ هزار برابر حد استاندارد بود، گفت: آلایندگی بنزین از ۱۰۰۰ به ۲۰ کاهش یافته است.
به گزارش نکونیوز، معصومه ابتکار در گفت و گو با سایت امید هسته ای که به مناسبت سالگرد برجام انجام شده، حذف بنزین پتروشیمی ها را از اولین آثار تحریم‌ها ارزیابی کرد و گفت : آن سالی که تحریم بنزین شروع شد سیاست اشتباهی را دولت وقت شروع کرد و بنزین را با ترکیبات پتروشیمی مخلوط کرده بود. این بنزین تحت عنوان بنزین خودکفایی معروف شد و آثار و تبعات منفی بر زندگی مردم گذاشت. این مساله یکی از اولین آثار تحریم‌ها بود ولی در کنار تحریم‌ها، سو مدیریت به مشکلات دامن زد. برای حل مشکل تحریم بنزین، ترکیبی را وارد آن کردند که بسیار خطرناک بود.
این ترکیبات را چگونه ایجاد کردند؟
ترکیبی را که وارد بنزین کردند ترکیبی بود که در مجتمع‌های پتروشیمی کشور تولید می‌شد و اصلا با استانداردها و ضوابط اولیه‌ی ساخت و کیفیت بنزین سازگاری نداشت. چند سال شهرهای ما متاسفانه تحت تاثیر این وضعیت بودند و بنزین پتروشیمی باعث شد میزان آلاینده ها در شهرهای بزرگ افزایش یابد. این مساله مخاطرات و تبعات زیادی را برای شهروندان ایجاد کرد. یکی از اولین اقداماتی که دولت یازدهم در سال ۹۲ انجام داد این بود که به این زمینه وارد شد و پرونده‌ی این موضوع را تشکیل داد. ما بررسی هایمان را به وزارت نفت فرستادیم و وزارت نفت هم تایید کرد. آقای زنگنه وزیر نفت دستور داد بنزین پتروشیمی از چرخه حذف شود این در حالی بود که تولید آن هنوز ادامه داشت. تلاش های خوبی در پالایشگاه‌های کشور انجام شد و آنها مسئولانه تلاش کردند چون این مساله بسیار خطرناک بود و عوارض بدی را بر روی مردم داشت.
در مقابل گفته های شما برخی دو موضوع را مطرح می کنند؛ یکی این که آن اقدام به این دلیل بود می خواستند به غرب پیام دهند تحریم بنزین نمی تواند ما را تسلیم کند، دیگر این که عده‌ای گفته‌ی شما را اغراق آمیز می‌دانند و این مساله‌ای را که درباره خطرناک بودن بنزین پتروشیمی می‌گویید را از اساس قبول ندارند.
درمجلس نمایندگان پایداری و وزیر مربوطه‌ی دوره‌ی قبل مدت ها همین بحث را داشتند و می‌گفتند این بحث اغراق آمیز است. آنها معتقد بودند این مساله پیام مقاومت را تضعیف می‌کند و وابستگی می‌آورد. درحالی که مقاومت تعریف دارد و ما مقاومت را باید بر اساس اصولی انجام دهیم. در دولت هفتم و هشتم پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای ادامه داشت اما خط قرمز آنها تحریم‌ها بود. یعنی در دولت آقای خاتمی هیچ گونه قطعنامه ای علیه ایران در شورای امنیت صادر نشد. دولت قبل این خط قرمز را برداشت. به خاطر برخوردهای تندی که انجام شد قطعنامه های گوناگون علیه ایران صادر شدند و تحریم‌ها توسعه پیدا کرد. تحریم بنزین هم اتفاق افتاد. دولت وقت می توانست در موضوع بنزین واقعیت ها را به مردم بگویند واز مردم بخواهد که کمتر بنزین مصرف کنند. کسی مخالف این اصل که ما در برابر یک فشار خارجی مقاومت کنیم و در تولید ملی به خودکفایی برسیم نیست. ما با این مخالفیم که مردم را در برابر یک آسیب پذیری جدی قرار دهیم. در سال ۸۹ درصد آلایندگی بنزین در بعضی نقاط تهران از جمله منطقه تجریش به هزار رسید و این مقدار هزار برابر استاندارد جهانی است. سازمان بهداشت جهانی حتی یک درصد بنزین را هم مضر و آسیب زا می‌داند.
شما چگونه تولید آن نوع بنزین را متوقف کردید؟ آیا سراغ پالایشگاه ها رفتید و ازآنها خواستید تولید این نوع بنزین را متوقف کنند؟یا پیشنهاد واردات دادید؟
ما از وزیر نفت خواستیم به هر طریقی که می‌تواند تولید این نوع بنزین را متوقف کند. زیرا این مساله با تنفس مردم در ارتباط است.
پالایشگاه ها چطور در این زمینه با شما همکاری کردند؟
پالایشگاه‌ها تلاش کردند استاندارد بنزین شان را بالا ببرند و آن را به بنزین یورو ۴ و یورو ۵ برسانند. پالایشگاه‌های تهران و بعضی استانها همکاری گسترده‌ای داشتند.رسیدگی به این موضوع چند ماهی طول کشید. ما به چگونگی رسیدگی به این مساله کاری نداشتیم و نتیجه‌ی نهایی و بهبود کیفیت بنزین را می خواستیم. خوشبختانه منحنی کیفیت هوای شهر تهران نشان می دهد که بنزین در هوای شهر تهران به طرز بسیار محسوس کاملا کاهش پیدا کرده است.
در دو سه سال اخیر این مقدار به چه حدی رسیده است ؟
منحنی نشان می دهد که سال ۹۳ کیفیت هوای شهر از سال ۹۴ بهتر بود. سال ۹۳ در حدود پنج و شش بوده است و در سال ۹۴ دوباره بالاتر رفت. این افزایش به این دلیل است که بحث ادامه‌ی تحریم‌ها و محدودیت‌ها هنوز وجود دارد و بنزین وارداتی با کیفیت خوب پیدا نمی‌شود. میزان آلایندگی بنزین از هزار به حدود بیست کاهش یافته است. متوسط آلاینده های بنزین در سال های قبل ۵۰۰ بوده است و ۱۰۰۰که من اشاره کردم مربوط به یک ایستگاه بوده است.
بعضی هم ابزار به دست اندازه گیری دقیق می‌کنند، یک روز مقدار آلاینده‌ها کمی بالاتر رفته باشد جهت‌گیری کلی را زیر سوال می برند، این طور نیست؟
بی اخلاقی دراین مساله به اوج رسید و تهمت‌های آشکار در این مساله به ما زده شد مثلا گفتند همسر من چون بنزین وارد می کند به دنبال این موضوع رفته ام، این تهمت ها باعث شد ما شکایت کنیم و بعد هم ثابت شد این تهمت‌ها منطقی ندارد. مجلس نهم برای اینکه ثابت کند این موضوع اصلا اهمیتی نداشته است وما داریم بزرگنمایی می‌کنیم تلاش‌های فراوانی کرد. در حالی که موضوع خیلی اهمیت داشت. آن موقع در شورای شهر تهران بودم که مساله ی بنزین خودکفایی مطرح شد و من به آن اعتراض داشتم. چندین بار در شورای شهر تهران از مضرات این بنزین گزارش گرفتیم. مدتی بعد دانشگاه شهید بهشتی هم که در این زمینه کار کرده بود بررسی انجام شده را تایید کرد. در شورای شهر گفتند: این موضوع باعث تضعیف امنیت ملی می شود در حالی که این هم نوعی تضعیف امنیت است که مردم را درمعرض یک ماده‌ی خطرناک قرار دهیم و این مساله هم می تواند یک تهدید باشد.
می دانیم که مقاومت یک بحث آگاهانه و ارادی است. برخی موضوع را با دوران دفاع مقدس مقایسه می‌کردند در حالی که در آنجا برای مردم مساله مشخص و روشن بود مردم اراده می کردند و می‌رفتند؛ اما دراینجا برای مردم چه چیزی روشن است؟ مردم در برابر چه چیزی مقاومت می‌کنند و آیا می‌دانند چه آسیبی به آنها وارد می‌شود؟ آیا مردم در این تصمیم دخالت داده شده بودند؟ آیا این مقاومت را در قالب های دیگر نمی‌شود ادامه داد؟ آیا با برنامه ریزی نمی‌شود جلوی این آسیب را گرفت؟ چه کسانی برای مقاومت به خط مقدم این موضوع فرستاده می‌شوند و چه کسانی اینجا بیشترین آسیب را می‌بینند؟ بچه های کوچک بیشترین آسیب را می‌بینند و این درست نیست که ما کودکان را در معرض چنین آسیب بزرگی قرار دهیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵