داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 15941
 
مهار تورم، اولویت رئیس جمهور آینده
 
یک كارشناس مسائل اقتصادی گفت: اولویت اول رئیس جمهور آینده باید مهار تورم باشد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۲۱
آلبرت بغزيان استاد دانشگاه و كارشناس مسائل اقتصادي در گفتگو با «الف» گفت: هدف بانک مرکزی در مورد تک نرخی کردن ارز مشخص نیست، تک نرخی یعنی اینکه اعلام شود مردم به هر اندازه بخواهند می‌توانند ارز را با همان نرخ اعلام شده خرید و فروش کنند و محدودیتی برای خرید و فروش نرخ ارز نباشد. اگر منظور این است که کار خوبی است.

بغزيان افزود: در حال حاضر مصارف ارزی ما در چند حوزه و به چند قسمت مختلف تقسیم می‌شوند که نرخ ارز در هر کدام از این قسمت‌ها تابع نرخ و شرایط مشخصی است. اگر مجدد امتیازاتی به این قسمت‌ها بدهیم و اولویت بندی کنیم، این منجر به ایجاد یک نرخ و بازار دیگر در کنار آن نرخ و بازار رسمی می‌شود.

وي در تشريح اين مطلب گفت: اینکه در تک نرخی کردن ارز، نرخ به سمت کدامیک از نرخ‌های کنونی (آزاد، دولتی یا مبادله ای) پیش برود نیز مهم است. در کنار این امر باید مسئله تعیین نرخ بهینه و هدف از تعیین نرخ را نیز مد نظر داشت. بحث تک نرخی کردن ارز چیزی نیست که به این راحتی بتوان ان را پیاده سازی کرد.

اين استاد دانشگاه ادامه داد: من اعتقاد دارم که حداقل دولت در کوتاه مدت باید به سمت ایجاد بازار با نرخ ثابت پیش برود و یک ثبات را در بازار ارز به وجود بیاورد. این کار با عرضه و مدیریت مناسب بازار ارز محقق می‌شود، تحقق این موضوع، یعنی بازار ارزی با ثبات نیز می‌تواند تکلیف فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران را مشخص کند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا تک نرخی کردن ارز تورم‌زاست گفت: نرخ تعیین شده در تک نرخی کردن ارز مهم است، اینکه نرخ تعیین شده به سمت کدام نرخ کنونی ارز برود میزان تورم را مشخص می‌کند. اگر نرخ ارز به سمت بازار آزاد برود مجدداً این موضوع بهانه ای دست سودجویان می‌دهد و سطح عمومی قیمت‌ها را بالا می‌برد.

وي در پايان گفت: در سیاست تک نرخی کردن ارز، نرخ باید به سمت نرخ مبادله ای برود نه به سمت نرخ بین آزاد و مبادله ای چون این نرخ تورم‌زاست و مشکلات بسیاری ایجاد می‌کند. این نرخ اگرچه در سطح بالاتری جهت کاهش سفته بازی برقرار می‌شود و کمی تورم زا است، اما حداقل از نوسانات ارزی و رانت جلوگیری کرده و فعالیت مفید فعالان اقتصادی را تقویت می‌کند.

بغزیان در مورد افزایش و جهش قیمت ارز در سال گذشته گفت: محدودیت صادرات نفت و مشکل شدن انتقال پول به داخل کشور باعث افزایش نرخ ارز شد که در تک نرخی کردن و رفتن به سوی بازار ارزی باثبات، لازم است علل به وجود آورنده دو مورد فوق نیز مرتفع شوند.

وی در مورد سیاست‌های پولی و مالی دولت‌های نهم و دهم گفت: سیاست پولی تحت همان بسته نظارتی بسته متناسب و خوبی با شرایط کشور است. بحث، بحث اجرای این بسته است. نظارت بانک مرکزی بر سیستم بانکی به سمت جهت دهی به سیاست‌های نظارتی پیش نرفته است. این عدم نظارت منجر به افزایش معوقات بانکی و بی انضباطی مالی شده است. تک نرخی کردن ارز نیز، سیاست منضبط مالی می‌خواهد.

بغزیان اولویت اول اقتصادی رئیس جمهور آینده را مهار گرانی‌ها دانست و گفت: اولویت اول رئیس جمهور آینده باید مهار گرانی‌ها و تعدیل قیمت‌ها باشد. باید فکری به حال تورم کنونی کرد.کاهش قیمت در وهله اول و ایجاد فضای کسب و کار مناسب برای سرمایه گذاران باید اولویت رئیس جمهور بعدی باشد.


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵