کد مطلب: 71921
 
گزارش نکونیوز از نشست خبری واکاوی دلایل حوادث اخیر پتروشیمی
همه چیز به خطای انسانی ختم شد
حوادث اخیر تاثیری در افزایش قیمت محصولات پتروشیمی ندارد
 
نکته مشترک سخنان دو مقام مسوول در نشست خبری واکاوی دلایل حوادث و آتش سوزی های اخیر در صنعت پتروشیمی که پیش از ظهر امروز برگزار شد خطای انسانی بود.
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۱
نکته مشترک سخنان دو مقام مسوول در نشست خبری واکاوی دلایل حوادث و آتش سوزی های اخیر در صنعت پتروشیمی که پیش از ظهر امروز برگزار شد خطای انسانی بود.
به گزارش نکونیوز، امروز حمیدرضا عجمی مدیر اچ اس ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی و علی محمد بساق زاده مدیرکنترل و تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جمع خبرنگاران حاضر شدند تا درباره حوادث سریالی صنعت پتروشیمی شفاف سازی کنند. هرچند هنوز دلایل اصلی بروز حوادث اعلام نشده اما آنچه در سخنان هر دو مقام مسوول آشکار بود، نقش عامل انسانی در بروز این حوادث بود؛ هرچند که به مسایل دیگری هم اشاره شد.
در ابتدای این نشست خبری، بساق زاده به بیان خاطره ای از سفر همزمان یک خبرنگار با او به بندرماهشهر هنگام بروز حادثه در پتروشیمی بوعلی پرداخت و از نقش خبرنگاران در انعکاس رویدادها تقدیر کرد و در ادامه به درخواست عجمی، خبرنگاران پرسشهای خود را مطرح کردند. پرسشهایی که ابتدا به درخواست از عجمی برای توصیف کلی حوادث اخیر، به توضیحات او از حوادث سریالی پتروشیمی منجر شد. حوادثی که به گفته او در سال جاری با پتروشیمی بوعلی آغاز نشد و چند حادثه کوچک نیز پیش از آن رخ داده بود اما با حادثه بزرگ پتروشیمی بوعلی مورد توجه رسانه ها قرار گرفت و سپس با حوادث خط اتیلن غرب، پتروشیمی بیستون و پتروشیمی بندرامام ادامه پیدا کرد.
عجمی در سخنان خود هرچند به عوامل متعددی در بروز حوادث اشاره کرد اما تاکید اصلی او به عامل انسانی در بروز این حوادث بود. او فصل مشترک حوادث آتش سوزی اخیر در این صنعت را رعایت نشدن الزامهای فنی، ایمنی و خطای انسانی اعلام کرد. بساق زاده نیز رعایت نکردن مسائل ایمنی را مهمترین عامل حوادث اخیر در صنعت پتروشیمی اعلام کرد و افزود: اگر استانداردها و دستورعملهای اچ اس یی رعایت می شد شاهد بروز این حوادث نبودیم.
عجمی در پاسخ به پرسش نکونیوز درباره نگرش این مدیریت به مدیریت ایمنی در صنعت پتروشیمی بویژه در پتروشیمی های متعلق به بخش خصوصی گفت : وظیفه تصدی گری پتروشیمی پس از خصوصی سازی در این صنعت، از وظایف حاکمیتی تفکیک شد و گرچه هنوز آیین نامه
عجمی در بخش دیگری از این کنفرانس خبری نامه ای را که مدیریت HSE شرکت ملی صنایع پتروشیمی خطاب به کلیه مجتمع های بخش خصوصی در مورد ضرورت رعایت الزامات و دستورالعمل های ایمنی در واحدها در اوایل خردادماه و پیش از بروز حوادث سریالی صنعت پتروشیمی ارسال کرده بود قرائت و تلویحا از عدم توجه به ضرورتهای ایمنی در صنعت پتروشیمی توسط بخش خصوصی گلایه کرد
رگولاتوری روشنی برای HSE وجود ندارد اما ما کماکان آن را دنبال می کنیم.
وی تصریح کرد: با وجود افزایش تعداد مجتمعهای پتروشیمی نیروهای بخش اچ اس یی افزایش نیافته است که در تلاش هستیم با برون سپاری بخشی از کمبودها را مرتفع کنیم.عجمی در عین حال گفت که در حال برون سپاری فعالیتهای نظارتی در حوزه ایمنی هستیم؛ ضمن اینکه نظارتهای مستمر و تصادفی را همواره در دستور کار داشته ایم.
عجمی در بخش دیگری از این کنفرانس خبری نامه ای را که مدیریت HSE شرکت ملی صنایع پتروشیمی خطاب به کلیه مجتمع های بخش خصوصی در مورد ضرورت رعایت الزامات و دستورالعمل های ایمنی در واحدها در اوایل خردادماه و پیش از بروز حوادث سریالی صنعت پتروشیمی ارسال کرده بود قرائت و تلویحا از عدم توجه به ضرورتهای ایمنی در صنعت پتروشیمی توسط بخش خصوصی گلایه کرد.
وی با ابراز خوشحالی از اینکه در مجموعه این حوادث آسیب جانی نداشته ایم و صدمه ها به صورت جزئی بوده است در پاسخ به پرسشی درباره مشکوک بودن حوادث اخیر آتش سوزی در صنعت پتروشیمی گفت: سریالی شدن حوادث صنعت پتروشیمی دغدغه ما هم بود، احتمالهای مربوط به سایبری بودن حوادث را بخشهای مربوط به آن باید پاسخگو باشند و شرکت ملی صنایع پتروشیمی از نظر در اختیار گذاشتن کارکنان، متخصصان، سیستمهای کنترل و آی تی و .. نهایت همکاری را خواهد داشت. عجمی درباره دلیل انتقال مدیریت بحران به شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب توضیح داد: روبرو شدن با این حریق و اطفای آن تخصص خاصی را لازم دارد که با توجه به این که شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با حوادث مشابه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا مبارزه کرده و موفق بودند، مدیریت به آنها سرده شد.
بساق زاده هم گفت که اگر استانداردها و دستورعملهای اچ اس یی رعایت می شد این حوادث رخ نمی داد. مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر اجرای صحیح دستورعملهای اچ اس یی و رعایت استانداردهای لازم در زمینه ایمنی و اچ اس یی از سوی مجتمع های مختلف تاکید کرد و در عین حال افزود: طراحی برخی از مجتمع های پتروشیمی مربوط به گذشته است که باید به روز شود.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر شایبه غیرقانونی بودن اخطار وزیر نفت درباره قطع خوراک پتروشیمی های متخلف از سوی برخی از مدیران این مجتمعها که خصوصی هستند، با قانونی خواندن اخطار و دستور بیژن زنگنه، وزیر نفت برای قطع خوراک پتروشیمی هایی که ایمنی را رعایت نمی کنند، افزود: این اخطار مطابق قانون نفت است. بساق زاده با اعلام این که وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تامین خوراک مجتمع ها را دنبال می کنند و امسال هم میزان ارائه خوراک افزایش داشته است، یادآور شد: اگر مجتمعها به اصول ایمنی توجه نکنند، احتمال قطع خوراک و فعالیت آنها وجود دارد. وی افزود: پتروشیمی های حادثه دیده نیز تا زمانی که همه اصول ایمنی را برقرار نکنند، خوراک تحویل نمی گیرند. بساق زاده افزود: مطابق قانون اگر مسائل محیط زیستی، ایمنی، پزشکی و سرمایه انسانی و دیگر موارد دیگری که مورد اشاره قرار گرفته است، رعایت نشود، خوراک مجتمعهای پتروشیمی قطع خواهد شد و قانون نفت این پیش بینی ها را انجام داده است.
وی همچنین بر خلاف پیش بینی های اولیه که میزان خسارات پتروشیمی بوعلی ۶۰ میلیون دلار اعلام شده بود خسارت واحد حادثه دیده را ۱۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت : تا زمانی که بازسازی ها کامل نشود نمی توان میزان خسارت را برآورد کرد. 
بساق زاده همچنین احتمال تاثیرگذاری آتش سوزیهای اخیر پتروشیمی در افزایش قیمت محصولات پتروشیمی در بازار و تاثیر آن بر بورس طی ماههای آتی را رد کرد و گفت : وظیفه حاکمیتی پتروشیمی ایجاب می کند کمبودهای داخلی هر یک از محصولاتی را که دچار وقفه تولید شده اند از طریق تنظیم بازار جبران کند.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵