کد مطلب: 64893
 
خودکفایی در تامین بنزین
 
خودکفایی ایران در تامین بنزین مورد نیاز کشور دستاورد و تحول بزرگی خواهد بود که تا پایان کار دولت کنونی به ثمر می رسد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۸
خودکفایی ایران در تامین بنزین مورد نیاز کشور دستاورد و تحول بزرگی خواهد بود که تا پایان کار دولت کنونی به ثمر می رسد.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به بندرعباس، حسین امیری خامکانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در جریان نشست مشترک عباس کاظمی، معاون وزیر نفت و هیئت همراه با اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در محل پالایشگاههای بندرعباس و ستاره خلیج فارس گفت: با افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت پالایشگاه بندرعباس و راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان امسال ایران صادرکننده بنزین می شود که این باید مایه افتخار همه ایرانیان باید باشد.

وی افزود: افزایش ۳۶ میلیون لیتر بنزین به ظرفیت تولیدی کشور با وار مدار شدن همه واحدهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس و ارتقای کیفیت بنزین و نفتگاز به یورو چهار اقدام عملی وزارت نفت در تحقق اقتصاد مقاومتی، صیانت از محیط زیست، جلوگیری از خام فروشی و تبدیل میعانات گازی به فرآورده های با ارزش تر است، که دیگر دستگاههای اجرایی باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

به گفته وی، این که ایران در این شرایط حساس جهانی و اقتصادی صادرکننده بنزین شود، در حالی که تا امروز واردکننده بنزین بوده، کار بزرگی است که با تدبیر دولت کنونی و تلاش و مدیریت کارآمد وزارت نفت به دست آمده است، بنابراین باید برای رسیدن به این هدف حمایت جدی از این وزارتخانه صورت گیرد تا در آینده شاهد ارزآوری و شکوفایی این صنعت استراتژیک و اجرای پروژه های ملی دیگر باشیم.

امیری خامکانی، انتقادات و جوسازی ها علیه این پروژه ها و عملکرد وزارت نفت را بی مورد دانست و تصریح کرد: آنچه در بندرعباس شاهد آن بودیم نشان از پویایی و زنده بودن این صنعت و پروژه های نفتی در کشور دارد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتقادهای بی اساس به وزارت نفت نوعی سیاسی کاری از جنس برجام و واردات بنزین است که هر روز شاهد جوسازیهای غیرمنصفانه در کشور هستیم ؛ اما واقعیت امر تلاش و فعالیت امیدوارکننده این صنعت برای داشتن ایرانی قدرتمند در منطقه و جهان است که بدون شک با اجرای این گونه پروژه ها حاصل خواهد شد.

وی، در پایان وزارت نفت را هم در ارایه برنامه اقتصاد مقاومتی و هم در اقدام و عمل پیشتاز دیگر دستگاههای اجرایی کشور دانست.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵