داخلی باشما خبر
 
کد مطلب: 104683
 
سرمایه گذاری بر منافقین اقدامی بیهوده است
 
«طلال عتریسی» پژوهشگر و استاد «دانشگاه لبنان» در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد که سرمایه گذاری و حساب بازکردن آمریکا و عربستان روی گروه تروریستی «منافقین» اقدامی ناکام، بیهوده و شکست خورده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۹
«طلال عتریسی» پژوهشگر و استاد «دانشگاه لبنان» در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد که سرمایه گذاری و حساب بازکردن آمریکا و عربستان روی گروه تروریستی «منافقین» اقدامی ناکام، بیهوده و شکست خورده است.

به گزارش ایرنا، گفت و گو با عتریسی به بهانه نشست اخیر منافقین در پاریس برگزار شد. در این نشست برخی از نزدیکان «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا از جمله «رودی جولیانی» وکیل وی حضور داشتند.
استاد دانشگاه لبنان در تحلیل اهداف پشت پرده برخی حمایت ها از منافقین گفت: این گروه تروریستی در واقع ابزاری است که نه تنها از سوی غرب بلکه از طرف عربستان برای اعمال فشار علیه جمهوری اسلامی ایران مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل حضور برخی از سیاستمداران غربی و سعودی در نشست های این گروه در این چارچوب است.
وی با اشاره به موضع برخی از سیاستمداران آمریکا که از فشار فزآیندده بر ایران سخن می گویند، معتقد است: در شرایطی که گزینه جنگ خارجی علیه ایران غیرمتحمل می شود، آمریکایی ها فکر می کنند که می توانند روی منافقین برای اعمال تغییر در داخل ایران حساب بازکنند.
استاد دانشگاه لبنان در پاسخ به این پرسش که تا چه اندازه سرمایه گذاری غرب روی منافقین واقع بینانه است، گفت: واقعیت این است که این گروه در داخل ایران هیچ اثرگذاری ندارد. آنها در بطن جامعه ایران حضور ندارند. «صدام حسین» در زمان جنگ تحمیلی از آنها برای رویارویی با ایران استفاده کرد و امروز هم غرب و واشنگتن این کار را تکرار می کنند. این در حالی است که این گروه هیچ قدرتی برای تاثیرگذاری عملی در ایران ندارد.
وی افزود: بر اساس اطلاعاتی که من دارم، جامعه ایران به هیچ وجه با این گروهی همراهی نمی کند، چرا که آنها سال ها پیش انفجارهایی را در ایران انجام دادند و غیرنظامیان را می کشتند.
به گفته عتریسی، تنها کاری که از این گروه تروریستی برمی آید، عملیات بمب گذاری و نه بیشتر است.
از استاد دانشگاه لبنان سوال شد که «اقداماتی همچون بمب گذاری نیازمند برنامه ریزی محرمانه است، اما ما امروز شاهد حمایت آشکارا آمریکا و همپیمانان منطقه ای آن از منافقین هستیم»، که او پاسخ داد: بله این مساله (بمب گذاری) مساله بعیدی است. بنابراین فکر می کنم که غربی ها نمی توانند به طور جدی روی این گروه حساب بازکنند، چرا که محدودیت اثرگذاری آن را می دانند، مگر اینکه غربی ها بخواهند دست به اقدام احمقانه بزنند.
وی افزود: نمایش حمایت از تروریست های منافق با هدف القای داشتن ابزار فشار علیه تهران، نوعی جنگ روانی است. کشورهای غربی می دانند که جامعه ایران منسجم و نهادهای امنیتی این کشور قوی است.
عتریسی درباره میزان اثربخشی نشست اخیر منافقین در پاریس گفت: این کنفرانس ها هیچ نتیجه عملی تاکنون نداشته و نمی توان آنها را موفق ارزیابی کرد. البته این تنها فرصتی بوده که این گروه کمک مالی بویژه از سمت سعودی جذب کند.
وی در پایان گفت و گو یادآور شد که گروه تروریستی منافقین پایگاه مردمی ندارد و تنها می تواند دست به اقدامات تخریبی و امنیتی بزند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵