۸
 
کد مطلب: 76368
 
مرگ سومین کارگر لوله سازی اهواز طی پنج ماه در سکوت خبری
نگرانی کارگران لوله سازی اهواز از شرایط نامناسب کاری
 
از ابتدای سال تا کنون سه کارگر در شرکت لوله سازی اهواز جان باخته اند. برخی از کارگران این شرکت، فشار بالای کار و کاهش نظارت ایمنی در کار را از علل این اتفاقات عنوان کرده اند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۲
از ابتدای سال تا کنون سه کارگر در شرکت لوله سازی اهواز جان باخته اند. برخی از کارگران این شرکت، فشار بالای کار و کاهش نظارت ایمنی در کار را از علل این اتفاقات عنوان کرده اند.
به گزارش نکونیوز، پنج ماه پیش بود که فعالان کارگری بارها از افزایش فشار کاری انتقاد می کردند. همان موقع بود که یکی از کارگران به دلایل نامشخص در شرکت فوت کرد و شرکت لوله سازی اهواز هیچ هزینه ای به خانواده متوفی پرداخت نکرد.
بر اساس همین گزارش دو ماه بعد یکی دیگر از کارگران بر اثر حادثه ای در کارخانه شماره چهار از ناحیه سر دچار ضربه شدید شد و درجا فوت شد همان موقع بود که اعتراضات نسبت به این مرگ افزایش پیدا کرد اما همچنان مسئولان و خصوصاً هیئت مدیره توجهی به این اعتراضات نداشتند تا اینکه در روزهای اخیر نیز سومین کارگر در کارخانه ای آر دابلیو از ارتفاع سقوط و وی نیز فوت می کند.
فعالان کارگری در لوله سازی اهواز مدتها است نسبت به وضعیت نامناسب کارگران هشدار داده بودند. نارضایتی شدید کارکنان به دلیل عدم امنیت شغلی و تبدیل قراردادهای سالیانه به ماهانه، قطع تمام رفاهیات ازجمله وام های ضروری، افزایش دو برابری هزینه بیمه تکمیلی ازجمله انتقادات کارگران است.
یکی از کارگران که نخواست نامش ذکر شود در گفت و گو با نکونیوز می گوید: از زمانی که مدیر عامل جدید شرکت فرعی «سیال سازه روشن» که زیر نظر شرکت لوله سازی اهواز است سکانداری این شرکت را به عهده گرفته است این مشکلات پیش آمد. این کارگر ادامه می دهد: مدیر عامل جدید شرکت نامبرده بازنشسته یکی از بانک ها است این در حالی است که طبق قانون کار استفاده از بازنشستگان خلاف قانون است.
وی افزود: مدیر جدید شناخت کافی از پیشینه کارگران و دغدغه های آنان ندارد به همین دلیل مشکلات متعددی پیش آمد.
کارگر دیگری در همین خصوص در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: برخورد نامناسب با کارگران، اضافه کاری اجباری غیرقانونی، ایجاد استرس در محیط کار و تهدید در صورت مراجعه کارگران به اداره کار، تعطیل کردن تمام تشکلهای کارگری در سطح شرکت لوله سازی اهواز، مشکلات متعددی برای کارگران ایجاد کرده است.
وی با اشاره انحلال انجمن صنفی کارگران در سال ۹۴ توضیح داد: در این شرکت بعضا از مدیران سفارشی ‌خارج از شرکت و فاقد تجربه در محیط های صنعتی و نیروی انسانی استفاده می کنند.
گفتنی است پرداخت حقوق های بالا به برخی از مدیران و پرداخت حقوق پایین به کارگران، استفاده از نیروهای بازنشسته و غیربومی با حقوق های غیر متعارف در برخی سمتهای کلیدی، نگاه صرف اقتصادی به تولید و عدم توجه به مسایل ایمنی کارگران وعدم تعمیر و نگهداری قطعات و خطوط تولیدی، انتصابات غیرکارشناسی، سلیقه ای و سفارشی در سمتهای مدیریتی و عملیاتی در بخشهای مختلف بالاخص در سطح ستادی و فنی شرکت لوله سازی اهواز منجر از موضوعات مهم و مورد اعتراض کارگران شرکت لوله سازی اهواز است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


تقویان نژاد
United States
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۹:۱۱:۳۱
کاش تحقیق میکردید مدیرمسئول محترم سایت بیشتر مطالب صحت ندارد.
تقوی الهی پیشه کنید و به ثواب سخن بگوئید.
عمده مطالب نشر شده از روی قصد وغرض می باشد.
 
۱۳۹۵-۰۸-۲۴ ۱۶:۵۷:۰۹
توضیح نکونیوز: این گزارش بر اساس تحقیق منتشر شده و نه تنها از روی قصد و غرض نیست، بلکه بر مبنای خواست تعدادی از کارکنان شرکت منتشر شده است
 
آرمین
۱۳۹۵-۰۸-۲۴ ۱۶:۵۸:۱۵
مروری بر خبرهای برخی خبرگزاری ها در هفته ها و ماههای اخیر درباره مرگ کارکنان این شرکت، نشان می دهد مشکلات لوله سازی اهواز دامنه دار است. فقط کافیست در اینترنت جستجو کنید
 
ر
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۰۱:۲۲:۴۰
دوست عزیز. لوله سازی مشکلاتی داره ولی سیاه نمایی هم صحیح نیست. توی تمام کارخانه های تولیدی حادثه در کنار کار وجود داره. در همین شرکت‌های نزدیک به لوله سازی هر هفته و شاید هر روز اتفاقات دلخراش رخ میده. ولی تا خیلی حاد نباشه هیچ کس خبردار نمیشه. در مورد حوادث لوله سازی نفر اول فکر کنم نکویی بود مشکل قلبی داشت و توی شرکت براش مشکل پیش اومد و توی بیمارستان فوت شد. دومین نفر آقای پورآذر بر اثر حادثه بود. و نفر سوم اصلا از نیروهای شرکت نبود جزو نیروهای پیمانکار اعوجاج گیری ریل کرن بود و به دلیل نبستن کمربند ایمنی از ارتفاع افتاد و متاسفانه در بیمارستان فوت کرد. و برای حقوق همه ایران این مشکل رو دارن به خاطر نوع استخدام و....
 
علی
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۰۰:۴۸:۱۸
این متن صحت دارد ولی مدیر عامل پشت گوش میزاره
 
علی
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۰۰:۴۹:۲۹
شما اقای تقویان کجای شرکت هستید که خبر دار هستید
 
ک4
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۴:۰۸:۱۹
اینکه مدیرعامل به سخره گرفته درخواست کارکنان را شک نکنید اقای تقویان ظاهرا شما هم از اعضای مشخص هستید
 
دیلم
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۴:۴۳:۳۲
لوله سازی اهواز جهنم شده دارن خیلی سخت از کارگران کار میکشن و کمترین
حقوق رو میدن
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵