کد مطلب: 77196
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
بیشترین افزایش قیمت نفت در 7 سال گذشته
از احیای اوپک تا احیای قیمت نفت
 
در هفته‌ای که گذشت با معامله نفتی اوپک، قیمت نفت خام برنت بیشترین رشد هفتگی را از سال ۲۰۰۹ تاکنون تجربه کرد. در واقع هفته گذشته، هفته احیای اوپک بود و این احیا به احیای نسبی قیمت نفت دامن زد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۹
در هفته‌ای که گذشت با معامله نفتی اوپک، قیمت نفت خام برنت بیشترین رشد هفتگی را از سال ۲۰۰۹ تاکنون تجربه کرد. در واقع هفته گذشته، هفته احیای اوپک بود و این احیا به احیای نسبی قیمت نفت دامن زد.
به گزارش نکونیوز، در هفته گذشته با «توافق حداکثری» اعضای اوپک قیمت نفت خام برنت بیش از ۱۵ درصد افزایش یافت که بیشترین میزان افزایش هفتگی از اوایل سال ۲۰۰۹ تاکنون است.
هر بشکه نفت خام برنت برای تحویل در ماه فوریه، کار خود را در قیمت ۵۴ دلار و ۴۶ سنتی به کار برد که این قیمت، بیشترین قیمت در بیش از یک سال گذشته است.
اوپکی‌ها توانستند بر اختلافات درونی خود فائق بیایند و با یک توافق حداکثری، کفِ چیزی را که در نشست الجزایر تعیین شده بود به عنوان سطح تولید خود مقرر کنند. اعضای اوپک توافق کردند که تولید نفت خود را جمعاً یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند و آن را به ۳۲.۵ میلیون بشکه در روز برسانند. این خوش‌بینانه‌ترین توافقی بود که اوپک می‌توانست به آن دست یابد.
علاوه بر این، اوپکی‌ها توافق خود را به کاهش روزانه ۶۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت خام از سوی اعضای غیرعضو اوپک مشروط کردند. روسیه نیز بلافاصله از توافق اوپک استقبال کرد و اعلام کرد که حاضر است تولید نفت خود را ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد.
اگر همه چیز به خوبی پیش برود این توافق یک توافق تاریخی خواهد بود که در نتیجه آن یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت از بازارها ناپدید خواهد شد و در نتیجه آن قیمت نفت بالاتر خواهد رفت.
بانک‌های سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس و مورگان استنلی در گزارشی عنوان کرده‌اند که در نتیجه توافق اوپک قیمت نفت ممکن است تا ۶۰ دلار به ازای هر بشکه بالا برود.
برخی از کارشناسان نیز بر این عقیده‌اند که در توافق اوپک، همه تولیدکنندگان نفت برنده‌اند، اما بزرگ‌ترین برنده صنعت نفت شیل آمریکا است. آن‌ها می‌گویند که توافق اوپک، با احیای قیمت‌ها منجر به افزایش تولید نفت شیل می‌شود.
محمد بارکیندو دبیر کل اوپک گفته است که در درجه اول هدف توافق اوپک این است که از حجم ذخایر سرشارِ نفت بکاهد. کشورهای مختلف از قیمت‌های پایین نفت استفاده کرده‌اند و ذخایر استراتژیک نفت خود را تا بی‌سابقه‌ای پُر کرده‌اند. این حجم از ذخیره‌سازی نفت باعث فشار به قیمت‌ها شده و اوپکی‌ها می‌خواهند با کاهش تولید از حجم ذخایر بکاهند.
همچنین در هفته گذشته مشخص شد که تولید نفت روسیه رکورد جدیدی را در ماه نوامبر ثبت کرده است. تولید نفت روسیه در این ماه به ۱۱.۲۱ میلیون بشکه در روز رسید که بیشترین میزان در دوران پس از فروپاشی شوروی است.
صنعت نفت شیل آمریکا نیز هفته نسبتاً خوبی را پشت سر گذاشت و به تعداد دکل‌های حفاری نفتیِ فعال در این کشور سه عدد اضافه شد. با اضافه شدن این سه عدد دکل حفاری نفتی، تعداد دکل‌ها در آمریکا به ۴۷۷ عدد رسید. این هفتمین ماه متوالی است که رونق حفاری در صنعت شیل آمریکا ادامه دارد.
قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز در هفته گذشته بیش از ۱۲ درصد افزایش یافت. وست تگزاس اینترمدییت برای تحویل در ماه ژانویه کار خود را با قیمت ۵۱ دلار و ۶۸ صنعت به پایان برد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵