کد مطلب: 87366
 
هدف واشنگتن از تحریم‌های جدید روسیه
آمریکا می‌خواهد جای روسیه در بازار گاز اروپا را بگیرد
 
هدف آمریکا از تصویب طرح تحریمی جدید علیه روسیه این است که روسیه را به اجبار از بازار گاز اروپا خارج سازد تا بتواند گاز تولید شده در کشور خود (یعنی آمریکا) را به اروپا صادر کند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۸
تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه، بخشی از روابط بین روسیه و کشورهای اروپایی در حوزه انرژی را هدف گرفته است که حتی در سال‌های دشمنی و خصومتِ جنگ سرد نیز این روابط برقرار مانده بود.
به گزارش نکونیوز، ماتیاس دورنفلد کارشناس آلمانی حوزه انرژی به اسپوتنیک گفته است هدف آمریکا از تصویب طرح تحریمی جدید علیه روسیه این است که روسیه را به اجبار از بازار گاز اروپا خارج سازد تا بتواند گاز تولید شده در کشور خود (یعنی آمریکا) را به اروپا صادر کند.
این کارشناس آلمانی گفته است دولت آماده با توسل به «تمهیدات محدودکننده» سعی دارد بدون رقابت در بازار انرژی روسیه، این بازار را به تصاحب خود درآورد.
در سال‌های اخیر با استفاده از تکنولوژی‌های نوین نظیر حفاری افقی و شکافت هیدرولیکی، تولید گاز از منابع شیل در آمریکا رشد چشمگیری داشته است.
آمریکا به دنبال این است تا با بهره‌برداری از طرح‌های جدید ال ان جی به یکی از بازیگران عمده در بازار ال ان جی دنیا تبدیل شود. در حال حاضر، روسیه بزرگ‌ترین صادرکننده گاز به اروپا است.
دورنفلد گفته است که عرضه گاز روسیه به اروپا حتی در دوران جنگ سر نیز قطع نشد و «این روابط فوق‌العاده» باعث شد تا پروژه‌های انتقال گاز نور استریم یک و نورد استریم ۲ رقم بخورد. خط لوله نورد استریم یکی از خطوط لوله‌ای است که گاز را از روسیه به اروپا صادر می‌کند.
طبق طرح تحریمی جدید که در سنای آمریکا تصویب شد، شرکت‌های غیرآمریکایی‌ای که در برخی پروژه‌های حوزه انرژی روسیه، نظیر ساخت خطوط لوله فعالیت می‌کنند، مشمول تحریم‌های آمریکا خواهند شد. این طرح باعث خواهد شد تا شرکت‌هایی نظیر باسف، او ام وی، شل، وینترشال و یونیپر به خاطر سرمایه‌گذاریشان در این پروژه‌ها (نظیر پروژه خط لوله انتقال گاز نورد استریم) با جریمه وزارت خزانه‌داری روبرو شوند.
طرح تحریمی روسیه در قالب طرح تحریمی جدید ایران در سنای آمریکا تصویب شده است.

(بیشتر بخوانید: پاتک اروپایی‌ها به مبانی طرح تحریمی جدید سنای آمریکا/ طرح «تحریم ایران و روسیه» بی‌اثر می‌شود؟)

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵