کد مطلب: 37866
 
توافقنامه نفتی ریاض و قاهره
 
دولت مصر روز شنبه (٩ آبانماه) چند توافقنامه در زمینه همکاری در بخشهای نفت و برق ن به ارزش ٣٥٠ میلیون دلار با عربستان امضا کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۷
دولت مصر روز شنبه (٩ آبانماه) چند توافقنامه در زمینه همکاری در بخشهای نفت و برق ن به ارزش ٣٥٠ میلیون دلار با عربستان امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از قاهره، مصر همسو با برنامه خود برای پایان دادن به بحران شدید انرژی، تلاشها برای نوسازی شبکه برق و تضمین واردات فرآورده های نفتی، دیروز (شنبه ٩ آبانماه) چند توافقنامه های دریافت کمکهای مالی با عربستان امضا کرد.

قطعی برق در مصر به موضوعی عادی بدل شده و این کشور به در تلاش برای عرضه کافی گاز به نیروگاههای برق خود است.

روز شنبه دو توافق اعطای وام به ارزش کلی حدود ١٠٠ میلیون دلار برای سرمایه گذاری در دو نیروگاه برق مصر امضا شد که انتظار می رود با این توافقنامه ها ظرفیت شبکه ملی گاز مصر توسعه یابد.

یک توافقنامه ٢٥٠ میلیون دلاری دیگر نیز برای کمک و در قالب عرضه فرآورده های نفتی به مصر امضا شد.

به گفته یک مقام نفتی مصر، عربستان در ماههای آوریل تا سپتامبر امسال سه میلیارد دلار فرآورده نفتی به مصر ارسال کرده؛ ارزش کلی کمکهای نفتی عربستان از ماه ژوئیه گذشته حدود ٥ میلیارد دلار بوده است.

مصر همچنین برای فرآورده های نفتی به سوی امارات روی آورد و سپتامبر گذشته قراردادی با این کشور امضا کرد که به سبب آن مصر متعهد شده است حدود ٦٥ درصد از نیازهای خود را سال آینده از امارات بخرد.

در زمان حکومت محمد مرسی، رئیس جمهور منتخب مصر که با کودتای نظامیان بر کنار شد، بیشتر کشورهای حاشیه خلیج فارس از کمک به این کشور خودداری می کردند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵