کد مطلب: 34085
 
سال 94 پایان انتظار برای ستاره خلیج فارس
یک دهه زمان برای ساخت یک پالایشگاه
 
با وعده جدید وزیر نفت، به نظر می رسد اندک اندک طلسم پایان ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس شکسته شود؛ اما یک دهه، زمانی طولانی برای احداث یک پالایشگاه است که هزینه ساخت آن را بسیار بالا برده است.
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۳۰
با وعده جدید وزیر نفت، به نظر می رسد اندک اندک طلسم پایان ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس شکسته شود؛ اما یک دهه، زمانی طولانی برای احداث یک پالایشگاه است که هزینه ساخت آن را بسیار بالا برده است.
به گزارش نکونیوز، بیژن زنگنه وزیر نفت در تازه ترین اظهارات خود درباره پالایشگاه ستاره خلیج فارس وعده داده فاز اول این پالایشگاه تا سال ۹۴ افتتاح شود؛ پالایشگاهی که قرار است پس از افتتاح ۳ فاز که هر یک ۱۲ میلیون لیتر بنزین تولید می کند، ایران را به صادرکننده بنزین تبدیل کند. آنگونه که وزیر نفت گفته، تلاش بر این است فاز دوم این طرح هم در اواخر سال ۹۴ وارد خط تولید شده و سرانجام تا دو سال دیگر پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ظرفیت تولید نهایی خود که ۳۶ میلیون لیتر در روز است دست یابد. اما طولانی شدن روند ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس، با توجه به تورم شدید سالهای اخیر، هزینه تمام شده ساخت این پالایشگاه را به شدت افزایش داده است.
کار احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال ۱۳۸۵ آغاز شد و قرار بود ظرف مدت ۵ سال به
پالایشگاه ستاره خلیج فارس قرار بود زمانی افتتاح شود قیمت دلار،یک سوم میزان فعلی بود. اما تاخیرهای طولانی طی سالهایی که تورم نیز سیری صعودی داشت، موجب شده هزینه احداث این پالایشگاه بر اساس برآوردهای غیررسمی 4 برابر برآورد اولیه باشد
طور کامل به بهره برداری برسد. پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به عنوان نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز شامل واحدهای تقطیر، تصفیه گازمایع، تبدیل کاتالیستی، تصفیه نفتا، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید بنزین، گازوئیل، گاز مایع و سوخت جت در کنار پالایشگاه فعلی بندرعباس در حال ساخت است و خوراک مورد نیاز این پالایشگاه نیز از طریق یک خط لوله به طول بیش از ۴۸۵ کیلومتر از پالایشگاه‌های گازی عسلویه تامین خواهد شد. ارزش افزوده پالایشگاه‌های میعانات گازی بیشتر از پالایشگاه‌های نفتی است و از سوی دیگر، تولید بیش از ۷۵ درصد بنزین و نفت‌گاز از خوراک پالایشگاه میعانات گازی باعث توجیه‌ اقتصادی این پروژه‌ می شود. اما به مرور زمان، از یک سو مشکلات سهامداران، از سوی دیگر تحریمها و کمبود منابع مالی و همچنین مشکلات مدیریتی، اجرای این پروژه را در دولت گذشته با تاخیرهای فراوانی مواجه ساخت تا این پروژه نفتی هم که تنها یک سال پس از آغاز به کار دولت احمدی نژاد آغاز شده بود، تا هفت سال بعد یعنی زمان پایان کار دولت او هم افتتاح نشود و با پیشرفتی حدود ۵۰ درصد به دولت بعد سپرده سود. این درحالیست که در صورت تامین اعتبارات موردنیاز، آنگونه که مسئولان وقت اعلام کرده بودند، فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس حداکثر تا سال ۹۰ به بهره برداری می رسید.
حال با گذشت ۸ سال از آغاز احداث این پالایشگاه، حتی اگر کار احداث فاز اول آن هم تا سال آینده به پایان برسد نمی توان از زیانهای مالی تاخیر طولانی در اجرای این پروژه گذشت. پالایشگاه ستاره خلیج فارس قرار بود زمانی افتتاح شود قیمت دلار،یک سوم میزان فعلی بود. اما تاخیرهای طولانی طی سالهایی که تورم نیز سیری صعودی داشت، موجب شده هزینه احداث این پالایشگاه بر اساس برآوردهای غیررسمی ۴ برابر برآورد اولیه باشد. این داستان همیشگی تاخیر در اجرای پروژه های کلان در صنعت نفت است و طبق معمول، مدیرانی که در آن زمان این طرح را تصویب کردند و وعده ساخت آن در زمانهای ۴ ساله و ۵ ساله را دادند، اکنون دیگر نیستند که پاسخگو باشند.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵