کد مطلب: 74405
 
گام اول در فاز اجرایی قراردادهای جدید نفتی
اولین قرارداد IPC با کدام شرکت ایرانی امضا می‌شود؟
 
علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که امروز نخستین قرارداد در چارچوب IPC با یک شرکت امضا می‌شود. این شرکت کدام است و توسعه کدام میدان نفتی به آن واگذار می‌شود؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۰
علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که امروز نخستین قرارداد در چارچوب IPC با یک شرکت امضا می‌شود. این شرکت کدام است و توسعه کدام میدان نفتی به آن واگذار می‌شود؟
به گزارش نکونیوز، کمتر کسی فکر می‌کرد که نخستین قرارداد IPC در حالی که وزارت نفت تأکید بسیاری بر جذب سرمایه و فن‌آوری خارجی داشت، به یک شرکت ایرانی واگذار شود. اما این امر در حال متحقق شدن است.
علی کاردر معاون وزیر نفت دیروز گفت که فردا با ستاد اجرایی فرمان امام برای فاز دوم توسعه میدان یاران و دو قرارداد افزایش ضریب بازیافت در قالب IPC قرارداد منعقد می‌کنیم که یکی از آنها برای لایه بنگستان میدان کوپال خواهد بود.
رسیدن به این نکته که قرارداد توسعه فاز دوم میدان یاران شمالی به کدام شرکت واگذار شده کار دشواری نیست. شرکت های پتروپارس، مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) ، انرژی دانا ، توسعه پتروایران ، گروه مپنا (شرکت نفت و گاز مپنا) ، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا ، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران) و ستاد اجرایی فرمان امام (شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا) 8 شرکتی هستند که از سوی وزارت نفت به عنوان شرکت‌های ذی‌صلاح برای فعالیت در حوزه اکتشاف و تولید نفت و گاز معرفی شده‌اند.
اگر قرار باشد اولین قرارداد IPC با ستاد اجرای فرمان اما امضا شود، راهی نیست جز این که این قرارداد با شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا امضا شود.
قرارداد توسعه فاز اول میدان یاران شمالی نیز در دولت آقای احمدی‌نژاد در سال 91 با شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا امضا شده بود. ارزش آن قرارداد 600 میلیون دلار و هدف آن تولید روزانه 30 هزار بشکه نفت اعلام شده بود.
شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا در سال 84 تأسیس شده و در سال 89، 100 درصد سهام آن به گروه توسعه انرژی تدبیر واگذار شده است. گروه توسعه انرژی تدبیر بازوی نفت و گاز گروه اقتصادی تدبیر، وابسته به ستاد اجرای فرمان امام است.
بنا به گزارشی که در وب‌سایت شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا آمده است این شرکت با دارا بودن حدود 180 نفر پرسنل مستقیم در بخش‌های مختلف سطح الارضی، تحت الارضی، مالی و اداری، بازرگانی، قراردادها و مدیریت پشتیبانی و حدود 1500 نفر نیروی انسانی پیمانکاران اجرایی، توسعه میادین نفتی یاران شمالی را برعهده دارد.
میدان نفتی یاران یکی از میادین نفتی ایران است که در فاصله ۱۳۰ کیلومتری غرب اهواز در نقطه صفر مرزی با عراق قرار دارد و با میدان مجنون عراق، در مخزن نفتی مشترک است. طول این میدان نفتی ۴۸ کیلومتر و عرض آن ۲٫۵ کیلومتر است. میزان نفت درجای میدان یاران در حدود ۲ میلیارد بشکه برآورد می‌شود. برداشت عراق از این میدان بیش از 260 هزار بشکه در روز است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵