داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 108959
 
۳۴۰ شهر ایران دچار تنش آبی هستند
 
معاون راهبری و نظارت بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: تابستان امسال ۳۴۰ شهر با تنش آبی مواجه بودند و پیش بینی می شود تابستان آینده نیز همین تعداد شهر در سطح کشور گرفتار تنش و بحران کم آبی باشند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۰
حمیدرضا کشفی  در حاشیه نخستین نشست کارگروه ملی شبکه های توزیع آب طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مشهد افزود: با توجه به بارش های امسال بطور متوسط ۱۵ درصد حجم ذخایر پشت سدها نسبت به پارسال افزایش یافته ولی به دلیل تداوم طولانی مدت پدیده خشکسالی و افت شدید منابع آب سطحی و زیرسطحی همچنان در ایران با تنش آبی مواجهیم.
وی ادامه داد: با کمک مردم و مدیریت مصرف می توان از بحران کم آبی سال آتی عبور کرد اما پیش بینی می شود در برخی شهرهای واقع در جنوب و جنوب شرق کشور و نیز شهرهایی در استانهای هرمزگان و خوزستان مشکلاتی در این زمینه وجود داشته باشد.
معاون شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: برای رسیدن به پایداری خدمات آب در شهرهای واقع در معرض تنش و انجام تمهیدات لازم، لایحه ای برای تصویب در دولت و مجلس در دست پیگیری است تا بتوان از محل اعتبارات مجلس و دولت پایداری خدمات آب را افزایش داد و پروژه های برنامه ریزی شده برای گذر از بحران را به سرانجام رساند. 
انتقال آب از دریای عمان
وی همچنین به موضوع طرح انتقال آب از دریای عمان اشاره و بیان کرد: برای شهرهای استانهای جنوبی کشور در حاشیه ۱۰۰ کیلومتری دریای عمان و خلیج فارس نظیر خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر چاره ای جز تامین آب از دریا نداریم لذا راه اندازی آب شیرین کنها برای این مناطق در دستور کار است.
کشفی افزود: وزارت نیرو برای مقابله با تنش آبی بسته ای تهیه کرده که بر اساس آن با اجرای تمهیدات خاص در سه سال آینده و در سال ۱۴۰۰ با کمترین بحران آبی مواجه باشیم.
وی ادامه داد: در این بسته برنامه ریزیهایی صورت گرفته که از طریق اخذ اعتبارات دولتی و مجلس برخی سامانه های مرتبط با تامین و توزیع آب بازسازی شده و ارتقاء یابند.
معاون بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: باید با 'مدیریت منابع، اولویت بندی و مدیریت مصرف' شرایط را برای عبور از تنش و بحران کم آبی مساعدتر کرد.
نخستین نشست کارگروه ملی شبکه توزیع آب با حضور مدیران شبکه توزیع آب کلانشهرهای سراسر کشور در مشهد برگزار شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵