کد مطلب: 108652
 
برای تعادل بازار نفت دست از تحریم بردارید
 
وزیر نفت با تاکید بر این که تولیدکنندگان نفت توانایی تولید نفت بیشتر را ندارند به ترامپ توصیه کرد برای خارج شدن بازار از حالت بی‌تعادلی، دست از تحریم بردارد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۳
وزیر نفت با تاکید بر این که تولیدکنندگان نفت توانایی تولید نفت بیشتر را ندارند به ترامپ توصیه کرد برای خارج شدن بازار از حالت بی‌تعادلی، دست از تحریم بردارد.
به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه صبح امروز (سه‌شنبه، ۲۴ مهرماه) در حاشیه چهارمین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو در جمع خبرنگاران درباره محور مذاکره دیشب او با وزیر انرژی روسیه اظهار کرد: مسائل عمومی بازار نفت و شرایط تحریم، محور صحبت‌ها در این دیدار بوده است.

وی درباه دخالت آمریکا در بازار نفت، با بیان این که آمریکایی‌ها شرایطی را به بازار نفت تحمیل می‌کنند، در واقع سوزنی به خودشان می‌زنند و بعد ناله می‌کنند و می‌گویند بیایید مشکل ما را حل کنید، تصریح کرد: باید به آنها گفت لازم نیست به خودتان سوزن بزنید. تحریم‌ها را بردارید تا قیمت‌ها درست و بازار از حالت بی‌تعادلی خارج شود.

زنگنه با تاکید بر این‌که کمبود عرضه در بازار وجود دارد، افزود: هیچ‌کدام از تولیدکنندگان توان تولید نفت بیشتری ندارند و عربستان نیز از ذخایر خود استفاده می‌کند.

وزیر نفت با بیان این‌که ترامپ فکر می‌کند می‌تواند با گردن کلفتی قیمت نفت را کاهش دهد، تصریح کرد: بازار هم‌اکنون ملتهب و به شدت نگران است و نگرانی بازار برای این روزها نیست، بلکه برای آینده است. کشورهای تولیدکننده نفت یکی پس از دیگری تحریم می‌شوند، اما این شرایط تا کی می‌تواند ادامه پیدا کند؟ آینده بازار چه خواهد شد؟

وی با تاکید بر این‌که بازار، یک سازوکار هوشمند و مبتنی بر شخص نیست، گفت: ترامپ نتوانسته بازار را قانع کند، به همین دلیل بازار مدام دچار مشکل می‌شود. ما هم جزو بازار هستیم.

زنگنه درباره احیای کارت سوخت که پرسش یکی از خبرنگاران بود، اظهار کرد: کارت سوخت موضوع پیچیده‌ای است. سهمیه‌بندی یکی از روش‌هایی است که فواید و مشکلاتی دارد. این موضوع در دولت در حال بررسی است تا ببینیم به چه تصمیمی می‌رسیم.

وزیر نفت درباره مذاکرات نفتی با اروپا نیز اظهار کرد: این موضوع در حال پیگیری است و زمانی که به نتیجه رسید، اعلام خواهد شد. بارها اعلام کرده‌ایم که درباره تحریم، اطلاعاتی به آمریکا نمی‌دهیم.

جمع‌آوری گازهای مشعل

وزیر نفت همچنین درباره جمع‌آوری گازهای مشعل (فلر) توضیح داد: هم‌اکنون در حال ساخت NGL۳۱۰۰ در ایلام هستیم که گازهای این منطقه را جمع‌آوری می‌کند. NGL۳۲۰۰ نیز در غرب کارون برای جمع‌آوری گازهای منطقه غرب کارون در حال ساخت است. این دو طرح برای پتروشیمی مارون، بندر امام و بیدبلند است که آخرین مراحل ساخت را طی می‌کنند. همچنین NGL دیگری نیز در خارک در حال تکمیل است که گازهای فلات قاره در غرب خلیج فارس را جمع‌آوری می‌کند.

زنگنه اظهار کرد: با تکمیل این طرح‌ها، در منطقه خوزستان و گچساران دیگر گاز همراه نخواهیم داشت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵