داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 106852
 
افزایش سهم دریا در جابجایی کالا
 
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: میزان جابجایی کالا در ایران امروز به سهم 90 درصدی رسیده، درحالی که در جهان 80 درصد از طریق دریا صورت می گیرد و در سال 2017 به 10 میلیارد تن رسید .
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۷
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: میزان جابجایی کالا در ایران امروز به سهم 90 درصدی رسیده، درحالی که در جهان 80 درصد از طریق دریا صورت می گیرد و در سال 2017 به 10 میلیارد تن رسید .

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان یاد شده، «هادی حق‌شناس» افزود: ایران در شمال و جنوب به آب‌های آزاد دسترسی دارد و این موضوع مزیت بزرگی برای حمل و نقل ایران است و در بین شقوق مختلف حمل و نقل، حمل و نقل دریایی به دلیل ایمنی بالا، کوتاهی مسیر و حجم بالای بار مقرون به صرفه است و کشتی‌های بزرگ طوری طراحی شده‌اند که ظرفیت 22 هزار کانتینر بار دارند.
وی گفت: ایمنی، امنیت و مسائل زیست محیطی سه نکته مورد توجه ناوگان کشتیرانی است و سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO ) از 70 سال قبل فعالیت خود را آغاز کرده و 174 کشور در آن عضویت دارند و نکته قابل ‌توجه اینکه 20 کشور عضو سازمان جهانی دریانوردی محصور در خشکی بوده که نشان دهنده اهمیت این سازمان و موضوعات دریایی است.
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، در مورد رونمایی از طرح تحول صنعت دریایی کشور مبتنی بر اقتصاد مقاومتی و خط تولید شناورهای این طرح، گفت: قرار است بر اساس این طرح 70 نوع شناور در طول سه سال ساخته شود.
به گفته حق شناس، 40 درصد این شناورها در مجموعه‌های شناورسازی صنایع دریایی ساخته می شود و 60 درصد دیگر ساخت شناورها توسط سایر شناورسازهای داخلی انجام خواهد شد.
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از برگزاری مراسم روز جهانی دریانوردی توسط آیمو در ایران خبرداد و گفت: هفتادمین سالگرد تاسیس سازمان بین‌المللی آیمو (IMO) با حضور دبیرکل این سازمان در تهران هفته آینده ( 17 شهریور) برگزار می‌شود.
وی افزود: حضور دبیرکل سازمان بین‌المللی دریانوردی در تهران اتفاق ویژه هفتادمین سالگرد تاسیس IMO است و جایگاه ایران را به عنوان یکی کشور دریایی نشان می دهد که ایران در بین 20 کشور شاخص جهان به لحاظ مالکیت کشتی هاست.
به گزارش ایرنا، براساس آخرین اندازه گیری طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی، ایران کشوری است با پنج هزار و ۷۰۰ کیلومتر ساحل (اعم از سواحل مستقیم دریا، سواحل پیرامون جزایر و رودخانه های قابل کشتیرانی) و یکی از مهم ترین بخش های استفاده از ظرفیت های دریا، بنادر تجاری هستند که بسیار به اقتصاد و ایجاد اشتغال به ویژه در نوار ساحلی کمک می کنند و اکنون بنادر کشور بالغ بر ۲۱۷ میلیون تن ظرفیت دارند.
محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی پیش از این گفته بود، در حوزه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای سرآمد است و حداقل طی دو دهه گذشته، ایران همواره در بین ۲۰ کشور برتر دنیا در حوزه دریانوردی از نظر ناوگان تحت مالکیت و ناوگان تحت پرچم قرار گرفته است.
امروز جمهوری اسلامی ایران بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر دریانورد دارد که دارای گواهینامه شایستگی براساس نظامات کنوانسیون CCW هستند. از این میان ۲۰ هزار نفر شایستگی فعالیت روی ناوگان اقیانوس پیما را به صورت نامحدود دارند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵