داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 86925
 
افزایش هشت درصدی مالیات مشاغل
 
معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور از ابلاغ دستورالعمل تعیین مالیات مقطوع عملکرد سال 1395 صاحبان مشاغل خبر داد و گفت: میزان مالیات این گروه با افزایش هشت درصد نسبت به مالیات قطعی عملکرد سال 1394 بصورت مقطوع تعیین می شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۵
معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور از ابلاغ دستورالعمل تعیین مالیات مقطوع عملکرد سال 1395 صاحبان مشاغل خبر داد و گفت: میزان مالیات این گروه با افزایش هشت درصد نسبت به مالیات قطعی عملکرد سال 1394 بصورت مقطوع تعیین می شود.

به گزارش ایرنا از رسانه مالیاتی ایران، نادر جنتی روز سه شنبه اظهار داشت: مطابق بند «الف» این دستورالعمل، همه صاحبان مشاغل گروه سوم موضوع ماده 2 آئین نامه اجرایی موضوع ماده 95 قانون مالیات های مستقیم که مجموع فروش کالا و خدمات آنان در سال 1395 حداکثر 10 برابر معافیت موضوع ماده 84 این قانون باشد، مشمول تبصره ماده 100 تلقی می شوند.
وی افزود: براساس بند «ب» این دستورالعمل، میزان مالیات عملکرد سال 1395 صاحبان مشاغل فوق با افزایش 8 درصد نسبت به مالیات قطعی عملکرد سال 1394 بصورت مقطوع تعیین می شود. اینگونه مودیان باید مالیات مذکور را حداکثر تا پایان خردادماه سال 1396 پرداخت کنند.
مودیانی که در عملکرد سال 1394 معاف از مالیات بوده اند، تنها باید مراتب قبول این دستورالعمل را بدون پرداخت مالیات از طریق سیستم الکترونیکی (طبق فرم مربوط) به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام نمایند. حکم اخیرالذکر در خصوص مودیان موضوع صدر این بند نیز الزامی است.
وی ادامه داد: در خصوص مودیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را بصورت یکجا در خردادماه 1396 ندارند، مالیات آنان که به شرح مفاد این دستورالعمل بصورت مقطوع تعیین می شود، حداکثر تا چهار قسط مساوی تقسیط می شود و پرداخت نکردن به موقع مالیات یا اقساط مشمول جرائم موضوع ماده 190 قانون مالیات های مستقیم خواهد بود.
معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور، تصریح کرد: مطابق دستورالعمل مذکور، هرگاه اسناد و مدارک مثبته ای بدست آید که مشخص شود مجموع فروش کالا و خدمات یا سایر درآمدهای مودی در سال 1395 بیش از مبلغ مندرج در جزء 1 بند الف این دستور العمل است، پرونده مودی وفق مقررات رسیدگی شده و مالیات مابه التفاوت و جرائم متعلقه مطالبه می شود.
به گفته جنتی، برپایه این دستورالعمل، مودیانی که مالیات عملکرد سال 1394 آنان حسب مورد با اعمال مقررات موضوع مواد از جمله 137 و 172 قانون مالیات های مستقیم و یا ماده 121 قانون برنامه پنجم توسعه محاسبه شده و یا در طی سال 1394 بصورت کامل فعالیت نداشته اند، ابتدا باید مالیات سال 1394 آنها بدون رعایت موارد مذکور محاسبه و سپس مبنای رشد مورد نظر قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: مالیات عملکرد سال 1395 مودیان موضوع این دستورالعمل در صورتی که اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال 1395 خود را در موعد مقرر قانونی تسلیم کنند و یا در مهلت مقرر در این دستورالعمل فرم مربوط به بند 2 این دستورالعمل را به سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم نکنند و یا متقاضی اعمال مقررات قانونی از جمله مفاد مواد 137، 165 و 172 در خصوص درآمد عملکرد سال 1395 خود هستند، از شمول این دستورالعمل خارج بوده و با رعایت مقررات مربوطه تعیین خواهد شد.
معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور در پایان گفت: صاحبان مشاغل مشمول این دستورالعمل، تکلیفی برای تسلیم اظهارنامه مالیاتی و اسناد و مدارک موضوع آئین نامه موضوع ماده 95 قانون مالیات های مستقیم مصوب 31 تیر 1394 برای عملکرد سال 1395 نخواهند داشت.
به گزارش ایرنا، در ماده 2 آیین نامه اجرایی ماده 95 قانون مالیات های مستقیم که به مالیات مشاغل بستگی دارد، انواع مشاغل در سه گروه تقسیم بندی شده اند.
گروه اول به مشاغلی اختصاص دارد که مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا 10 برابر درآمد مشمنول مالیات قطی شده (قبل از کسر معافیت) طبق آخرین برگ مالیات قطعی (مجموع اصلی و متمم) عملکرد سال 1391 و به بعد که تا تاریخ پایان دی ماه سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد، هر کدام بیشتر از مبلغ 30 میلیارد ریال باشد.
گروه دوم شامل مشاغلی است که مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا 10 برابر درآمد مشمنول مالیات قطی شده (قبل از کسر معافیت) طبق آخرین برگ مالیات قطعی (مجموع اصلی و متمم) عملکرد سال 1391 و به بعد که تا تاریخ پایان دی ماه سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد، هر کدام بیشتر از 10 میلیارد و تا 30 میلیارد ریال باشد.
گروه سوم مربوط به مودیانی که در گروه های اول و دوم قرار نمی گیرند، جزو گروه سوم محسوب می شوند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵