کد مطلب: 97905
 
ترکیه انحصار خود بر صادرات نفت کرکوک را حفظ می‌کند
خط لوله انتقال نفت کرکوک-ایران ساخته نخواهد شد
 
عراق از شرکت‌های داخلی و بین‌المللی خواسته است تا حداکثر ظرف مدت ۲۵ روز آینده تمایل خود را برای سرمایه‌گذاری در خط لوله جدیدی که نفت میادین کرکوک را به مرز ترکیه در فیش‌خابور می‌رساند، اعلام کنند. عراق و ایران پیش از این از احداث یک خط لوله که نفت کرکوک را به ایران می‌رساند، صحبت کرده بودند. آیا خط لوله جدید از کرکوک به بندر جیهان ترکیه، به معنای منتفی شدن احداث خط لوله انتقال نفت از شمال عراق به ایران است؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۴
عراق از شرکت‌های داخلی و بین‌المللی خواسته است تا حداکثر ظرف مدت ۲۵ روز آینده تمایل خود را برای سرمایه‌گذاری در خط لوله جدیدی که نفت میادین کرکوک را به مرز ترکیه در فیش‌خابور می‌رساند، اعلام کنند. عراق و ایران پیش از این از احداث یک خط لوله که نفت کرکوک را به ایران می‌رساند، صحبت کرده بودند. آیا خط لوله جدید از کرکوک به بندر جیهان ترکیه، به معنای منتفی شدن احداث خط لوله انتقال نفت از شمال عراق به ایران است؟
به گزارش نکونیوز، چند ماه پس از این که دولت مرکزی عراق توانست مناطق اشغال شده توسط حکومت اقلیم کردستان عراق در استان کرکوک را به تصرف خود درآورد، از قصد خود برای احداث یک خط لوله انتقال جدید نفت به ترکیه پرده برداشته است.
عراق در دهه ۱۹۸۰ میلادی خط لوله ساخته بود که مناطق کردنشین شمال عراق را دور می‌زد و نفت را از میادین کرکوک به بندر جیهان ترکیه می‌رساند. خط لوله جدیدی که دولت عراق قصد احداث آن را دارد، ظرفیت انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت را دارد و در مسیر همان خط لوله‌ای ساخته خواهد شد که در دهه ۱۹۸۰ ساخته شد. خط لوله قدیمی و استراتژیک کرکوک به جیهان در اثر حمله نیروهای داعش آسیب دید و هم‌اکنون بلااستفاده است. حکومت اقلیم کردستان عراق نیز خط لوله مستقلی دارد که نفت مناطق درونی اقلیم را به بندر جیهان ترکیه صادر می‌کند و تا پیش از تصرف کرکوک توسط بغداد، نفت کرکوک را نیز به ترکیه صادر می‌کرد.
خط لوله جدیدی که وزارت نفت عراق قصد احداث آن را دارد از شهر بیجی در استان صلاح‌الدین شروع شده و تا شهر فیش‌خابور در مرز عراق و ترکیه امتداد خواهد داشت. از اینجا به بعد خط لوله‌ای که از قبل (یعنی دهه ۱۹۸۰) وجود داشته نفت عراق را به بندر جیحان ترکیه می‌رساند. از میدان نفتی کرکوک تا شهر بیجی نیز یک خط لوله دست‌نخورده به طول ۹۰ کیلومتر کار انتقال نفت را انجام خواهد داد.
طول خط لوله جدید ۳۵۰ کیلیومتر و قطر آن ۴۸ اینچ است و وزارت نفت عراق از شرکت‌های داخلی و بین‌المللی خواسته است تا برای شرکت در مناقصه تا ۲۴ ژانویه، آمادگی خود را اعلام کنند.
ایران و عراق در ۱۹ آذر سال جاری یک قرارداد سوآپ برای انتقال نفت کرکوک به پالایشگاه کرمانشاه امضا کردند. طبق این قرارداد بین ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه در روز نفت خام کرکوک از طریق کامیون‌های نفتکش به منطقه مرزی کرمانشاه تحویل داده خواهد شد و در عوض ایران می‌بایست نفتی با همان خصوصیات و همان مقدار که از کرکوک دریافت کرده، در بنادر جنوبی عراق در خلیج فارس تحویل دهد.
وزرای نفت ایران و عراق در حاشیه نشست اوپک در وین در آذر ماه گفته بودند که نفت کرکوک در فاز به ایران خواهد رسید که این قرارداد سوآپ فاز اول آن است. طبق مذاکراتی که وزرای نفت ایران و عراق در وین انجام داده بودند، قرار بود نفت کرکوک ابتدا از طریق کامیون‌های نفت‌کش و سپس در فاز بعد از طریق یک خط لوله نفت، به ایران صادر شود.
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در وین گفته بود: با وزیر نفت عراق در حاشیه اجلاس اوپک تفاهم نامه‌ای را امضا کردیم که در نتیجه آن ایران نفت عراق را در مرکز انتقال نفت تنگ فنی لرستان تحویل خواهد گرفت و سپس سوآپ خواهد کرد. وی افزود این کار در مرحله نخست از طریق حمل و نقل جاده‌ای و سپس از طریق خط لوله اجرا خواهد شد.
وزیر نفت در مورد فاز دوم صادرات نفت کرکوک به ایران گفته بود: در فاز دوم، ما باید قراردادی برای انجام مطالعات مورد نیاز امضا کنیم. یک شرکت مشاور انتخاب شده و باید در خصوص شرح خدمات تصمیم‌گیری شود. از تنگ فنی [لرستان] نفت هم‌ می‌تواند به پالایشگاه‌های شمالی برود یا به جنوب برود و از آنجا به خطوط صادراتی منتقل شود.
زنگنه گفته بود این خط لوله که از سوی دو کشور تأمین مالی می‌شود، حدوداً ۲۰۰ کیلومتر در عراق طول خواهد داشت و همان مقدار هم در ایران امتداد خواهد داشت و بهره‌برداری از آن نباید بیش از دو سال طول بکشد.
اما به نظر می‌رسد عراقی‌ها آن‌قدر در احداث خط لوله جدید به بندر جیهان ترکیه جدیت نشان داده‌اند که باور کنیم خط لوله انتقال نفت کرکوک به ایران به حاشیه رفته است و عملی نخواهد شد. در صورتی که عراقی‌ها خط لوله‌ای با ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه در روز به بندر جیهان بسازند، ترکیه همچنان انحصار صادرات نفت شمال عراق را در دست خواهد شد و احداث خط لوله‌ای جدید به ایران از حیث اقتصادی توجیهی نخواهد داشت. با راهی که عراقی‌ها انتخاب کرده‌اند احتمالاً نفت کرکوک برای مدتی موقت و صرفاً از طریق کامیون‌های نفت‌کش به کرمانشاه منتقل خواهد شد و خط لوله‌ای از شمال عراق به ایران کشیده نخواهد شد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵