کد مطلب: 66099
 
مدل عرضه انرژی ایران ارائه شد
 
امنیت ملی تعداد قابل توجهی از کشورهای جهان اکنون در گرو دسترسی مطمئن به انرژی است، از این رو آینده تولید و مصرف حاملهای انرژی و کاربرد بهینه آن اهمیتی ویژه دارد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۳
امنیت ملی تعداد قابل توجهی از کشورهای جهان اکنون در گرو دسترسی مطمئن به انرژی است، از این رو آینده تولید و مصرف حاملهای انرژی و کاربرد بهینه آن اهمیتی ویژه دارد.
سوختهای فسیلی از جمله نفت خام و گاز طبیعی بخش عمده ای از سبد مصرف انرژی ایران را شامل می شود.

از سوی دیگر با توجه محدودیتهای مرتبط با افزایش تولید نفت خام و گاز طبیعی و رشد فزاینده مصرف فرآورده های نفتی و گاز و نقش پررنگ درآمدهای نفتی در ادارۀ امور جامعه، لزوم بهینه سازی در بخشهای عرضه و تقاضای نفت و گاز کشور واقعیتی انکارناپذیر است.
افزون بر این مشکلات زیست محیطیی همچون افزایش دمای زمین که به سبب انتشار گازهای گلخانه ای در جو رخ داده، ضرورت توحه به مقوله مصرف سوختهای فسیلی را دو صد چندان کرده است.

در این راستا مقاله «ارائه مدل عرضه انرژی ایران با هدف کاهش گازهای گلخانه‌ای» به طراحی مدل ریاضی مناسب برای تخصیص بهینه نفت و گاز گشو در بخشهای مختلف شامل خانگی- تجاری، حمل و نقل، صنایع، کشاورزی، صادرات، تزریق به مخزنهای نفتی و نیروگاه‌ ها به عنوان تولید‌کننده انرژی ثانویه پرداخته است.
تخصیص بهینه منابع انرژی به مصرف‌کنندگان نهایی طی سالهای ١٣٩٠ تا ١٤٠٠، با استفاده از یک مدل برنامه‌ ریزی خطی و با هدف کاهش گازهای گلخانه‌ ای انجام شده است.

از داده ‌های مربوط به سالهای ١٣٤٦ تا ١٣٨٧ برای پیش ‌بینی تقاضای انرژی بخشهای مختلف مصرف و بررسی اعتبار مدل استفاده شده است.
نتایج حاصل از این تحقیق، برای برنامه ‌ریزی مناسب درباره تخصیص بهینه منابع انرژی کشور، راهکارهای علمی مناسبی را در اختیار تصمیم‌گیران قرار می ‌دهد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵