کد مطلب: 83379
 
ترامپ تعلیق تحریم‌ها را تمدید کرد
حالا توتال قرارداد فاز 11 را امضاء می‌کند؟
 
ترامپ در حالی که تنها ساعاتی به پایان مهلت ۹۰ روزه ارسال گزارش از طرف دولت آمریکا به کنگره مبنی بر رعایت توافق هسته‌ای توسط ایران فرصت داشت، گواهی انطباق فعالیت‌های ایران با برجام را به کنگره صادر کرد و تعلیق تحریم‌ها را برای یک دوره سه ماهه دیگر تمدید نمود. آیا حالا توتال که منتظر روشن شدن مواضع ترامپ در قبال تعلیق تحریم‌ها بود، قرار توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را امضاء می‌کند؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۵
ترامپ در حالی که تنها ساعاتی به پایان مهلت ۹۰ روزه ارسال گزارش از طرف دولت آمریکا به کنگره مبنی بر رعایت توافق هسته‌ای توسط ایران فرصت داشت، گواهی انطباق فعالیت‌های ایران با برجام را به کنگره صادر کرد و تعلیق تحریم‌ها را برای یک دوره سه ماهه دیگر تمدید نمود. آیا حالا توتال که منتظر روشن شدن مواضع ترامپ در قبال تعلیق تحریم‌ها بود، قرار توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را امضاء می‌کند؟
به گزارش نکونیوز، پاتریس پویان مدیرعامل توتال در اواخر بهمن ماه ۹۵ در حالی که یک‌ماه از ریاست جمهوری ترامپ می‌گذشت، گفته بود: توتال در صورتی در فاز ۱۱ پارس جنوبی سرمایه‌گذاری می‌کند که رئیس جمهور جدید آمریکا همچنان به تعلیق تحریم‌ها ادامه دهد.
رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای گفته که ایران به شروط توافق هسته‌ای پایبند مانده و تعهدات خود را انجام داده است. وی در عین حال، در نامه‌ای به رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران برای یک دوره سه ماهه دیگر خبر داده است.
بنا به قوانین آمریکا، دولت این کشور باید هر سه ماه طی گزارشی به کنگره تصدیق کند که ایران به تعهدات خود در برجام وفادار مانده است. دولت ترامپ ارسال گواهی عمل ایران به تعهداتش را تا آخرین ساعات منقضی شدن این دوره سه ماهه، به تعویق انداخت اما در نهایت این گواهی را به کنگره ارسال کرد. این اولین بار است که دولت ترامپ، تعلیق تحریم‌ها را تمدید می‌کند.
با این حال، اظهارات تیلرسون حاوی نکات بسیار مهمی است. تیلرسون گفته است که ترامپ به چند آژانس آمریکایی با رهبری شورای عالی امنیت ملی آمریکا دستور داده تا بازنگریِ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را آغاز کنند. هدف این بازنگری، به گفته تیلرسون، ارزیابی این موضوع است که آیا تعلیق تحریم‌های مشخص‌شده در برجام برای «منافعِ امنیت ملی ایالات متحده آمریکا» «حیاتی» است یا خیر!
در واقع، دولت ترامپ سعی کرده برجام را نقض نکند اما در عین حال با گفتن این موضوع که برجام و تعلیق تحریم‌ها تحت بازنگری است، خواسته به ایران فشار بیشتری وارد کند و کشورهای دیگر را از انجام معامله با ایران بر حذر دارد. ترامپ خواسته این سیگنال را خصوصاً به اروپایی‌ها بفرستد که سرنوشت تعلیق تحریم‌ها ممکن است تغییر کند.
در واقع، وی عامدانه موضع آمریکا در قبال تحریم‌های ایران را مبهم و نامشخص جلوه داده تا شرکت‌های اروپایی نتوانند برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در ایران تصمیم بگیرند.
حال باید دید که آیا شرکت‌ها و کشورهای اروپایی تسلیم این رویه جدید دولت آمریکا که خلاف برجام است، خواهند شد یا خیر.
علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران روز ۲۶ فروردین در مورد سرنوشت طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی گفته بود: در حال حاضر با توتال برای فاز ۱۱ در مرحله مذاکره برای قرارداد هستیم و مباحث مالی آن حل شده است. قبل از سال جدید تیم توتال دو هفته در تهران حضور داشت و مذاکرات به صورت فشره انجام می‌شد. فکر می‌کنم قرارداد و توافق نهایی تا آخر فروردین امضا شود.
شرکت ملی نفت ایران نوامبر ۲۰۱۶ تفاهم‌نامه طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را با کنسرسیومی متشکل از توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین (سی‌ ان‎ پی ‎سی) و پتروپارس ایران (به رهبری توتال) امضا کرد.
توتال اولین شرکت اروپایی بود که پس از لغو تحریم‌ها برای واردات نفت از ایران قرارداد امضاء کرد و از این گذشته اولین شرکت بزرگ غربی بود که برای توسعه میادین نفت و گاز ایران، تفاهم‌نامه امضا کرد.
با اجرای طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب به ظرفیت برداشت ایران از میدان گازی مشترک پارس جنوبی با قطر افزوده می‌شود.
حالا باید دید که شرکت توتال فرانسه چه واکنشی در مقابل تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران از خود نشان می‌دهد. با توجه به این که دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، هفته آینده برگزار می‌شود، به احتمال زیاد روشن شدن موضع توتال به فردی که وارد کاخ الیزه می‌شود هم بستگی خواهد داشت و باید تا آن زمان صبر کرد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵