داخلی باشما خبر
 
کد مطلب: 106393
 
کشتی همچنان پرافتخار
 
تیم ملی کشتی آزاد ایران در هجدهمین دوره بازی های آسیایی 2018 جاکارتا همچون دوره های گذشته، وظیفه مدال آوری خود را به خوبی انجام داد و با کسب سه مدال طلا و یک برنز طی 2 روز نخست بازی ها، امید و نشاط را به کاروان ایران آورد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۰
تیم ملی کشتی آزاد ایران در هجدهمین دوره بازی های آسیایی 2018 جاکارتا همچون دوره های گذشته، وظیفه مدال آوری خود را به خوبی انجام داد و با کسب سه مدال طلا و یک برنز طی 2 روز نخست بازی ها، امید و نشاط را به کاروان ایران آورد.

به گزارش ایرنا، هر چند در این دوره ملی پوشان کشتی آزاد با وجود کاهش اوزان کشتی از 8 به 6 وزن نسبت به دوره گذشته یک مدال طلا کمتر کسب کردند، اما باید بپذیریم که کشتی در بسیاری از کشورها رشد و توسعه پیدا کرده و سرمایه گذاری گسترده ای برای مدال آوری در این رشته در عرصه های مختلف ورزشی صورت گرفته و گرفتن مدال در آسیا نیز نسبت به گذشته دشوارتر شده است.
در هجدهمین دوره بازی های آسیایی 30 کشور آسیایی حضور دارند و حتی آزادکاران کشورهای قطر، پاکستان به نزدیکی مدال رسیدند و کما اینکه نماینده لبنان در وزن 86 کیلوگرم مغلوب حسن یزدانی شد و مدال نقره گرفت.
به طور حتم این افتخار آفرینی و مدال آوری کشتی در پیکارهای قهرمانی جهان و از همه مهمتر بازی های المپیک ادامه خواهد داشت و این رشته در کنار وزنه برداری همواره بار مدال آوری ورزش ایران را در بزرگترین رویدادهای ورزشی آسیا و جهان به دوش می کشد و به طور حتم برای ادامه روند موفقیت های خود نیازمند توجه و حمایت ویژه مسوولان است.
بنابر این، مشکلات بین المللی که کشتی طی یک سال اخیر گریبانگیر آن بود، واقعیتی است که مسوولان ورزش کشور باید رایزنی های خود را با کمیته بین المللی المپیک برای کاهش محرومیت ها آغاز کنند.
در این دوره از بازی های آسیایی و در شش وزن کاروان ایران در سه وزن بالا یعنی 86، 97 و 125 کیلوگرم خوش درخشید اما در سه وزن پایین و سبک وزن ملی پوشان دور از انتظار و بسیار ضعیف بودند و این موضوع می تواند از هم اکنون زنگ خطری برای کشتی ایران در پیکارهای قهرمانی جهان و بازی های المپیک 2020 توکیو به صدا در آورد.
در وزن 86 کیلوگرم حسن یزدانی نکته اتکا کشتی ایران طی 2 سال گذشته بود و این بار نیز با چهار پیروزی و کسب امتیازات عالی حریفان را شکست داد و فقط 2 امتیاز آن هم بر اثر غافلگیری به حریف مغولستانی داد تا از هم اکنون برای حریفان جهانی خود در بوداپست مجارستان خط و نشان بکشد.
اولین مدال طلای ایران در بازی های آسیایی در وزن 86 کیلوگرم توسط جهان پهلوان غلامرضا تختی در وزن ۸۷ کیلوگرم و در بازی های ۱۹۵۸ توکیو کسب شد. طلای یزدانی، پنجمین مدال متوالی کشتی گیران ایرانی در این وزن محسوب می شود.
میثم مصطفی جوکار (۲۰۱۴ اینچئون)، جمال میرزایی (۲۰۱۰ گوانگژو)، رضا یزدانی (۲۰۰۶ دوحه) و علیرضا حیدری (۱۹۹۸ بانکوک) نیز پیش از این موفق به کسب مدال در این وزن شده بودند.
شاید همه نگاهها و توجهات این مرتبه به وزن 97 کیلوگرم بود. مدال طلای علیرضا کریمی، ششمین طلای متوالی کشتی گیران ایرانی در این وزن محسوب می شود. علیرضا حیدری (۲۰۰۶و ۲۰۰۲)، رضا یزدانی (۲۰۱۴ و ۲۰۱۰) و عباس جدیدی (۱۹۹۸) پیشتر در این وزن در بازی های آسیایی مدال طلا گرفته بودند.
کریمی بعد از حضور حسن یزدانی در وزن 86 کیلوگرم، تصمیم گرفت در مسابقات انتخابی امسال به وزن غیر المپیکی 92 کیلوگرم بیاید و در کنار محمد جواد ابراهیمی دو مدعی اصلی این وزن خود را معرفی کرد و در پیکارهای بین المللی گرجستان نیز کریمی توانست بعد از ابراهیمی عنوان سوم را به دست آورد.
بعد از مصدومیت رضا یزدانی، کادر فنی همواره برای انتخاب نفر نخست این وزن دچار مشکل و ابهام بود، چرا که نتوانست کشتی گیر ششدانگی را برای این وزن پیدا کند. امیر محمدی، علیرضا گودرزی، مجتبی گلیج و عباس طحان در این وزن نتوانستند امتحان خود را خوب پس بدهند و بر همین اساس کادر فنی با تصمیمی غیر منتظره کریمی را دوباره از وزن 92 به 97 کیلوگرم آورد که این موضوع در ابتدا با انتقادات زیادی همراه بود.
اما کریمی در بازی های آسیایی با کشتی های فنی و زیبا و به خصوص پیروزی بر «ماگومد ابراگیم اف» دارنده مدال برنز المپیک و قهرمان آسیا از کشور ازبکستان که همه حریفان ایرانی خود از جمله رضا یزدانی و حسین شهبازی را شکست داده بود با ضربه فنی از پیش رو برداشت و در فینال نیز با برتری مقابل حریف قرقیزستانی، خط بطلانی بر همه انتقادات کشید و بعد از سال ها خود را به عنوان یکی از کشتی گیران 97 کیلوگرم ششدانگ به کشتی کشور معرفی کرد.
به طور حتم کادر فنی برای انتخاب نفر نخست این وزن برای پیکارهای جهانی با توجه به درخشش کریمی در کنار مدعیان این وزن یعنی علیرضا گودرزی، مجتبی گلیج و دعوت اخیر رضا یزدانی برای حضور در یک رقابت بین المللی، مسوولیت سنگینی دارد. با این حال آیا کریمی می تواند در پیکارهای قهرمانی جهان با بزرگان این وزن یعنی کایل اسنایدر آمریکایی و عبدالرشید سعدالله یف روسی نیز همچون بازی های آسیایی، قدرت کشتی ایران را نشان دهد؟
در وزن 125 کیلوگرم نیز پرویز هادی بعد از اتفاقات و حاشیه هایی که پیش از المپیک ریو گریبانگیر او شده بود، اسب خود را برای حضور مجدد در تیم ملی زین کرد و توانست همچون دوره گذشته بازی های آسیایی یک مدال طلای دیگر بگیرد.
هادی در پیکارهای قهرمانی سال 2015 جهان و یک سال بعد از طلای بازی های آسیایی 2014 اینچئون، متفاوت و بسیار ضعیف عمل کرد، او برای پوشیدن دوبنده تیم ملی به طور حتم با وجود حریف جوانی همچون یدالله محبی کار سختی خواهد داشت و ضمن آنکه فدراسیون کشتی با اعزام کمیل قاسمی دارنده مدال نقره و برنز بازی های المپیک به رقابت های بین المللی جام «دیمیتری کرکین» روی او نیز حساب ویژه ای باز کرده است.
هادی با کسب طلا، یازدهمین مدال طلای کشتی آزاد را در تاریخ این رقابت ها (۲۰۱۸ - ۱۹۵۸) در سنگین وزن تصاحب کرد. طی ۱۳ فینال برگزار شده در فوق سنگین (۲۰۱۴ - ۱۹۵۸) که کشتی گیران ایرانی حضور داشته اند، برای نخستین بار یک کشتی گیر چینی به دیدار نهایی گام نهاده بود.
یکی از نمایندگان کشورمان و همچنین آرتور تایمازوف آزادکار روسی الاصل ازبکستان (دارنده 3 مدال طلای المپیک) هر کدام با سه عنوان قهرمانی از این حیث پیشگام سایرین هستند.
اما در سبک وزن رضا اطری، بعد از سال ها حضور در تیم ملی، هنوز به مرز پختگی نرسیده و در روی تشک بسیار عجول و بی حوصله است و هنوز نتوانسته خود را در قالب یک کشتی 6 دقیقه ای با برنامه قرار دهد و در کشتی مقابل حریف عنوان دار مغولی پر اشتباه ظاهر شد. در حالی که با کمی دقت می توانست به جای برنز به مدال طلا دست یابد.
مصطفی حسین خانی آزاد کار وزن 74 کیلوگرم نیز، طی این سال ها اشتباهات فاحشی داشت و در اغلب کشتی های حساس در لحظات پایانی مبارزه را به حریف واگذار کرده و با شکست در دیدار رده بندی مقابل فوجی نامی که در پیکارهای جهانی نیز مبارزه را به او واگذار کرده بود، نشان داد که نمی تواند نقطه قابل اتکایی در این وزن برای تیم ملی باشد.
مهران نصیری نیز بعد از کناره گیری «میثم نصیری» نفر نخست مسابقات انتخابی و ملی پوش المپیکی ایران، شانس این را داشت تا خود را به عنوان یکی از پدیده های جدید کشتی ایران معرفی کند. او با کشتی های بسیار خوب و کسب مدال طلا در جام یاشاردوغو این امیدواری را ایجاد کرد، اما در نخستین مبارزه خود در بازی های آسیایی بسیار پراشتباه ظاهر شد.
البته مبارزه او نخستین کشتی ایران در بازی های آسیایی بود و نباید از فشار روحی و روانی که بر او غالب شده بود، گذشت. او مقابل حریف چینی در حالی که 5 بر صفر پیش بود، در نهایت با نتیجه 8 بر 7 کشتی را واگذار کرد.
ایران تاکنون در 12 دوره رقابت‌های کشتی بازی‌های آسیایی حضور داشته که در کشتی آزاد صاحب 50 مدال طلا، 26 نقره و 19 برنز شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵