کد مطلب: 103873
 
۲ اشتباه بزرگ ترامپ از دید زنگنه
 
وزیر نفت با بیان این که ظرفیت عظیم تولید مازاد نفت در دنیا وجود ندارد و خارج کردن ایران از این بازار، آسان نیست به ۲ اشتباه بزرگ ترامپ در این باره اشاره کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۴
وزیر نفت با بیان این که ظرفیت عظیم تولید مازاد نفت در دنیا وجود ندارد و خارج کردن ایران از این بازار، آسان نیست به ۲ اشتباه بزرگ ترامپ در این باره اشاره کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه پس از برگزاری اجلاس 174 اوپک، در گفت‎وگوی مشروح با نمایندگان رسانه‎ها به تشریح این توافق پرداخت و به سوالات خبرنگاران درباره توافق و دیگر موارد مربوط به حوزه نفت ایران پاسخ داد.

وی در پاسخ به این‎که برخی معتقدند توافق روز جمعه اوپک ابهاماتی دارد، گفت: در این بیانیه به هیچ عددی اشاره نشده است که عده‎ای حرف‎های عجیب و غریبی زده و می‎گویند یک میلیون بشکه به تولید اعضای اوپک اضافه می‎شود. اصلا عددی گفته نشده بلکه گفته شده است آنهایی که بیش از 100 درصد به توافق قبلی متعهد بوده‎اند، پایبندی‎شان را باید به 100 درصد برسانند.

زنگنه با تاکید دوباره مبنی بر این‎که هیچ عددی در این بیانیه اعلام نشده و در ماه‎های آتی این عدد مشخص می شود، تصریح کرد: قبلا توافقی داشتیم که قطعی بود و سقف تولید اوپک را اعلام کرده بود و اعضای اوپک باید در آن سقف مشخص تولید می کردند، ما هم گفتیم همان سقف رعایت شود، نمی‎توانستیم از اعضای اوپک انتظار داشته باشیم که بیش از 100 درصد رعایت کنند.

زنگنه با بیان این که آنچه در توافق اوپک اعلام شده روشن است، گفت: اگر فردی بیش از آنچه که گفته‎ ایم میزان تولید اعضای اوپک را اعلام می‎کند، نظر خود را گفته است، اما نظر اوپک چیزی است که تصویب شده و آن را امضا کرده ایم.

اعضای اوپک نگرانی و جدیت ما را باور کردند

وی ادامه داد: دیروز به شوخی گفتم ما یک بیانیه عدم همکاری صادر می‎کنیم و بسیار به آن نزدیک بودیم. فکر می‎کنم دیگر اعضای اوپک پذیرفتند که نگرانی‎های ما را در نظر بگیرند و باور داشتند که از توافق‎هایی که به شکل‎های دیگری باشد جلوگیری می‎کنیم.

زنگنه با بیان این‎که ایران پایبندی 100 درصدی اعضا را پذیرفت و موضع خود را تغییر نداد، افزود: از نخستین ساعتی که به اینجا آمدم، در همین هتل (کمپینسکی) گفتم که هیچ مشکلی با رفع پایبندی بیش از حد اعضا نداریم. یکی از خبرنگاران از من پرسید که این جبران کاهش بیش از تعهد تولید چطور باید توزیع شود که گفتم این یک مسئله دیگر است. ما پذیرفتیم اعضای اوپک که پایبندی بیش از حد دارند، این پایبندی بیش از حد را کنار بگذارند بنابراین از هیچ کس انتظار نداریم کمتر از تعهد خود تولید کند؛ تنها انتظار داریم به سقف تولید تعیین شده در سال 2016 پایبند باشند.

وزیر نفت متذکر شد: برای هر کشور یک سقف تولید وجود دارد. اگر شما تفسیر دیگری شنیدید، آنها به آمریکا پیام می فرستند تا آن را راضی کنند اما این طور نیست. تصمیم ما همان است که از سوی 14 کشور عضو امضا شده است.

به گفته زنگنه، هیچ عضوی نمی تواند سهمیه ونزوئلا را تصاحب کند. اگر ونزوئلا بتواند، بیشتر تولید می کند، اما اگر نتواند، هیچ کس نمی تواند جانشین آن شود.

زنگنه با بیان این‎که فکر می‎کنم عرضه واقعی جدید در بازار، کمتر از 500 هزار بشکه باشد، در پاسخ به این سوال که این 500 هزار بشکه‎ از سوی چه کشورهایی می‎تواند عرضه شود گفت: به نظرم کشورهای عربستان، امارات و... می توانند تولید کنند.

ظرفیت عظیم تولید مازاد نفت کجاست؟

وی در پاسخ به سوالی درباره صحت روایت‎های متفاوتی که از افزایش عرضه نفت اوپک پیش از حصول توافق مطرح می‎شد، گفت: گزارش هایی که در آن اعدادی مثل افزایش 1,5 یا 1.8 میلیون بشکه ای تولید مطرح می‎شد، بیشتر به شوخی شبیه است. چنین ظرفیتی در دنیا وجود ندارد؛ اما متاسفانه سیاستمدارهایی مثل آقای ترامپ نمی‎خواهند این واقعیت را قبول کنند و فکر می کنند ظرفیت مازاد عظیمی وجود دارد که قادر است نفت ایران را از بازار حذف کند.

زنگنه ادامه داد: روسیه فقط در بین غیراوپکی‎ها می‎تواند نسبت به جایگزینی نفت دیگر کشورها اقدام کند؛ در اوپک عضوی نمی‎تواند جای دیگری را بگیرد.

وی گفت: چه کسی می خواهد نفت زیاد در بازار تولید کند؟ این ظرفیت عظیم تولید مازاد کجاست؟ قطر، ونزوئلا یا مکزیک می خواهند تولید کنند؟ چه کسی می‎خواهد تولید کند؟ به نظر من روسیه کمتر از 300 هزار بشکه می‌تواند (بیش از سطح کنونی) تولید کند و عربستان هم کمی بیشتر زیرا محدودیت‎هایی دارد. باور ندارم آنها حجم بالایی از ظرفیت مازاد داشته باشند.

زنگنه در ادامه تاکید کرد: دنیا باید بسیار هشیار باشد، ظرفیت عظیم تولید مازاد وجود ندارد و خارج کردن ایران از این بازار، آسان نیست. هر بشکه بر بازار تأثیر می گذارد و حتی یک میلیون بشکه، حجم کمی از نفت نیست که بازار بتواند آن را بپذیرد و از سوی دیگر، خروج ایران از بازار نفت موجب افزایش قیمت نفت می شود.

زنگنه به این سوال که آیا کمیته نظارتی نحوه تقسیم تولید اعضا را مشخص می‎کند پاسخ منفی داد و گفت: این کمیته، تولید را رصد و نتیجه را به رئیس کنفرانس گزارش می‎دهد. نظارت و گزارش‎دهی به معنای تعیین سهمیه نیست.

خبرنگاری هم از زنگنه درباره توئیت ترامپ پس از اعلام نتایج نشست امروز اوپک پرسید که زنگنه پاسخ داد: ایشان هنوز باور نمی کند جز معدودی، کسی در اوپک از ایشان خوشش نمی‎آید.

2 اشتباه بزرگ ترامپ

زنگنه در ادامه گفت: البته باور نمی کنم که ترامپ خواهان قیمت بالای نفت نباشد. او می خواهد به مردم بگوید که مخالف قیمت بالای نفت است زیرا شنیده ام که قیمت چهار دلار برای هر بشکه بنزین در آمریکا خط قرمز است. او می خواهد بگوید که این نتیجه عمل من نیست و این از عملکرد اوپک ناشی می شود در حالیکه همه رشد قیمت به دلیل رفتارهای ترامپ است. اوپک نمی‎تواند کار بیشتری بکند.

به گفته وزیر نفت، ترامپ دو اشتباه دارد. نخستین اشتباه آنکه فکر می‎کند خیلی زود در ایران، شاهد تغییر رژیم خواهد بود. این یک اشتباه بسیار بزرگ است و اشتباه دیگر این است که فکر می کند ظرفیت مازاد تولید عمده در جهان وجود دارد. این هم اشتباه است.

وی به خروج آمریکا از توافق هسته ای با کشورمان اشاره کرد و گفت: در مقطع زمانی فعلی، ما تفاوتی مهم با دوره قبل (آغاز تحریم‎ها در سال 2012 میلادی) داریم. دوره قبل، تحریمها از سوی شورای امنیت تأیید شده بود. در آن زمان، قانونی و بین المللی بود. اکنون یکجانبه، فرامرزی و غیر قانونی است.

زنگنه ادامه داد: از مشتریان و شریکان خود نام نمی بریم، زیرا حتی وزیر امور خارجه آمریکا با آنها تماس می گیرد و از آنها برای خروج از ایران و عدم همکاری با ایران قدردانی می‎کند. بعضی شرکت‎های بزرگ اروپایی که با امریکا پیوند بیشتری دارند، گفتند از ایران نفت نمی‎خرند مثل شل و توتال اما ما تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا سقف صادراتمان را حفظ کنیم. اما نمی توانم درباره ارقام تولید چیزی به شما بگویم.

دوست و دشمن دائمی نداریم

زنگنه تاکید کرد: ما تلاش می کنیم، مقاومت می کنیم، راه های بسیاری خواهیم یافت، اما نمی دانم که در ماه های آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. وضع بازار بسیار مهم است. واکنش بازار در این زمینه چه هست؟ چه اتفاقی در بازار می افتد؟ قیمت در چه سطحی می‎ایستد؟ همه اینها مهم هستند. به ویژه پیش از نوامبر. زیرا پیش از نوامبر آنها یک انتخابات دارند.

وزیر نفت گفت: اروپایی‎ها مایلند برجام را حفظ کنند؛ شکی در اراده سیاسی آنها ندارم اما در توانایی‎شان تردید دارم که باید این توانایی را نشان دهند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‎که با توجه به موضع‎گیری‎های اخیر روسیه درباره افزایش عرضه نفت، نسبت به این کشور چه احساسی دارید، گفت: باید واقعیت‎ها را درک کنیم. جمله معروف چرچیل را از یاد نبرید که وقتی از او پرسیدند چطور با روسیه که دشمن استراتژیک ما در جنگ جهانی دوم بود متحد شدی، پاسخ داد بریتانیا دوست و دشمن دائمی ندارد؛ فقط منافع ملی دائمی دارد.

وی درباره دیدار با وزیر انرژی عربستان و ارزیابی خود در این دیدار نیز گفت‌: ما در اوپک در طول تاریخ نشان داده ایم در عین اختلاف‎هایی که با یکدیگر داریم باهم همکاری هم داریم، این بنیان و اساس اوپک است.

زنگنه با بیان این که همیشه گفته‎ام که نه کشوری برادر ماست و نه دشمن دائمی ماست، تصریح کرد:‌ ما بر حسب منافع مان باید روابطمان با کشورها را تنظیم کنیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵